MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowiec z Gdańska wyizolował sekwencję genetyczną koronawirusa od chorego z Pomorza. Może pomóc w powstaniu szczepionki i leku na Covid-19

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Naukowiec z Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwszy w kraju uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta. To niezwykle ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa. W przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków.

Dr Łukasz Rąbalski adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest pierwszą osobą w kraju, która uzyskała pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta.

Do tej pory w globalnej bazie danych GISAID, gdzie naukowcy z całego świata umieścili już ponad 5000 sekwencji, nie było ani jednego polskiego izolatu pochodzącego bezpośrednio od pacjenta. Wcześniejszy genom z Polski pochodził z analizy wirusów namnożonych w laboratorium.

Jakie informacje zawiera sekwencja genetyczna?

Sekwencja genetyczna zawiera wiele kluczowych informacji. Można dowiedzieć się z niej np. tego, w jaki sposób wirus "oszukuje" organizm człowieka, osłabiając jego odporność. Dzięki wyizolowaniu takiej sekwencji, czyli odkodowaniu wirusa, możliwe jest poznanie jego pochodzenia zarówno w kontekście ewolucyjnym, jak i geograficznym, a co za tym idzie - znalezienie szczepionki oraz leku.

- Materiał genetyczny musi spełniać wiele norm jakościowych i ilościowych, aby możliwe było jego odkodowanie - tłumaczy dr Łukasz Rąbalski. - W przypadku wirusów, których materiałem genetycznym jest jednoniciowy RNA stosuje się metody zwielokrotniające ilość materiału genetycznego. Standardowo, do tej pory, działo się to poprzez powielanie cząstek wirusowych w laboratoriach. Obecnie, dzięki osiągnięciom w dziedzinie biologii molekularnej, można zastosować krótszą drogę bez konieczności hodowli wirusa.

Przy rozkodowaniu wirusa pobranego od Pomorzanina zastosowano najnowszą generacja sekwenatorów firmy Oxford Nanopore Technologies, dzięki czemu możliwe było ominięcie dodatkowych procedur, mogących wprowadzać zniekształcenia. Wykorzystane zostały protokoły bioinformatyczne, opracowane wcześniej przez naukowców ARTIC do gromadzenia danych genetycznych w trakcie epidemii wirusa Ebola w Afryce.

Co zyskamy dzięki danym uzyskanym przez naukowca z UG?

Dane uzyskane przez dr Rąbalskiego pozwolą naukowcom z całego świata brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach związanych z epidemiologią choroby COVID-19. To niezwykle ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków.

Obecnie prowadzone są kolejne sekwencjonowania wirusów pochodzących od polskich pacjentów izolowanych w Laboratorium Hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i w ciągu najbliższych dni zaplanowano wysyłanie kolejnych sekwencji.

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki