Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Pociąg marzeń". Wysyłamy najmłodszych podopiecznych Fundacji Hospicyjnej na wymarzone wakacje

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
123rf
Każde dziecko zasługuje na szczęśliwe wakacje. Niestety, nie wszystkie mają na nie szansę. Dlatego we współpracy z Fundacją Hospicyjną ruszamy z akcją „Pociąg marzeń”. W jej ramach zorganizujemy podopiecznym Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga wymarzony letni wypoczynek.

Na wakacje do Ośrodka Wypoczynkowego w Wielu na Kaszubach chcielibyśmy wysłać 30 podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych prowadzonego przez Fundację Hospicyjną, pozostających pod opieką Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku, Hospicjum w Gdyni, Hospicjum w Tczewie, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Hospicjum Pomorze Dzieciom. To dzieci, które mimo swojego młodego wieku zdążyły już się niestety przekonać, czym jest ból, cierpienie i tęsknota po stracie bliskiej osoby.

Dominika ma 11 lat i jest najstarsza z trójki rodzeństwa. Półtora roku temu straciła tatę. Jej wielką pasją jest gimnastyka artystyczna, którą z zapałem trenuje.

Kinga także straciła tatę. Mimo trudnych chwil, to sympatyczna i wesoła 13-latka, która uwielbia wspinaczkę i słodycze.

Mateusz (11 lat), Arek (9 lat) i Ania (8 lat) wyjadą na obóz razem. W maju zeszłego roku zmarł ich tata. Rodzeństwo wspiera się wzajemnie i dzieli pasje. Chłopcy uwielbiają piłkę nożną i gry komputerowe. Ania z kolei lubi czytać i marzy o tym, żeby rozpocząć naukę jazdy konnej. Cała trójka w ramach zajęć pozalekcyjnych chodzi m.in. na basen.

Często są to dzieci, których ktoś bliski – najczęściej rodzic, umarł pod opieką naszego hospicjum. Staramy się je wspierać od strony socjalnej, psychologicznej i edukacyjnej. Pragniemy dawać im szansę na wakacje, które mają inne dzieci - tłumaczy Anna Janowicz, prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej.

- Dzieci i młodzież do 18. roku życia, które są objęte naszym wsparciem Funduszu Dzieci Osieroconych, uczestniczą w regularnych spotkaniach w ramach świetlicy „Przystań”, której celem jest pomoc w przeżywaniu żałoby. To grupa, w której są dzieci w różnym wieku, ale które się lubią i rozumieją nawzajem. Często są to dzieci, których ktoś bliski – najczęściej rodzic, umarł pod opieką naszego hospicjum – mówi Anna Janowicz, prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej. - Staramy się je wspierać od strony socjalnej, psychologicznej i edukacyjnej w ciągu całego roku. Staramy się też dawać im szansę na wakacje, które mają inne dzieci. Oczywiście w czasie tych wyjazdów udzielana jest im dalsza pomoc psychologiczna, ale zależy nam, żeby mimo wszystko były one radosne, przepełnione atrakcjami, zabawą albo grami. Pojawia się w nich również element edukacyjny.

Wymarzone wakacje

W tym roku w organizację wakacji dla podopiecznych Fundacji Hospicyjnej włączy się również „Dziennik Bałtycki”. Dzięki zakrojonej na szeroką skalę kampanii medialnej i pozyskanym od partnerów środkom, wyślemy dzieci na 10-dniowy obóz edukacyjno-rekreacyjny na Kaszuby. Turnus potrwa od 5 do 14 lipca.

- Dla mnie wspieranie dzieci, a osieroconych w szczególności, nadaje sens naszej dziennikarskiej misji informowania, kontrolowania, edukowania, ale też pomagania. Mam nadzieję, że przyłączą się do nas kolejni darczyńcy. Bo przecież każdy z nas ma w sobie potrzebę pomagania i bycia dobrym, nie tylko w czasach pandemii. Razem zmieńmy świat tych dzieci na lepszy – zachęca Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego.

Na uczestników wycieczki czekać będzie nie tylko moc atrakcji, gry i zabawy terenowe, ale również ciekawe warsztaty matematyczne, przyrodnicze i językowe.

- Będziemy chcieli w sposób interesujący wypełnić dzieciom wolny czas. Planujemy m.in. eksperymenty z fizyki. Zajęcia poprowadzą wychowawcy oraz wolontariusze, którzy na stałe współpracują z Fundacją Hospicyjną – mówi dalej Anna Janowicz. - Takie niecodzienne, nietypowe zajęcia mają rozwijać pasje do czegoś, co jest mniej znane, czasami jest to też sposób na dotarcie do dziecka. Czasami zaczynamy od rozmowy na temat eksperymentu, a następnie przeradza się ona w rozmowę o kwestiach trudniejszych, dotyczących przeżywanych emocji.

Ale na wymarzonych wakacjach czekać będą na dzieciaki nie tylko warsztaty edukacyjne. Wypoczynek na Kaszubach ma być przepełniony przede wszystkim radością, beztroską, ma być czasem oderwania myśli od przykrej rzeczywistości.

- Będzie dużo gier, zabaw, dużo wolnego czasu na świeżym powietrzu. Żeby się wybiegać, wyszaleć, nacieszyć wolnością i piękną pogodą – dodaje Anna Janowicz.

„Pociąg marzeń” nabiera rozpędu. Dołącz do nas!

Wyjazd podopiecznych Fundacji Hospicyjnej na wymarzone wakacje będzie możliwy także dzięki hojności firm z naszego regionu. Kampania promująca akcję i jej partnerów zapewni dotarcie do bardzo szerokiej grupy naszych odbiorców: czytelników i internautów. Warto do nas dołączyć!

- Mówimy o dzieciach osieroconych, które mają za sobą historię choroby kogoś bliskiego, czasami ta choroba trwa krócej, czasami dłużej, ale tak czy inaczej zmienia całe życie – mówi Anna Janowicz. - W rodzinach, o których mówimy, wyjazd wakacyjny nie jest sprawą priorytetową. Często jest w nich kilkoro dzieci, więc nie tylko sytuacja emocjonalna jest bardzo trudna, ale również finansowa. I na wakacje zwyczajnie brakuje pieniędzy. Ideą Funduszu Dzieci Osieroconych jest zapewnianie całościowego wsparcia dzieciom z ciężkimi doświadczeniami, które ich skutki odczuwają do dziś. Jeżeli więc istnieje możliwość zapewnienia im beztroskiego – na miarę możliwości – spędzenia wolnego czasu i wyjazdu wakacyjnego, takiego jak mają wszystkie inne dzieci, to jest to coś, co powinniśmy jako dorośli im sprezentować. W jednej z kampanii posługiwaliśmy się hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach”. Jeżeli my dorośli nie zadbamy o te dzieci, to one same sobie nie poradzą. Staramy się realizować to wsparcie w ciągu roku, natomiast jeśli możemy do tego dodać jeszcze piękny wyjazd, który dla wielu dzieci jest tylko marzeniem – to taką możliwość posiadania wspomnień wakacyjnych powinniśmy im podarować. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcą wesprzeć akcję „Pociąg Marzeń” i w ten sposób pomóc podopiecznym Funduszu.

Fundacja Hospicyjna pomaga już od 16 lat

Fundacja Hospicyjna prowadzi gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Każdego dnia, średnio co 20 minut, lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub wolontariusz odwiedza pacjentów w ich domach. W ciągu roku troszczą się o ok. 260 dorosłych u kresu życia i ok.40 nieuleczalnie chorych dzieci. Aby do nich dotrzeć, pokonują rocznie dystans równy dwóm obwodom Ziemi.

Dom Hospicyjny przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku umożliwia stacjonarną opiekę nad 400 chorymi rocznie. Z konsultacji Poradni Medycyny Paliatywnej każdego roku korzysta 250 osób, cierpiących z powodu bólu. Hospicjum Perinatalne troszczy się o rodziny spodziewające się przyjścia na świat ciężko chorego dziecka.

Fundacja Hospicyjna powstała w 2004 roku. Od lat promuje wolontariat, wydaje książki i poradniki, prowadzi ogólnopolskie kampanie społeczne. W zajęciach gdańskiej Akademii Walki z Rakiem uczestniczy 200 osób rocznie. We wszystkich działaniach pamięta także o rodzinach chorych. Programem wsparcia w żałobie „Tumbo Pomaga” objęła już ponad 9,5 tys. dzieci z całej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki