reklama

Bezrobocie na Pomorzu rekordowo niskie piąty miesiąc z rzędu. Sopot z najniższą stopą bezrobocia w regionie. Które zawody są deficytowe?

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
W ofertach pracy niektórzy mogą przebierać Tomasz Bolt/Archiwum
Październik był piątym miesiącem, w którym województwo pomorskie zanotowało rekordowo niskie bezrobocie. Po raz piąty wyniosło ono 4,4 proc. To piąty wynik w skali kraju za województwami wielkopolskim (2,8 proc.), śląskim (3,6 proc.), małopolskim (4 proc.) i mazowieckim (4,3 proc). Najwyższe jest w województwie warmińsko-mazurskim (8,6 proc.). Spośród powiatów na Pomorzu najwięcej bezrobotnych jest w Gdańsku, a najmniej w Sopocie. Za to najwyższa stopa bezrobocia była we wrześniu w powiecie nowodworskim, a najniższa w Sopocie.

Stopa bezrobocia z października pobiła rekord z czerwca 2018 roku, kiedy wyniosło ono 4,8 proc. W porównaniu do 2018 roku liczba bezrobotnych na Pomorzu zmalała o 7,4 proc., czyli o 3,3 tys. osób.

Obecnie w województwie pomorskim jest 41 533 osób bezrobotnych oraz 8 037 wolnych miejsc pracy. W październiku 2018 te liczby wynosiły odpowiednio 44 869 i 9 297.

Bezrobocie na Pomorzu. W Trójmieście najniższe jest w Sopoci...

Gdzie jest najwięcej i najmniej osób bezrobotnych?

Najwięcej bezrobotnych - 6 156 - jest w Gdańsku - przy liczbie 2 088 miejsc pracy oraz wrześniowej stopie bezrobocia 2,5 proc. Z kolei najmniej bezrobotnych - 257 - jest w Sopocie, gdzie wolnych miejsc pracy jest 74, a stopa bezrobocia wynosiła we wrześniu 1,3 proc.

Z powiatów spoza Trójmiasta najwięcej bezrobotnych jest w powiecie chojnickim. To 2 916 osób. Wolnych miejsc pracy jest tam 257. Stopa bezrobocia wynosiła we wrześniu 7,8 proc. Najmniej bezrobotnych jest za to w powiecie sztumskim. To 925 osób. Są tam 33 wolne miejsca pracy, a stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 8 proc.

Czytaj także

W tych zawodach brakuje pracowników

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy do najbardziej deficytowych zawodów na Pomorzu należą:
betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści,fryzjerzy, inżynierowie budownictwa, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, kosmetyczki, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, listonosze i kurierzy, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy przetwórstwa spożywczego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, przedstawiciele handlowi, recepcjoniści i rejestratorzy, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, spedytorzy i logistycy, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, szefowie kuchni, ślusarze, zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Nadwyżka zawodowa

Nadwyżka zawodowa występuje u takich grup zawodowych jak ekonomiści, pedagodzy i pracownicy biur podróży.

10 rzeczy, po których rozpoznasz fałszywe ogłoszenie o pracę

Europolis. Miasta dla młodych 2019. Gdzie na Pomorzu mieszka...

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie