Bank Mleka rozpoczął działalność w gdańskim UCK. To druga taka jednostka w Trójmieście

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zaktualizowano 
04.09.2019 Gdańsk. UCK - Klinika Neonatologii. Otwarcie Banku Mleka Karolina Misztal
Klinika Neonatologii UCK w Gdańsku oficjalnie zainaugurowała działalność Banku Mleka, z którego będą mogły korzystać noworodki przebywające na oddziale. To druga jednostka o takim profilu w Trójmieście.

Powstanie Banku Mleka w gdańskim szpitalu jest owocem wielu lat starań lekarzy pracujących w klinice. Dzięki wsparciu Fundacji Banku Mleka Kobiecego i Ministerstwa Zdrowia był możliwy zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenie laboratorium.

- Od lutego Klinika Neonatologii działa w nowym budynku, a teraz udało się zrealizować coś, o czym marzyliśmy od dłuższego czasu. To niezwykle ważne i potrzebne miejsce - zaznaczyła dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator kliniki.

Uroczysta inauguracja Banku Mleka odbyła się wczoraj, jednak jednostka działa właściwie od kilku miesięcy i już teraz może pochwalić się rosnącymi zapasami mleka.

- Na ten moment wspiera nas już siedem kobiet, a mlekiem z banku jest karmionych 15 dzieci. Inicjatywa powstała z myślą o noworodkach, a przede wszystkim wcześniakach. Oczywiście zawsze najpierw staramy się karmić dzieci mlekiem mamy. Jeżeli nie możemy go uzyskać, to wtedy podajemy mleko z banku, które działa również jak lek. - powiedziała Izabela Drążkowska, koordynator Banku Mleka i doradca laktacyjny.

Naturalne karmienie piersią jest procesem, na który wpływa wiele czynników. Zdarza się, że ze względów chorobowych, bądź ograniczonej laktacji, która może wystąpić zwłaszcza w przypadku przedwczesnego porodu, kobiety nie są w stanie dać dziecku wystarczającej ilości mleka. Między innymi w takich sytuacjach rekomendowane jest wykorzystanie mleka pochodzącego z zasobów Banku Mleka. Klinika stara się cały powiększać swoje zapasy i zachęca do współpracy.

- Dawcą mleka może być zdrowa kobieta, która urodziła dziecko w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Kobieta musi przejść badania, a następnie mleko jest analizowane pod względem mikrobiologicznym i jakościowym. Dopiero po restrykcyjnych procedurach następuje kwalifikacja mleka - podkreśliła Izabela Drążkowska.

Przekazane mleko jest w dalszej kolejności poddawane procesowi pasteryzacji i może być przetrzymywane nawet przez kolejne trzy miesiące. Mleko służy nie tylko noworodkom przebywającym na oddziałach w gdańskim UCK, ale także może być przekazywane szpitalom regionalnym o 2 i 3 stopniu referencyjności.

Kobiety, które chciałyby wesprzeć bank mleka, mogą odciągać pokarm w warunkach domowych. Dawczynie otrzymują następnie dokładne instrukcje, w jaki sposób przechowywać mleko i w jakich warunkach przetransportować je następnie do szpitala. Oddanie mleka ma formę honorową, a dawczynie nie otrzymują żadnej gratyfikacji finansowej.

- Decyzja, aby podzielić się swoim mlekiem była naturalna, ponieważ z własnego doświadczenia wiem jak ważne jest mleko dla dzieci. Przy stosunkowo niewielkim nakładzie sił mogę stworzyć nadprodukcję mleka i podzielić się z innymi maluchami. Klinikę odwiedzam regularnie raz na tydzień, raz na dwa tygodnie - powiedziała Katarzyna Hinca, dawczyni - mama 3-miesięcznej Michaliny, a zarazem lekarz pracujący na oddziale neonatologii.

Pierwszy Bank Mleka w Trójmieście powstał w gdyńskim Szpitalu Morskim im. PCK. W całym kraju obecnie działa 16 takich jednostek.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

polecane: TELEMAGAZYN reality show królują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie