Budownictwo pasywne – wszystko to, co powinieneś wiedzieć o tym rodzaju zabudowy

Materiał informacyjny
Budowanie pasywne jest zbiorem zasad projektowania, stosowanych do osiągnięcia wymiernego i rygorystycznego poziomu efektywności energetycznej w ramach określonego poziomu komfortu lub innymi słowy - maksymalizując zyski i minimalizując straty. Zasady te można zastosować do każdego rodzaju konstrukcji, od domów jednorodzinnych, przez wieżowce, szkoły, po wielorodzinne budynki mieszkalne.

Okna w domach pasywnych

Standardowe okno domu pasywnego charakteryzuje się szczególnie wysoką izolacyjnością termiczną. Współczynnik przenikania ciepła Uw musi być zgodny z normami europejskimi i być mniejszy lub równy 0,8 W / m2K. Każde okno o wartości Uw mniejszej lub równej 0,8 W / m2K jest zatem oknem domu pasywnego i nadaje się do instalacji w domach pasywnych oraz kwalifikuje się do wsparcia za pośrednictwem odpowiednich programów.

Okna domu pasywnego nie są ograniczone do instalacji tylko w domach pasywnych. Okna zgodne ze standardem domu pasywnego można stosować również w projektach remontowych starszych budynków. Okna te znacznie poprawiają komfort życia i pomagają znacznie obniżyć koszty ogrzewania, a tym samym radykalnie zmniejszyć ślad węglowy w budynku.

Zalety budownictwa pasywnego

· Wysoki poziom przytulności - brak „stref zimnego powietrza” w pobliżu okna,

· Brak wahań temperatury, spowodowanych przez różne warstwy temperatur w pobliżu okna,

· Temperatura powierzchni wewnętrznej okien domu pasywnego nie spada poniżej 17 stopni Celsjusza, nawet w zimie,

· Ze względu na skuteczne właściwości izolacyjne okna, nie jest już konieczne instalowanie elementów grzejnych w jego pobliżu, co zapewnia dodatkową swobodę projektowania i aranżacji wnętrz,

· Dodatkowe koszty domu pasywnego są teraz minimalne, a amortyzacja jest realizowana szybko, ze względu na wyjątkowo duże oszczędności kosztów energii.

Wyjątkowe właściwości termoizolacyjne okna w domach pasywnych wynikają przede wszystkim z najwyższej jakości technologii ram w połączeniu z potrójnym oszkleniem, a następnie z elementem dystansowym zamontowanym do uszczelnienia krawędzi. Okna charakteryzują się również wysoką przepuszczalnością energii słonecznej - naturalne ciepło z promieniowania słonecznego można efektywniej wykorzystać i poprawić bilans energetyczny budynku. Poza komfortem i pozbawionym przeciągów środowiskiem, okna te znacznie zmniejszają energię, co zapewnia znaczne oszczędności kosztów ogrzewania i klimatyzacji.

Dlaczego warto budować według zasad “domu pasywnego”?

Budownictwo pasywne to przede wszystkim:

· Ochrona właścicieli przed przyszłymi wzrostami cen energii,

· Doskonały zwrot z inwestycji (ROI),

· Niższy całkowity koszt posiadania dzięki poprawie efektywności energetycznej,

· Zmniejszony całkowity miesięczny koszt utrzymania netto,

· Wartość odsprzedaży nieruchomości rośnie wraz ze wzrostem zapotrzebowania na budynki o zerowym zużyciu energii,

· Wartość budynku o zerowym zużyciu energii rośnie wykładniczo w porównaniu do budynków konwencjonalnych, wraz ze wzrostem kosztów energii,

· Oszczędności wynikające z unikania kosztownych modernizacji z powodu przyszłych ograniczeń oraz podatków / kar związanych z emisją dwutlenku węgla,

· Zwiększony komfort dzięki zrównoważonym temperaturom we wnętrzu,

Zasady domów pasywnych charakteryzują się obecnie najwyższym standardem energetycznym, z obietnicą obniżenia zużycia energii cieplnej w budynkach aż o 90%. Powszechne zastosowanie projektów domów pasywnych oznacza znaczny wpływ na oszczędzanie energii. Dane dotyczące zużycia energii nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich pokazują, że budynki odpowiadają za 48% emisji gazów cieplarnianych rocznie, a 76% całej energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie na całym świecie trafia do sektora budowlanego. Wyraźnie wyjaśniono, że sektor budowlany jest głównym czynnikiem wpływającym na zmiany klimatu powodujące zmiany. Zasady domu pasywnego są rozwiązaniem, ponieważ zaspokajają potrzeby energetyczne budynku i są dostępne z doskonałym zwrotem z inwestycji.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Internorm – producentem wysokiej klasy okien pasywnych. Odwiedź salon Intermorm w Gdańsku w Centrum Handlowym Kartuska.

Internorm Gdańsk

ul. Kartuska 214 (Centrum Handlowe Kartuska)

80-122 Gdańsk

Tel.: 58 533 62 87

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek – piątek: 9:00 - 18:00

Sobota: 10:00 - 14:00na w domach pasywnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie