MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bohater Obrony Wybrzeża 1939 roku uhonorowany. W Gdyni odsłonięto pomnik nagrobny kpt. mar. Jerzego Błeszyńskiego

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Bohater Obrony Wybrzeża 1939 roku uhonorowany. W Gdyni odsłonięto pomnik nagrobny kpt. mar. Jerzego Błeszyńskiego
Bohater Obrony Wybrzeża 1939 roku uhonorowany. W Gdyni odsłonięto pomnik nagrobny kpt. mar. Jerzego Błeszyńskiego Jakub Steinborn / Dziennik Bałtycki
24 czerwca 2024 r. na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni został odsłonięty pomnik nagrobny kpt. mar. Jerzego Błeszyńskiego, bohatera Obrony Wybrzeża 1939 roku. W uroczystości uczestniczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

– Ocean jest zbyt wielki, zbyt potężny, aby poddać się cnotom powszechnym. Nie ma ani współczucia, ani wiary, ani prawa, ani pamięci. Dlatego ci wszyscy, którzy służą w Marynarce Wojennej, nie tylko mają tak wiele siły, aby poskramiać żywioł, ale także wiele siły i determinacji, aby służyć wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce. Kapitan Jerzy Błeszyński właśnie taki był - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Szef IPN przedstawił sylwetkę kapitana Jerzego Błeszyńskiego, podkreślając jego ogromną miłość do wolnej i niepodległej Polski, o którą chciał walczyć jako dowódca okrętu ORP Mewa.

– Nasze dzisiejsze spotkanie i ta refleksja wokół pięknego życia i bohaterskiej śmierci kapitana jest dla Instytutu Pamięci Narodowej nie tylko zaszczytem, ale też wielkim zobowiązaniem do tego, aby ci, którzy walczyli ramię w ramię z kapitanem nigdy w naszej narodowej pamięci i z naszej narodowej pamięci nie zniknęli - zaznaczył na koniec prezes IPN.

Uroczystości towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 3. Flotyllę Okrętów Marynarki Wojennej RP.

kpt. mar. Jerzy Błeszyński. Kim był bohater Obrony Wybrzeża 1939 roku?

Jerzy Tadeusz Błeszyński – urodzony w 1906 roku w Warszawie, zmarł 9 września 1939 roku. Był słuchaczem Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu, w 1929 r. został promowany na stopień podporucznika marynarki. Służył w Dywizjonie Minowców, w 1932 r. awansował na stopień porucznika marynarki. Był słuchaczem Kursu Oficerów Sygnałowych oraz kursu Oficerów Nawigacyjnych. W 1935 r. objął stanowisko oficera ordynansowego w Kierownictwie Marynarki Wojennej.

W latach 1937–1938 był zastępcą dowódcy szkolnego żaglowca ORP „Iskra” oraz dowódcą okrętu ORP „Mewa”. Awansował na stopień kapitana. W drugiej połowie 1938 r. został oficerem flagowym szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej w Warszawie. Na kilka dni przed wybuchem II wojny światowej przyjechał do Gdyni jako kurier z dokumentami do dowództwa Floty w Gdyni.

Kiedy wybuchła II wojna światowa, pozostał na Wybrzeżu. 2 września 1939 r. objął dowództwo na ORP „Mewa” po rannym kpt. W. Lipkowskim. Po tym, jak 3 września okręt został zatopiony przez samoloty niemieckie w Jastarni, Błeszyński powrócił do Gdyni i zainicjował budowę pociągu pancernego do obrony Wybrzeża, w oparciu o towarowy tabor kolejowy. Pociąg ten stoczniowcy wykonali w niespełna cztery doby. W środku składu znajdowała się opancerzona lokomotywa, do niej z przodu i z tyłu były doczepione wagony zwane desantowymi, na obu końcach pociągu umieszczono platformy z szynami, podkładami kolejowymi, kilofami i innymi narzędziami do naprawy torów. Pociąg, uzbrojony w armaty i cekaemy, przeszedł do legendy Obrony Wybrzeża.

Kapitan Błeszyński został mianowany dowódcą „Smoka Kaszubskiego”. Od 8 września „Smok” rozpoczął bojowe patrole na linii Gdynia – Wejherowo. 9 września kapitan został ciężko ranny. Tego samego dnia zmarł na stole operacyjnym w szpitalu polowym w Szkole Morskiej.

Jerzy Błeszyński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Order został zweryfikowany w MSW na uchodźstwie.

Kpt. Błeszyński został pochowany we wrześniu 1939 r. w miejscu chowania poległych obrońców Gdyni (obecnie kwatera Obrońców Wybrzeża na Cmentarzu Witomińskim). Wśród kamieni nagrobnych upamiętniających poległych znajduje się również kamień z nazwiskiem kpt. Jerzego Błeszyńskiego. Dziś wiadomo, że jest to nagrobek symboliczny. Po zakończeniu wojny, wdowa Halina Marczewska-Błeszyńska, 9 listopada 1949 r. dokonała ekshumacji i przeniesienia poległego męża na wykupione nowe miejsce, w którym szczątki kpt. Błeszyńskiego spoczywają do dziś (Gdynia, Cmentarz Witomiński, sektor 61, rząd 23, nr 27).

Grobowiec pozostał w stanie surowym, nieoznakowany. Staraniem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz dotacji udzielonej przez Instytut Pamięci Narodowej, pomnik został wyremontowany w 2024 r.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki