MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła zakażona koronawirusem podopieczna Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku. Już 9 pracowników DPS z pozytywnym testem na SARS-CoV-2

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
DPS Polanki w Gdańsku. Pomieszczenia domu są w trakcie dezynfekcji realizowanej przez Wojska Obrony Terytorialnej , a placówka pozostaje zamknięta dla osób z zewnątrz
DPS Polanki w Gdańsku. Pomieszczenia domu są w trakcie dezynfekcji realizowanej przez Wojska Obrony Terytorialnej , a placówka pozostaje zamknięta dla osób z zewnątrz Przemyslaw Swiderski
We wtorek 21.04.2020 na oddziale pulmonologicznym Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy zmarła zakażona koronawirusem 95-letnia pensjonariuszka DPS Polanki, przewieziona do szpitala w miniony weekend. W środę 22.04.2020 r. w DPS doszło także do zgonu podopiecznego, cierpiącego - podobnie jak zmarła w szpitalu pensjonariuszka - na choroby przewlekłe.

Zespół prasowy Urzędu Miasta w Gdańsku poinformował, że wśród podopiecznych domu pomocy społecznej przy ul. Polanki nie odnotowano nowych zakażeń COVID – 19. Do placówki dotarły środki ochrony osobistej. Ciągły nadzór medyczny nad osobami w DPS-ie objęli lekarze ze szpitala jednoimiennego.

Śmierć pensjonariuszy DPS Polanki

W ciągu minionej doby (21-22.04.2020) zmarło dwóch z podopiecznych DPS Polanki: jedna osoba w placówce, a druga  w szpitalu zakaźnym.

- Obie osoby zmarłe, chorowały na schorzenia przewlekłe. W szpitalu cały czas pozostaje 16 osób (gdyż w międzyczasie jeden z podopiecznych został przewieziony do szpitala) - przekazała nam Olimpia Schneider z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Do tej chwili jednak służby sanitarne nie poinformowały oficjalnie o trzecim na Pomorzu przypadku śmierci osoby zakażonej koronawirusem.

- Faktycznie, potwierdziła się informacja o zgonie w szpitalu zakaźnym - mówi inspektor Alina Hamerska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Niemniej jednak otrzymaliśmy wiadomość, że szpital nie wskazał jeszcze przyczyny zgonu. Dopóki nie będziemy mieć oficjalnej informacji ze szpitala, nic nie możemy działać.

Lekarze tłumaczą, że wśród pacjentów przewiezionych z DPS Polanki są osoby starsze, obciążone różnymi schorzeniami. Dlatego też nie zawsze można za przyczynę śmierci uznać zakażenie koronawirusem.

- Podczas powtórnego badania opiekunów, którzy w swoich domach oczekują na możliwość rozpoczęcia pracy w DPS Polanki, otrzymano wyniki pozytywne - przekazała nam Olimpia Schneider. - Z 15 pracowników, którzy byli badani w kierunku koronawirusa, 9 osób otrzymało test pozytywny. Czekamy na wyniki pozostałych 6 osób.

Pensjonariusze DPS Polanki pod opieką lekarzy i pracowników

W komunikacie magistratu czytamy dalej, że plany wymiany opiekunów w domu pomocy społecznej, pomimo dynamicznego rozwoju sytuacji, nie uległy zmianie. Opracowane procedury gwarantują zachowanie ciągłości opieki nad podopiecznymi placówki. W DPS-ie przebywa aktualnie 59 podopiecznych, którymi zajmuje się 11 pracowników.

Wszyscy przebywający w domu pomocy społecznej są pod ciągłą opieką lekarzy z pobliskiego 7. Szpitala Marynarki Wojennej. Lekarze przyjeżdżają na konsultacje, są do dyspozycji dyrekcji placówki w przypadku sytuacji nagłych.

Pracownicy placówki otrzymali również dodatkowe sprzęty ochrony osobistej, przekazane przez służby Wojewody Pomorskiego. Pomieszczenia domu są w trakcie dezynfekcji realizowanej przez Wojska Obrony Terytorialnej , a placówka pozostaje zamknięta dla osób z zewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki