Bakteria New Delphi 2019. Co to za superbakteria? Objawy, leczenie. Wzrasta liczba zachorowań w Polsce. Kiedy były pierwsze przypadki?

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Bakteria New Delphi 2019. Co to za superbakteria? Objawy, leczenie. Wzrasta liczba zachorowań w Polsce. Kiedy były pierwsze przypadki? Pixabay
Bakteria New Delphi zagrożeniem w Polsce? Objawy, leczenie. Dosyć duże obawy wywołują wiadomości napływające z polskich szpitali. Całkowicie odporna na wszelkiego rodzaju antybiotyki tzw. superbakteria New Delhi sieje spustoszenie w jednostkach szpitalnych. Lekarze są bezradni. Jak wynika z informacji udostępnionych przez Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów potwierdzono już ponad 3 tys. przypadków zakażenia bakterią oporną na karbapenemy, czyli tzw. antybiotyki ostatniej szansy. Na infekcję szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności - głównie dzieci i osoby starsze.

Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów potwierdził informację mówiącą, że dotychczas w Polsce na tzw. Bakterię New Delphi zapadło około 3000 osób.

Bakteria ta w sposób bardzo szybki rozprzestrzenia się pomiędzy pacjentami w szpitalach, a co za tym idzie? Często wyrusza dalej z nimi w świat i zaraża. Dlatego też, niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny przez personel szpitalny i odwiedzających gości, ale nie tylko. Wszyscy muszą mieć się na baczności, łącznie z przedmiotami. Te bowiem, które opuszczają teren szpitala powinny zostać poddawane niezbędnej dezynfekcji. To samo dotyczy sprzętu medycznego wykorzystywanego w jednostkach szpitalnych.

Bakteria New Delphi w Polsce. Pierwszy przypadek w 2008 roku

Bakterię New Delphi po raz pierwszy zidentyfikowano w 2008 roku w stolicy Indii u jednego ze szwedzkich pacjentów, który prawdopodobnie zaraził się nią podczas podróży po kraju. W Bombaju w 2010 roku przeprowadzono badania, które jednoznacznie wykazały, że odporny na antybiotyki enzym NDM-1 wytwarzany jest przez dwa rodzaje bakterii - Klebsiella pneumoniae i Escherichia coli, których skupiska odnaleziono w Bangladeszu, Indiach i Pakistanie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie z tych miejsc bakterie rozpowszechniły się m.in. za pośrednictwem odwiedzających turystów i dotarły do Stanów Zjednoczonych i Europy.

Jak wiadomo, dotychczas większość szczepów bakterii Klebsiella żyjącej w przewodzie pokarmowym wykazywała dużą wrażliwość na antybiotyki. Jednak szczep bakterii New Delhi produkujący betaklamazy jest całkowicie odporny na wszystkie leki, nawet te tzw. preparaty ostatniej szansy stosowane w wyjątkowych sytuacjach.

ZOBACZ TAKŻE:Umierają choć lek na ich chorobę jest w zasięgu ręki

25 nowych antybiotyków. Czy jest nadzieja?

W 2015 roku jeden z magazynów naukowych ogłosił odkrycie 25 nowych antybiotyków, które rzucały nowe światło na dotychczasową sytuację leczenia infekcji bakteryjnych. Jednakże nie wszystkie z nich przeszły fazę badań klinicznych, co wiąże się z nieuzyskaniem aprobaty amerykańskiej Federalnej Agencji Leków.

Ogromną nadzieję pokładało się w Teiksobaktynie, która zwalcza głównie gronkowce i paciorkowce, czyli bakteryjne komórki Gram-dodatnie. Niestety w tym wypadku na nic się to nie zdało, bowiem Superbakteria New Delhi jest tzw. otoczkową bakterią Gram-ujemną o wysokiej zjadliwości.

Bakteria New Delphi w Polsce. Antybiotyki nie zdają egzaminu

Niestety niewielkie są nadzieję na to, że antybiotyki nowej generacji będą w stanie skutecznie zdemaskować superbakterię, która wprowadza ogromne zamieszanie i panikę nie tylko w polskich szpitalach, ale na całym świecie.

Metalo-beta-laktamaza 1 pochodząca z New Delhi przynależy do dużej rodziny genów, które kodują enzymy beta-laktamazy nazywane potocznie karbapenemazami. "Superbakteriami" nazywa się drobnoustroje wytwarzające karbapenemazy, ponieważ infekcje nimi wywołane są strasznie ciężkie do wyleczenia.

Ogromne niezbezpieczeństwo stanowi zdolność rozprzestrzeniania się NDM-1 z jednego szczepu bakterii na inny poprzez poziomy transfer genów.

Bakteria New Delphi w Polsce. Naukowcy: Superbakteria NDM-1 może zabić nawet 10 mln osób

W sierpniu 2010 roku odnotowano pierwszy zgon wywołany bakterią wykazującą właściwości enzymu NDM-1. Od tego czasu tempo rozprzestrzeniania się szczepów superbakterii niebezpiecznie wzrasta. Naukowcy prognozują, że do 2050 roku, Superbakteria New Delphi zabije nawet 10 milionów osób.

Bakteria New Delhi jest potoczną nazwą Klebbsiella pneumoniae - pałeczki zapalenia płuc typu NMD-1. Najdrobniejsza infekcja nosiciela może doprowadzić do poważnej choroby - najczęściej skutkuje stanem zapalnym, który może rozwinąć się w wielonarządową niewydolność organizmu - tzw. sepsę. Niestety w co drugim przypadku kończy się ona śmiercią.

ZOBACZ TAKŻE:Alzheimer. Naukowcy odkryli jak opóźnić rozwój choroby. Doniesienia z Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie