Poznaliśmy laureatów 25. edycji konkursu "Piękna Wieś Pomorska" w dwóch kategoriach „Wieś” i „Zagroda”, położonych na terenie województwa pomorskiego. W czwartek odbyła się gala wieńcząca tegoroczne zmagania. Pierwsze miejsce w kategorii "Wieś" zdobyła miejscowość Nowa Cerkiew (gmina Morzeszczyn, powiat tczewski).

Konkurs „Piękna Wieś Pomorska” ma ukazać zarówno piękna wiejskiego krajobrazu, jak i wspólnego działania społeczności wiejskiej”.

Rolą konkursu jest wyłanianie i promowanie najlepszych wzorców wspólnego działania, których autorami są poszczególne sołectwa i właściciele czynnych gospodarstw rolnych z województwa pomorskiego - mówią w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.Zobacz galerię

Komisja konkursowa - podczas oceny zgłoszonych miejscowości - zwracała szczególną uwagę na ogólny wygląd wsi, w tym infrastrukturę techniczną i architekturę, dbałość o stan środowiska przyrodniczego, w tym odnawialne źródła energii oraz ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi i charakteru wiejskiego...

- A także - upowszechnianie elementów tradycji czy formy aktywizacji i zaangażowania mieszkańców, w tym aktywność stowarzyszeń czy aktywność promocyjną - dodają urzędnicy.

25. edycja konkursu "Piękna Wieś Pomorska". Laureaci w kategorii: "Wieś"

W kategorii „Wieś” pierwsze miejsce na podium zajęła miejscowość Nowa Cerkiew (gmina Morzeszczyn, powiat tczewski). Druga w kolejności była wieś Lubieszewo (gmina Nowy Dwór Gdański, powiat nowodworski). Trzecie miejsce powędrowało do miejscowości Koteże (gmina Starogard Gdański, powiat starogardzki).
Przyznano ponadto także trzy wyróżnienia.

25. edycja konkursu "Piękna Wieś Pomorska". Laureaci w kategorii:"Zagroda"

Podczas uroczystej gali wręczono także nagrody w kategorii "Zagroda" . Pierwsze miejsce zajęło małżeństwo z miejscowości Dąbrówka (pow. wejherowski). Drugie miejsce na podium zajęli gospodarze z miejscowości Kosobudy (pow. chojnicki), a trzecie - laureatka z miejscowości Borkowo Lęborskie (pow. wejherowski).

Od 25 lat organizujemy konkurs "Piękna Wieś" na Pomorzu, z takim absolutnym przekonaniem, że ten konkurs powinien wskazywać i tych animatorów, i te pomorskie wsie, w których następują ogromne zmiany, nie tylko za sprawą władz samorządowych, ale ze względu na aktywność mieszkańców - powiedział podczas uroczystej gali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

I dodał: - Chcemy także pokazać tych niezwykle wyróżniających się mieszkańców wsi, którzy dbają o swoją własna zagrodę, swoje gospodarstwo, obejście, bo to tego typu przykłady mobilizują też sąsiadów - powiedział.

Zaznaczył, że dziś nie ma żadnych powodów, żeby wstydzić się pochodzenia wiejskiego, czy tego, że ktoś zdecyduje się na wsi mieszkać. - Dziś to powód do dumy, dlatego że tak bardzo zmieniła się pomorska wieś - w każdym subregionie - że naprawdę możemy być dumni - stwierdził marszałek Struk, podkreślając, że zmiany następowały niezwykle dynamicznie.

Do zwycięzców oraz wyróżnionych powędrowały pamiątkowe puchary oraz nagrody pieniężne. Oprócz tego Nowa Cerkiew będzie mogła pochwalić się specjalną tablicą, informującą o tym, że miejscowość wygrała prestiżowy konkurs.

POLECAMY NA STREFIE AGRO: