Biletowa rewolucja w Trójmieście

  Biletowa rewolucja w Trójmieście

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Bilet na jeden przejazd za 2,50 zł. Do tego bilety czasowe za 2 i 3 zł. I co najważniejsze - nie tylko w całym Trójmieście, ale od Pruszcza po Wejherowo, bez granic taryfowych. Wszędzie ceny biletów na komunikację miejską wreszcie mają być takie same!
  Decyzja o zrewolucjonizowaniu taryfy, także w przypadku biletów miesięcznych, może być podjęta już we wrześniu tego roku.

  2 zł ma kosztować bilet czasowy, ważny 15 minut od skasowania

  Dotarliśmy do szczegółów propozycji utworzenia jednolitej taryfy.
  Gdyby granice taryfowe zostały zniesione, skorzystaliby na tym przede wszystkim mieszkańcy Sopotu i turyści odwiedzający kurort.

  - Nie wszyscy podróżujący np. autobusem 143 wiedzą, czy znajdują się jeszcze w Gdańsku, czy już w Sopocie - mówi Hubert Kołodziejski, szef Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. - Zniknąć może także problem kupowania droższych biletów na linie przejeżdżające granicę taryfową Sopotu i Gdyni.

  Projekt zakłada wprowadzenie na całym obszarze działania MZKZG biletów jednorazowych w cenie 2,50 zł na linie zwykłe oraz 3,50 zł na pospieszne. Tu ważna uwaga - ponieważ w Gdańsku, w przeciwieństwie do Gdyni, bilety na linie pospieszne kosztują tyle samo co na zwykłe, to gdańskie "pośpiechy" prawdopodobnie zostaną zdegradowane do rangi zwykłych-przyspieszonych.

  3 zł tyle ma kosztować bilet godzinny

  Mieszkańcy Gdyni zapłacą zatem więcej niż teraz za bilety na jeden przejazd (obecnie kosztują 2 zł na linie zwykłe oraz 3 zł na pospieszne), pasażerowie w Gdańsku mniej (obecnie 3 zł). Gdynianie zyskają natomiast taryfę czasową, której dotąd nie mieli.

  Będą dwa rodzaje biletów czasowych - 15-minutowy i godzinny. Zlikwidowany zostanie obecnie obowiązujący w Gdańsku bilet 45-minutowy, ale godzinny będzie od niego raptem o 20 gr droższy. Kupując bilet godzinny, zmniejsza się ryzyko końca jego ważności z powodu np. stania w korku.

  Stanieć mają bilety 24-godzinne i 72-godzinne. Te pierwsze będą kosztować 10 zł na autobusy, tramwaje i trolejbusy (wszystkich przewoźników zrzeszonych w MZKZG) oraz 16 zł na środki komunikacji miejskiej i SKM. W tej chwili za takie bilety trzeba zapłacić 18 i 12 zł. Bilety 72-godzinne stanieją z 24 na 20 (bez SKM-ek) i z 36 na 32 zł (z SKM-kami).

  Zrewolucjonizowane zostaną bilety 30-dniowe i miesięczne. Opcji do wyboru będą dziesiątki! Będzie bowiem można np. kupić bilet zarówno tylko na gminę Gdańsk bądź Gdynia (koszt 88 zł), jak i Sopot czy Rumia (60 zł), a nawet Kolbudy bądź Luzino (56 zł). Inną opcją będzie na przykład bilet Gdynia-Rumia-Kosakowo (84 zł) czy Pruszcz wespół z Kolbudami (80 zł). Do wyboru podróżni dostaną też np. bilet na SKM i dwie wybrane przez siebie gminy (za 150 zł).
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bilet czasowe...

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  głupota wielka...jakby nie można było ujednolicić biletów,ale do jednorazowego użycia, a nie jakieś dziwne czasowe bilety, to dopiero zrobi zamęt w głowie odwiedzającym Trójmiasto...np. w Warszawie...rozwiń całość

  głupota wielka...jakby nie można było ujednolicić biletów,ale do jednorazowego użycia, a nie jakieś dziwne czasowe bilety, to dopiero zrobi zamęt w głowie odwiedzającym Trójmiasto...np. w Warszawie na jednym bilecie jeździ sie wszystkimi środkami komunikacji...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo