Wypłaty 13 emerytury w maju 2019. Pierwsze wypłaty dla emerytów i rencistów na kontach! Kiedy kolejne wypłaty? Termin, zasady [2.05.2019]

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Wypłaty 13 emerytury w maju 2019. Pierwsze wypłaty dla emerytów i rencistów na kontach! Kiedy kolejne wypłaty? Termin, zasady [30.04.2019]Opole, 28.11.2017 r. Slawomir Mielnik
Wypłaty 13 emerytury w maju 2019! Część emerytów dodatkowe świadczenie już dostała na konto. Pozostałe świadczenia dla emerytów i rencistów mają wpłynąć n apoczątku maja 2019 roku. Emeryci otrzymają jednorazowo 1100 zł brutto, czyli po odjęciu podatku 888,25 zł na rękę. Pierwsze trzynastki wypłacono już w czwartek, 25 kwietnia. Kolejna tura wypłat tzw. 13 emerytur w czwartek, 2 maja 2019 roku.

Wypłaty 13 emerytury w maju 2019. Emerytura + na kontach emerytów

"13-tkę" dla każdego emeryta i rencisty PiS zapowiedziało na konferencji, która odbyła się 23 lutego br. Dodatkowa emerytura i renta to jeden z podstawowych elementów tzw. "piątki Kaczyńskiego". Z programu Emerytura + skorzysta 9,72 mln beneficjentów - 6,94 mln emerytów, 2,62 mln rencistów oraz 282 tys. rencistów socjalnych.

Istotną informacją jest to, że aby otrzymać dodatkową pensję nie trzeba składać żadnych wniosków, wszystko odbędzie się za pośrednictwem urzędu. Równie ważna wydaje się być wiadomość mówiąca, że wszyscy emeryci i renciści otrzymają jednakowe wynagrodzenia, niezależnie od wysokości ich miesięcznego świadczenia.

Wypłaty 13 emerytury. Ile wynosi emerytalna trzynastka?

Zgodnie z zapowiedziami jej wysokość będzie równa 1100 zł brutto, czyli dokładnie 888,25 zł na rękę. Wartość brutto jest tożsama z najniższą stawką emerytalną, niestety na rękę tyle samo nie dostaniemy. Wypłacane świadczenia trzynastkowe będą mniejsze od najniższej emerytury o 46,35 zł. Spowodowane jest to różnicą podatkową, a właściwie kwotą zmniejszającą podatek, która w wypadku emerytalnej trzynastki nie będzie mogła zostać rozłożona na 12 miesięcy.

Jednorazowe świadczenia obejmują 9,8 mln osób, a ich całkowity koszt będzie wynosił około 10,8 mld zł. Pieniądze, które pokryją emerytalną trzynastkę zostaną zaczerpnięte z Państwowego Funduszu Pracy.

Wypłaty 13 emerytury. Kiedy nastąpią wypłaty dodatkowych świadczeń?

Minister Elżbieta Rafalska na początku kwietnia zapewniła, że wypłaty z tytułu programu Emerytura plus będą tożsame z terminami comiesięcznych świadczeń. Dodała:

1, 5, 10, 15, 20, 25 maja. Takie są dokładne terminy i one zostaną zachowane. Nie ma żadnych odrębnych dodatkowych terminów na wypłaty tego dodatkowego świadczenia.

Powiedziała także, że w związku z świętem narodowym, które mamy 1 maja, część osób otrzyma należne świadczenia jeszcze w kwietniu. Zaznaczyła, że znajdą się również takie osoby, które dodatkowe pieniądze otrzymają dopiero w czerwcu lub lipcu - dotyczy to głównie zasiłków i świadczeń przedemerytalnych. Minister na koniec dopowiedziała, że emerytalny dodatek nie będzie wliczany do dochodu.

Z dostępnych informacji wynika, że w czwartek 25.04.2019 ZUS zlecił już pierwsze przelewy z tytuły emerytalnych trzynastek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykonał szybsze transakcje wszystkim tym, którzy pieniądze otrzymują pierwszego dnia każdego miesiaca. 1 maja to dzień ustawowo wolny od pracy. Przed majówką dodatkowe świadczenia otrzyma 1 040 000 emerytów i rencistów. W trakcie tzw. majówki przelewy trafią do dugiej grupy świadczeniobiorców pobierających pieniądze 5 dnia miesiąca. Jak mówi rzecznik ZUS-u Wojciech Andrusiewicz:

Do takich osób świadczenia powinny trafić do 2 maja.

Dotyczy to około 470 tysięcy osób. Pozostali świadczeniobiorcy pieniądze otrzymają w zwykłym terminie, ponieważ 5,10,15,20 czy 25 maja nie wypadają w dni ustawowo wolne od pracy.

Zobacz także: Waloryzacja rent i emerytur w 2019 roku - stawki

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie