Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z Danielem Obajtkiem. Prezes Orlenu próbuje tłumić obawy władz Gdańska ws. przejęcia Lotosu i Energi

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
- Dzisiaj poznaliśmy zarys działań, nasze obawy pozostają aktualne, a te wszystkie wątpliwości mogą rozwiać tylko konkretne decyzje i konkretne działania - mówiła wczoraj w Warszawie Aleksandra Dulkiewicz po spotkaniu z Danielem Obajtkiem.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spotkał się w warszawskiej siedzibie koncernu z władzami Gdańska: prezydent Aleksandrą Dulkiewicz oraz jej zastępcą ds. polityki inwestycyjnej Alanem Aleksandrowiczem. Tematem były plany przejęcia przez Orlen dwóch gdańskich koncernów: Lotosu oraz Energi. Władze Gdańska sprzeciwiają się temu od dawna.

Od samego początku wyrażaliśmy duże zaniepokojenie tymi planami. Po pierwsze zawsze przy takich operacjach naturalne są obawy o miejsca pracy. Dla miasta ważne jest również zaangażowanie obu firm w życie lokalnej społeczności, zarówno Energa, jak i Lotos to ważni partnerzy wielu przedsięwzięć sportowych, kulturalnych czy naukowych

- mówiła po spotkaniu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Nie jest tajemnicą, że Lotos planował poważny rozwój swojej produkcji na nowych terenach należących do gdańskiego samorządu, zapowiedzi połączenia z Orlenem rodzą pytania co dalej z tymi planami i rozwojem naszej, pomorskiej firmy - mówił wiceprezydent Alan Aleksandrowicz.

- Spotkanie przebiegało w atmosferze troski o rozwój Pomorza. Władze samorządowe powinny tworzyć jak najlepsze warunki dla inwestorów i biznesu. To szansa na wielomiliardowe inwestycje, nowe miejsca pracy i większe wpływy podatkowe. Taką szansą dla Pomorza będą fuzje PKN Orlen z Grupą Lotos i Energą. Mamy długą historię udanych akwizycji. W każdym przypadku dały one impuls do rozwoju przejmowanych spółek. Przykładem jest włocławski Anwil, w który inwestujemy 1,3 mld zł, by zwiększyć o połowę moce wytwórcze nawozów. Inwestować będziemy również w spółki pomorskie. Przedstawiłem mocne argumenty, z których wynika, że łączymy biznes z korzyścią dla Pomorza - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek po spotkaniu.

Aleksandra Dulkiewicz podkreśla, że na spotkaniu poznała zarys działań firmy kierowanej przez Daniela Obajtka, czeka jednak na konkretne ruchy, które będą mogły rozwiać jej wątpliwości. Zaprosiła prezesa Orlenu na kolejne rozmowy do Gdańska.

Dzisiaj poznaliśmy zarys działań, nasze obawy pozostają aktualne, a te wszystkie wątpliwości mogą rozwiać tylko konkretne decyzje i konkretne działania. Zdajemy sobie sprawę, że takie decyzje strategiczne podejmuje rząd, niemniej lokalne wspólnoty powinny być wysłuchane przy takich operacjach

- powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Jak dodają przedstawiciele Orlenu, jednym z głównych beneficjentów procesu przejęcia kapitałowego Lotosu i Energi ma być Pomorze oraz jego mieszkańcy. Dzięki planowanym inwestycjom mają wzrosnąć liczba i skala zamówień, firmy wejdą w nowe obszary działalności i jeszcze bardziej będą rozwijać te, w których są już aktywne. W przypadku Lotosu jest to np. elektromobilność, a w przypadku Energi m.in. OZE.

Jak przekonują władze koncernu wejście do zintegrowanej Grupy to olbrzymia szansa rozwojowa dla pomorskich spółek. Tworzenie koncernów multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółek na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla akcjonariuszy i klientów.

26 lutego PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek stanowiący zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli nad Energą. Złożony przez spółkę wniosek inicjuje formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

Wszystko na temat fuzji Grupy Lotos i PKN Orlen

5 grudnia roku zarząd Orlenu wyraził zgodę na nabycie akcji spółki Energa w trybie ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji. Cena to 7 zł za sztukę.

Orlen na wiosnę chciałby sfinalizować przejęcie Energi SA. Równolegle płocki koncern prowadzi proces przejęcia Lotosu.
2 marca koncern paliwowy poinformował, że Komisja Europejska przedłużyła termin na rozpatrzenie wniosku Orlenu o zgodę na przejęcie Lotosu do 30 czerwca tego roku. Zakończyła procedurę trzymania zegara i wznowiła negocjacje z płocka firmą.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

DAWNE ZAKŁADY PRODUKCYJNE

Dawne zakłady produkcyjne na Pomorzu. Archiwalne zdjęcia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki