3. edycja akcji „Książka za worek śmieci” w Gdańsku
Społeczna akcja „Książka za worek śmieci” to sprzątanie świata. Swój początek miała w 2019 roku. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają brzegi rzek, parki, wzgórza, lasy, słowem, wszystkie miejsca, które wymagają reakcji człowieka, po tym jak ten je uprzednio zaśmiecił. Prezentem za udział w akcji i wspólne sprzątanie są książki.
Gdańsk już drugi raz dołącza do akcji „Książka za worek śmieci”. W sobotę, 18 września warto zaznaczyć sobie na mapie Gdańska Kozaczą Górę, która znajduje się na Ujeścisku, tuż obok al. Havla. Początek akcji zaplanowano na godzinę 10:00.
Uczestnikiem wydarzenia może być osoba dorosła, a także dzieci i młodzież, którzy, aby uczestniczyć w akcji, muszą znajdować się pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Jak widać, to doskonała okazja, aby w sobotę zintegrować również swoich bliskich.
– W miejscu zbiórki na uczestników wydarzenia będą czekać koordynatorzy. Oprócz symbolicznych książek, wręczą każdemu rękawice oraz worki, niezbędne do sprzątania w terenie – wyjaśnia Anna Jaklewicz, organizatorka akcji.
Przypominamy, że książki otrzyma pierwszych 50 osób, które wcześniej zapisały się do uczestniczenia w akcji.
Porozmawialiśmy z organizatorką wydarzenia Anną Jaklewicz.
Co skłoniło panią do rozpoczęcia akcji „Książka za worek śmieci”?
Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolog i antropolog: Pomysł na akcję narodził się w Gryfinie podczas festiwalu podróżniczego w 2019 roku. Tam promowałam swoją książkę o Indonezji: „Indonezja po drugiej stronie raju”, i po raz pierwszy zaczęłam opowiadać o podróżach i ekologii w jednym. Mówiłam o swoim wyjeździe, ale z naciskiem na stan zaśmiecenia Azji, na problem wycinki lasów tropikalnych, nielegalnego połowu ryb, i stwierdziłam, że warto dodatkowo działać lokalnie. To znaczy warto działać w Polsce, bo problemy oczywiście są, a problem z zaśmiecaniem jest widoczny. Zaproponowałam, że w trakcie festiwalu zorganizuję dla mieszkańców akcję sprzątania, a że akurat promowałam książkę i na festiwalu było wielu moich znajomych autorów książek podróżniczych, to stwierdziłam, że zachęcę mieszkańców Gryfina do akcji, rozdając książki.
Jaki był efekt pierwszego zbierania śmieci w Gryfinie?
To była dosyć spontaniczna akcja. W ciągu niecałych trzech godzin w dwadzieścia kilka osób zebraliśmy blisko 2 tony śmieci. To pokazało mi, jak olbrzymia jest skala problemu i nie sądziłam, że aż tyle uda nam się zrobić, i postanowiłam kontynuować tę akcję w innych miastach.
Jak wyglądały początki akcji?
Początkowo akcje towarzyszyły różnym festiwalom podróżniczym, kulturalnym, literackim, a w każdy trzeci weekend września, kiedy jest koniec tygodnia sprzątania świata, zdecydowałam, że będę organizowała akcję na szerszą skalę.
Ile miast będzie uczestniczyło w akcji „Książka za worek śmieci” w 2021 roku?
Po raz pierwszy jesteśmy obecni we wszystkich miastach wojewódzkich, w Gdańsku będziemy gościć po raz drugi, z czego się bardzo cieszę.
Dbanie o ekologię to jedno, ale drugie to propagowanie czytelnictwa wśród Polaków. Muszę przyznać, że to sprytny zabieg, aby, po pierwsze, zwrócić uwagę na otaczające nas środowisko, a przy okazji wręczyć uczestnikom książkę, a więc skłonić ich do czytania.
Taka była też idea, żeby zarówno promować ekologiczny styl życia, zachęcić ludzi do wspólnego działania, a także, aby promować czytelnictwo.
Akcja skierowana jest głównie do młodych osób. Czy wiek uczestników potrafi zaskoczyć?
Sprzątać razem z nami może każdy. Udział w akcji „Książka za worek śmieci” biorą zarówno dzieci z rodzicami, młodzież, osoby dorosłe, jak i seniorzy. Nie ma ani dolnej, ani górnej granicy wieku.
Liczą się chęci i odrobina siły, aby przez kilka godzin wspólnymi siłami posprzątać najbliższą nam okolicę.
Akcja „Książka za worek śmieci” to swego rodzaju forma aktywnej edukacji. Czy to nie właśnie w tym kierunku powinniśmy zmierzać w edukacji najmłodszych?
Tak. Edukacja tutaj jest najważniejsza. Oprócz prowadzenia akcji, działam także w szkołach, bibliotekach, prowadzę warsztaty edukacyjne, uczę segregacji śmieci, pokazuję, jak żyć, aby ograniczać wytwarzanie śmieci. Myślę, że edukacja jest nawet ważniejsza od mojej akcji, bowiem jest ona wywołana usuwaniem skutków naszych działań.

Anna Jaklewicz – podróżniczka, archeolog i antropolog. Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Relacje z podróży publikuje m.in. w „National Geographic TRAVELER” i „Magazynie Podróżników TamTam”. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci. Autorka akcji społecznej „Książka za worek śmieci”.
Bałtycka Odyseja 2020. Ponad 100 osób zebrało na plażach pół...
Odwiedź nas na Facebooku!

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?