14. EMERYTURA W 2021 ROKU. Dla kogo? Nowa propozycja PiS nie dla wszystkich! Od kiedy i ile wyniesie? Sprawdź!

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
CZTERNASTA EMERYTURA 2021. Dla kogo? Nowa propozycja PiS nie dla wszystkich! Od kiedy i ile wyniesie? Źródło: PiS twitter
Czternasta emerytura to najnowsza propozycja Prawa i Sprawiedliwości, która została przedstawiona podczas konwencji wyborczej w Lublinie. Dodatkowe świadczenia mają trafić do emerytów i rencistów już w 2021 roku - tak obiecuje PiS. Świadczenia tego nie uzyskają wszyscy świadczeniobiorcy! Kto miałby otrzymać 14. emeryturę? Ile miałoby wynosić to świadczenie? Kiedy wypłaty? Sprawdź!

"Czternastka" nie dla wszystkich. Trzynasta i czternasta emerytura

Przypominamy, że tzw. trzynastki w tym roku zostały wypłacone w kwocie 1100 zł brutto, czyli około 888,25 zł netto. Od dawna już trwają spory co do możliwości wypłaty tych świadczeń na przestrzeni kolejnych lat.

Na konwencji PiS z 7 września 2019 roku, prezes partii Jarosław Kaczyński potwierdził rzekomą informację mówiącą, że trzynasta emerytura będzie wypłacana w kolejnych latach. Dodatkowo zaproponował podwyższenie jej stawki - do nawet 1200 zł brutto w 2020 roku. Warto jednak wspomnieć, że wszelkie obietnice złożone przez Prawo i Sprawiedliwość, zostaną wcielone w życie dopiero w momencie ewentualnej wygranej w jesiennych wyborach, na co wiele wskazuje.

Jednak prawdziwą sensacją, która wywołała niemałe zamieszanie jest czternasta emerytura, potocznie nazywana drugą "trzynastką". Komu przysługuje i kiedy mogą nastąpić pierwsze wypłaty? Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje.

CZTERNASTA EMERYTURA - WAŻNE INFORMACJE

CZTERNASTA EMERYTURA 2021. Dla kogo? Nowa propozycja PiS nie dla wszystkich! Od kiedy i ile wyniesie?
CZTERNASTA EMERYTURA 2021. Dla kogo? Nowa propozycja PiS nie dla wszystkich! Od kiedy i ile wyniesie? Źródło: PiS twitter
  • Dla kogo? - dla emerytów i rencistów
  • Czy obowiązuje kryterium dochodowe? - tak
  • Jakie są warunki? - świadczenie w 2021 roku nie może przekroczyć 2900 zł
  • Wysokość "czternastki" - ok. 1245 zł brutto
  • Od kiedy? - od 2021 roku
  • Jaki jest łączny koszt nowej propozycji PiS-u? - ok 25 mld zł

ZOBACZ TAKŻE: Wypłaty 13 emerytury w maju 2019 roku. Pierwsze wypłaty dla emerytów i rencistów już na kontach. Kiedy kolejne wypłaty?

14. emerytura, czyli dwie "trzynastki"

Zapowiedziana "czternastka" będzie tak naprawdę podwojoną trzynastą emeryturą. Oprócz wprwadzonej jakiś czas temu trzynastej emeryturze, świadczeniobiorcom przysługiwałoby jueszcze jedno takie świadczenie. Podwójne świadczenia miałyby przysługiwać w 2020 roku niemalże 90-95 proc. emerytów i rencistów.

Podczas konwencji partii PiS w Lublinie, prezes Jarosław Kaczyński powiedział:

W roku 2021 ogromna większość emerytów otrzyma drugą „trzynastkę”, czyli nie jedną „trzynastkę”, a dwie „trzynastki”

Propozycja dotycząca "czternastki" prawdopodobnie wejdzie w skład oficjalnego programu wyborczego aktualnie panującej partii. Ale to nie koniec nowych pomysłów! Jarosław Kaczyński wysunął także pomysł sfinansowania budowy 100 obwodnic tych polskich miast, które są najbardziej obciążone i tego potrzebują. Warto też wspomnieć o zapowiedzianej znacznej podwyżce płacy minimalnej. Ponadto, na konwencji partyjnej w Lublinie padły jednoznaczne słowa odnośnie rozpowszechnienia sieci 5G w większości miast do końca 2023 roku.

14. emerytura nie dla wszystkich. Dla kogo?

Według zapowiedzi prezesa Kaczyńskiego, wypłaty świadczeń z tytułu czternastej emerytury być może trafią do ogromnej liczby emerytów i rencistów.

Szczegółów jednak nie ujawnił, zostały one zawarte w programie partii. Polskiej Agencji Prasowej udało się do nich dotrzeć. Okazało się, że "czternastki" w przeciwieństwie do trzynastych emerytur trafią tylko do osób z niskimi lub średnimi świadczeniami.

Osoby, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120 proc. wysokości średniej emerytury będą mogły liczyć na tzw. 14 emeryturę+ (program w całości obejmie emerytów i rencistów, których świadczenie nie przekroczy ok. 2.900 zł w 2021 r.)

- taki zapis widnieje w programie partii.

Osoby, które nieznacznie przekroczą próg dochodowy, również skorzystają z czternastej emerytury. W takim przypadku zastosowana zostanie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Świadczenia będą stopniowo obniżane o 1 zł wraz z przekroczeniem o każdą złotówkę kryterium dochodowego łącznego dochodu netto.

Szacuje się, że dodatkowe świadczenia trafią do około 90-95 proc. Polaków uprawnionych do pobierania emerytury i renty.

ZOBACZ TAKŻE: 13 emerytura uchwalona przez Sejm. Emerytura Plus - jednorazowe świadczenie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie