MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Pociąg marzeń". Podopieczni Fundacji Hospicyjnej spędzają wymarzone wakacje w Wielu. Zobaczcie zdjęcia

Edyta Łosińska - Okoniewska
Akcja "Pociąg marzeń". Wakacje w Wielu
Akcja "Pociąg marzeń". Wakacje w Wielu Edyta Łosińska
Trzydzieścioro podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych prowadzonego przez Fundację Hospicyjną spędza niezapomniane wakacje w Wielu. Ich wypoczynek jest możliwy dzięki akcji "Pociąg marzeń" zorganizowanej przez "Dziennik Bałtycki" wspólnie z Fundacją Hospicyjną. Dołączyło do niej aż 15 przedsiębiorców z Pomorza.

Akcja "Pociąg marzeń". Wakacje w Wielu

Zabawy, eksperymenty naukowe, zajęcia sportowe, ale przede wszystkim integracja i wzajemne wsparcie. Trzydzieścioro dzieci, podopiecznych Fundacji Hospicyjnej przeżywa niezapomniane wakacje w Wielu, w gm. Karsin. Ich wypoczynek nie byłby możliwy bez zorganizowanej przez redakcję "Dziennika Bałtyckiego" zakrojonej na szeroką skalę kampanii medialnej "Pociąg marzeń" i pomocy 15 pomorskich firm, które sfinansowały lipcowy turnus.

Jak podkreśla Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego", taki odzew świadczy o wrażliwości społecznej pomorskich firm.

Dziesięciodniowy wypoczynek przepełniony jest dziecięcą radością, śmiechem i przygodami. Jednak czujne oko opiekunów jest w stanie uchwycić każdą chwilę smutku, czy gorszy nastrój i swoją obecnością oraz wsparciem skutecznie pomóc młodym wczasowiczom. Dzieci mają za sobą trudne doświadczenia, związane z żałobą, a niektórym na co dzień towarzyszy choroba rodzeństwa.

- Dzieci są dla siebie wzajemnymi terapeutami, tutaj czują, że nie są same ze swoim bólem, że są rówieśnicy, którzy mają podobne doświadczenia, przeżywają podobne emocje - mówi Marta Gulgowska, formalny organizator obozu. - Jedno z naszych haseł brzmi: "Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach". One potrzebują naszej pomocy, wsparcia, obecności.

Każdy dzień wypełniony jest licznymi zajęciami. Tu nie ma czasu na nudę.

- Są zajęcia sportowe, naukowe, integracyjne, dzieci mają blisko las, jezioro i siebie nawzajem, to idealne warunki, aby wypoczęły i miały wspaniałe wakacje - dodaje Anna Włodkowska z Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga prowadzonego przez Fundację Hospicyjną.

Jak podkreślają opiekunowie, chodzi o to, aby uczestnicy obozu mogli po prostu poczuć się dziećmi. Taki wyjazd na wakacje i chwilowa zmiana otoczenia mają ogromne znaczenie. To czas oderwania myśli od trudnej rzeczywistości.

- Bardzo nam się tutaj podoba - zgodnie przyznają Filip, Joseph, Arek i Bartosz, uczestnicy turnusu. - Spędzamy dużo czasu na dworze, mamy sporo ciekawych zajęć i poznajemy nowych ludzi. Tu jest po prostu fajnie.

- Ideą Funduszu Dzieci Osieroconych jest zapewnianie całościowego wsparcia dzieciom z ciężkimi doświadczeniami, które ich skutki odczuwają do dziś. Jeżeli więc istnieje możliwość zapewnienia im beztroskiego - na miarę możliwości - spędzenia wolnego czasu i wyjazdu wakacyjnego, takiego jak mają wszystkie inne dzieci, to jest to coś, co powinniśmy jako dorośli im sprezentować - podkreśla Anna Janowicz, prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej.

Wakacje w Wielu spędza 30 podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych prowadzonego przez Fundację Hospicyjną, pozostających pod opieką Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku, Hospicjum w Gdyni, Hospicjum w Tczewie, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Hospicjum Pomorze Dzieciom. To dzieci, które mimo swojego młodego wieku zdążyły już się niestety przekonać, czym jest ból, cierpienie i tęsknota po stracie bliskiej osoby.

Fundacja Hospicyjna. Pomagają już od 16 lat

Fundacja Hospicyjna prowadzi gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Każdego dnia, średnio co 20 minut, lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub wolontariusz odwiedza pacjentów w ich domach. W ciągu roku troszczą się o ok. 260 dorosłych u kresu życia i ok.40 nieuleczalnie chorych dzieci. Aby do nich dotrzeć, pokonują rocznie dystans równy dwóm obwodom Ziemi.

Dom Hospicyjny przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku umożliwia stacjonarną opiekę nad 400 chorymi rocznie. Z konsultacji Poradni Medycyny Paliatywnej każdego roku korzysta 250 osób, cierpiących z powodu bólu. Hospicjum Perinatalne troszczy się o rodziny spodziewające się przyjścia na świat ciężko chorego dziecka.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WIELA:

Fundacja Hospicyjna powstała w 2004 roku. Od lat promuje wolontariat, wydaje książki i poradniki, prowadzi ogólnopolskie kampanie społeczne. W zajęciach gdańskiej Akademii Walki z Rakiem uczestniczy 200 osób rocznie. We wszystkich działaniach pamięta także o rodzinach chorych. Programem wsparcia w żałobie „Tumbo Pomaga” objęła już ponad 9,5 tys. dzieci z całej Polski.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki