MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100. rocznica nadania herbu Oliwie. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji! Sprawdź program święta dzielnicy Viva Oliva

OPRAC.: MM
100. rocznica nadania herbu Oliwie. Sprawdźcie, co przygotowali organizatorzy!
100. rocznica nadania herbu Oliwie. Sprawdźcie, co przygotowali organizatorzy! Przemysław Świderski
W tym roku przypada 100. rocznica nadania Oliwie herbu. Z tej okazji Dom Sąsiedzki działający w Oliwskim Ratuszu Kultury, wspólnie z Instytutem Kultury Miejskiej, zaprasza na wykład z miejskim przewodnikiem, który odbędzie się 23 maja, i grę dzielnicową, w której można wziąć udział w dowolnym terminie. Oba wydarzenia pozwolą poznać ciekawe historyczne fakty i przeniosą uczestników w atmosferę Oliwy lat 20. Ponadto w sobotę, 8 czerwca, odbędzie się spacer z przewodniczkami – wydarzenie będzie stanowiło część programu dorocznego święta dzielnicy Viva Oliva!

Święto dzielnicy Oliwa Viva Oliva

23 maja 1924 roku Senat II Wolnego Miasta Gdańska nadał gminie oliwskiej herb - drzewo oliwne z tarczą, a na niej dwa krzyże i korona. Gdy 1 lipca 1926 roku Oliwa została włączona w granice administracyjne Gdańska, herb przestał obowiązywać – ale nie został zapomniany. Obchodzona w tym roku 100. rocznica będzie okazją, by dowiedzieć się więcej o herbie, a także o samej dzielnicy - czytamy na stronie gdansk.pl

100. rocznica nadania Oliwie herbu. Co przygotowano z tej okazji?

Oliwski Dom Sąsiedzki, działający w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), zrzeszający sąsiadów bliższych i dalszych, z okazji nadania Oliwie herbu, wspólnie z Instytutem Kultury Miejskiej zaprasza na trzy wydarzenia, w których udział może wziąć każdy chętny – nie tylko oliwianie.

  • W czwartek, 23 maja, podczas prelekcji w Oliwskim Ratuszu Kultury, będzie można poznać ciekawe historyczne fakty, i zasmakować atmosfery Oliwy lat 20. Do podróży po dzielnicy z ubiegłego wieku zabierze przybyłych Stanisław Sikora - przewodnik miejski i terenowy, pilot wycieczek, instruktor przewodnictwa, autor przewodników, miłośnik i znawca historii Gdańska i jego tajemnic. Podczas wykładu opowie o dawnych mieszkańcach dzielnicy, ich życiu codziennym, ale także o ich tęsknotach. Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
  • Tego samego dnia można wziąć udział w tematycznej zabawie dzielnicowej – grze herbowej. Będzie to okazja do aktywnego odkrywania atrakcji Oliwy i poznawania ciekawych oliwian oraz oliwianek. Uczestnicy – którymi mogą zostać osoby w każdym wieku – dowiedzą się, jak wyglądała ówczesna Oliwa, gdzie można było zjeść smaczny obiad, na którym tarasie można się było napić smacznej kawy, i gdzie mieszkał burmistrz. Karty z instrukcjami do gry dostępne będą w organizatorze na ulotki na parterze, przy windzie w Oliwskim Ratuszu Kultury, od 23 maja, od godziny 18:00 - do wyczerpania kart. Można brać w niej udział indywidualnie lub grupowo w dogodnym dla siebie czasie. Udział w zabawie jest bezpłatny.
  • Częścią obchodów 100. rocznicy nadania Oliwie herbu, ale także dorocznego święta dzielnicy Viva Oliva! Będzie także spacer heraldyczny na cztery głosy. Przewodniczkami będą: Małgorzata Madeńska, Grażyna Niemyjska, Ewa Oslislok i Katarzyna Tarnowska. Spacer rozpocznie się 8 czerwca o godzinie 12:00, i poprowadzi trasą: Oliwski Ratusz Kultury i Ratusz nieistniejący (Opata Jacka Rybińskiego 24 i 25) - Katedra - Dom Bramny- Podhalańska - V LO (temat Wielkiej Sali Rady) - Obrońców Westerplatte (Georgstrasse 24) - Obrońców Westerplatte 35 dr Herbert Creutzburg - Mural na pętli - Rada dzielnicy. Udział w spacerze jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy - mailowe: [email protected], lub telefoniczne: 601 057 574.

    Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki