Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zielone ogólnodostępne tereny to nowy sposób na pozyskanie przychylności miast. W Oliwie powstały nie tylko apartamenty, ale też nowy park

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Nowy park o powierzchni pół hektara powstaje przy ul. Opackiej w Oliwie. Założenie nawiązuje do sąsiadującego z nim Parku Oliwskiego
Nowy park o powierzchni pół hektara powstaje przy ul. Opackiej w Oliwie. Założenie nawiązuje do sąsiadującego z nim Parku Oliwskiego fot. materiały prasowe invest komfort
Invest Komfort to kolejny deweloper, który z własnych środków realizuje ogólnodostępny park w Oliwie, tym razem przy ul. Opackiej. Pięć lat temu po podobny instrument sięgnęła firma Doraco: urządziła – również w Gdańsku Oliwie - ogród sensoryczny na terenach sąsiadujących z ul. Pomorską. Powód w obu przypadkach był ten sam: inwestycje mieszkaniowe, realizowane na terenach bezpośrednio sąsiadujących z najsłynniejszym gdańskim parkiem. Również w obu przypadkach tereny kompleksów, budowanych przez wymienionych deweloperów, wtapiają się w otoczenie parkowe, stanowiąc przedłużenie zabytkowego ogrodu. Do tej grupy można zaliczyć również ogród japoński, który powstał kilka lat temu, gdy firma Doraco budowała na terenach sąsiadujących z zapleczem parku swoją siedzibę.

Można więc powiedzieć, że Park Oliwski rozrasta się nieformalnie, przez takie inwestycyjne „pączkowanie”. Do tego sąsiedztwa nawiązali w tym ostatnim przypadku współcześnie projektanci terenów zielonych, przeprowadzając najpierw staranną kwerendę w materiałach ikonograficznych i dokumentach historycznych. Poprzednikiem Parku Oliwskiego był przyklasztorny ogród założony przez cystersów. Zakonnicy, którzy pojawili się w Oliwie już w XII wieku, bardzo dobrze radzili sobie zarówno w dziedzinie inżynierii, jak i uprawy ziemi. Ich bogata wiedza o roślinach oraz pracowitość były widoczne m.in. w harmonijnych, funkcjonalnych ogrodach i sadach.

Współcześni projektanci, działający na zlecenie firmy Invest Komfort, mieli za zadanie nawiązać do ich dziedzictwa. Na podstawie analizy dokumentów, w tym starych rycin, architekci krajobrazu wyselekcjonowali rośliny, którymi obsadzali tereny dzisiejszego parku zakonnicy i ich następcy, by współczesne fragmenty wtapiały się w niezwykły klimat miejsca.

- Okazało się, że wiele roślin, o których wzmianki znaleźliśmy w dokumentach historycznych, można dalej z powodzeniem uprawiać na tym terenie. Posadziliśmy blisko 50 gatunków roślin zimozielonych, traw ozdobnych i bylin, kwitnących w różnych porach roku, m.in. miodunkę, rodgersję, krwiściąg, sadziec - mówi architekt Małgorzata Sobótka z warszawskiego Studia Krajobraz, które realizowało projekt.

Gatunki szlachetne - hortensja, irys czy róża - nawiązują do religijnej symboliki, stosowanej w ogrodowych założeniach przez zakonników. Wielką ozdobą będą też rośliny cebulowe sadzone w połaciach trawników, które zamienią je w kolorowe dywany. Tych, którzy chcieliby zobaczyć nowy park zanim zostanie udostępniony dla wszystkich - trójmiejska firma deweloperska Invest Komfort zaprasza na piknik sąsiedzki, który odbędzie się w nowym parku w Gdańsku Oliwie w najbliższą sobotę, 21 maja, w godzinach 10 - 15.

Łączna liczba nasadzeń w parku i na znajdującym się nieopodal osiedlu Opacka (Invest Komfort) przekracza 12 tysięcy sztuk. Warto dodać, że w realizacjach dewelopera stosowane są nie tylko młode sadzonki drzew i krzewów czy rośliny jednoroczne, ale również w tym również dorosłe okazy, przede wszystkim kilkunastoletnie drzewa - w tym przypadku kasztanowce, dęby i lipy. Daje to zupełnie inny efekt.

Staw i regulacja potoku

Inwestor i architekci postanowili odtworzyć w nowej części parku nie tylko szatę roślinną „z epoki”, ale również przywrócić pierwotny układ funkcjonalny założenia ogrodowego. Obejmuje to m.in odtworzenie istniejącego tu niegdyś stawu wodnego. Tutaj zasadne wydaje się pytanie: a może być inny? Jak się okazuje - tak. Obok powstał deszczowy staw... roślinny.

Nowy park o powierzchni pół hektara powstaje przy ul. Opackiej w Oliwie. Założenie nawiązuje do sąsiadującego z nim Parku Oliwskiego

Zielone ogólnodostępne tereny to nowy sposób na pozyskanie p...

- Największym wyzwaniem była niwelacja terenu oraz uregulowanie obiegu wody - komentuje Bolesław Rzepliński, zastępca dyrektora ds. realizacji inwestycji w firmie Invest Komfort. - Na terenie parku wykonaliśmy kompleksową makro i mikro niwelację terenu, celem zarówno wykonania stawów jak i uatrakcyjnienia rzeźby terenu. Zastosowaliśmy przy tym nowoczesne technologie, zaakceptowane przez Wody Polskie, żeby móc uregulować Potok Oliwski.

Wspomniany Potok Oliwski został uregulowany w tej części, która przylega do inwestycji, zabezpieczono też jego koryto przed wylewaniem na tym odcinku.

Zyskuje miasto

Warto podkreślić, że Invest Komfort, realizując w okolicy nową inwestycję mieszkaniową, przy okazji rewitalizuje teren przy ul. Opackiej (o powierzchni ok. 5000 m kw.) należący do miasta. Powstający park będzie ogólnodostępny i stworzy atrakcyjną, zieloną przestrzeń. Ścieżki zaprojektowano tak, aby bezpiecznie prowadzić pieszego po wygodnym spadku terenu, przy jednoczesnym zachowaniu widoku na panoramę miasta z Archikatedrą Oliwską na pierwszym planie. Dużo uwagi poświęcono detalom, takim jak krawężniki z naturalnego kamienia czy ścieżki wykonane z biologicznie czynnego podłoża. Wieczorem park będzie oświetlony energooszczędnym oświetleniem LED.

- Jako odpowiedzialny deweloper doskonale zdajemy sobie sprawę, że każda inwestycja musi nieść za sobą wartość społeczną, co jest kluczowym elementem świadomego rozwoju metropolii - przyznaje Michał Ciomek, członek zarządu Invest Komfort. - Jednym z głównych światowych standardów w projektowaniu miast przyszłości jest prowadzenie polityki zielono-niebieskiej, czyli wpisywanie w kontekst mieszkaniowy ogólnodostępnych miejsc rekreacji i wypoczynku, by przez lata służyły społeczności lokalnej.

Pokaz... przedpremierowy

Prace przy budowie nowego parku potrwają jeszcze kilka tygodni, piknik sąsiedzki, zapowiedziany na najbliższą sobotę, 21 maja, będzie więc okazją do obejrzenia, co się w nim dzieje, niejako przed oficjalną premierą. Dodatkową atrakcją będą warsztaty z budowania żaglówek, regaty, muzyka na żywo, gry, animacje.

Invest Komfort zaprasza także gości do nowej inwestycji Opacka. Prestiżowy kompleks, składający się z zaledwie 51 apartamentów będzie można oglądać w ramach dnia pokazowego (obowiązują zapisy, formularz na stronie dewelopera). Również tutaj znajdziemy nawiązania do miejsca. Architekci z Roark Studio umieścili w czterech trzypiętrowych budynkach wiele nieoczywistych inspiracji zaczerpniętych z historycznej tkanki Oliwy, jak czarno-szara kolorystyka elewacji, dachy o niskim kącie nachylenia oraz charakterystyczne dla oliwskiej zabudowy lukarny.

Godne uwagi są również rozwiązania, zastosowane przy wykończeniu budynków. Wnętrza wykończono szlachetnymi materiałami, starannie dopasowanymi do koncepcji inwestycji. Spiek naturalny na posadzce nawiązuje do brukowanych ulic Oliwy. Wzorzyste szkło jest z kolei inspirowane witrażami z Archikatedry oraz starych oliwskich kamienic.

Do współpracy przy tworzeniu wnętrz deweloper zaprosił artystów i rzemieślników. Rzeźby dla Opackiej zaprojektowała i wykonała rzeźbiarka Aleksandra Józefów. Artystka korzysta w swoich pracach z silnych, odpornych materiałów, takich jak: metal, drewno, szkło czy żywica akrylowa, równocześnie sięgając po klasyczny marmur, granit i glinę. Interpretuje je w innowacyjny, a zarazem przenikliwy i wrażliwy sposób. To jedyna okazja, by zobaczyć te wyjątkowe wnętrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki