"Zdrowie Seniora" to kolejna konferencja, którą...

  "Zdrowie Seniora" to kolejna konferencja, którą zorganizowaliśmy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego

  Weronika Skiba, Łukasz Kamasz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kolejna konferencja z cyklu "Strefa Seniora" za nami. Do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku zjechali seniorzy z całego Pomorza. Spotkanie zorganizował "Dziennik Bałtycki" wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
  28.09.2018 - Europejskie Centrum Solidarnosci w Gdańsku. Wspólna konferencja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Dziennika Baltyckiego
  1/158
  przejdź do galerii

  28.09.2018 - Europejskie Centrum Solidarnosci w Gdańsku. Wspólna konferencja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Dziennika Baltyckiego "Zdrowie Seniora" ©Przemysław Świderski

  Tematem przewodnim było zdrowie osób starszych. Goście uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez lekarzy, ekspertów od ruchu i zdrowego odżywiania. W ramach konsultacji spotkali się z onkologiem, dermatologiem i dietetykiem.

  - Witam wszystkich na czwartej z kolei konferencji z serii "Strefa Seniora" - mówił Mariusz Szmidka, redaktor naczelny “Dziennika Bałtyckiego”. - Mottem dzisiejszego spotkania jest powiedzenie “Człowiek może być niedoskonały, ale dzięki konferencjom “Dziennika Bałtyckiego” oraz Urzędu Marszałkowskiego poradzi sobie z tym doskonale.” Każde nasze spotkanie jest ważne. Mają Państwo niezwykłe doświadczenie życiowe i zawodowe. My z tych spotkań czerpiemy energię do działania - dodał.

  O zdrowiu, które jest "dziedziną" skomplikowaną mówił Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
  - Staramy się bardzo mocno inwestować jako samorząd w profilaktykę i edukację. Bardzo się cieszę z tych spotkań. Jesteśmy na etapie tworzenia wieloletniej polityki senioralnej. Chcemy więcej wiedzieć o potrzebach seniorów, aby planować pod te potrzeby działania samorządu. Jesteście Państwo dla nas ambasadorami seniorów. Zdrowie to także ciągłe polepszanie standardów placówek medycznych, w naszym wymiarze chcemy zapewnić najlepszy standard aparatury medycznej oraz infrastruktury szpitali - dodał.

  Program konferencji podzielony został na dwie części. W każdej prelekcje wygłaszali specjalni goście, zawodowo związani z tematem zdrowia seniorów. W wypełnionej sali Europejskiego Centrum Solidarności trwała żywa dyskusja na tematy dotyczące zdrowia osób starszych.

  Po pierwsze - ruch i dieta  Cykl wykładów rozpoczęli eksperci od wysiłku fizycznego. Dr Łukasz Płóciennik przybliżył temat ćwiczeń, objaśniając, jak pozytywny wpływ mają na zdrowie.

  - Ruch może zastąpić każde lekarstwo, podczas gdy w drugą stronę ta relacja nie działa - cytował.
  Wykład miał także część praktyczną, w której Magdalena Płóciennik z Fitness Fitback pokazywała, jak poprawnie wykonywać kilka podstawowych ćwiczeń. Seniorzy mieli okazję powtórzyć układy pod okiem ekspertów.

  Wiedzę na temat zdrowego odżywiania pogłębiło kolejne wystąpienie. Maria Fall-Ławryniuk, dietetyk z Centrum Zdrowego Odchudzania Sylwetka w Sopocie w duecie z Danutą Adamczyk-Wiśniewską z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, zebrały praktyczne porady dotyczące przygotowywania posiłków, komponowania dań, zachęcając do prowadzenia zdrowej kuchni i zwiększenia aktywności.

  Senior u lekarza  Niezwykle interesującym wykładem rozpoczęła drugą część spotkania dr n. med. Małgorzata Wójcik-Stasiak, internista, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii i Geriatrii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Zainteresowała gości problemami, z jakimi na co dzień spotykają się lekarze diagnozujący osoby starsze.

  - Zawsze, udając się do lekarza, należy mieć ze sobą wyniki badań, wypisy ze szpitala - radziła. - Jedną z najważniejszych rzeczy jest też spis leków, które się zażywa. Najlepiej przygotować taką listę i mieć ją przy sobie. To duża pomoc i bezpieczeństwo dla pacjenta - podsumowała. Poruszyła także niezwykle ważny problem związany z samodzielnym dawkowaniem leków, stosowaniem preparatów przeciwbólowych bez konsultacji ze specjalistą oraz nadmiernym zażywaniem suplementów.

  Ofertę nowego, tworzonego w Sopocie specjalnie dla Seniorów Centrum Opieki Geriatrycznej przedstawiła dr Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologii. Opowiedziała o miejscu, w którym wkrótce zespół specjalistów będzie działał na rzecz starszych mieszkańców województwa.

  Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego, Hanna Zych-Cisoń, opowiadała z kolei o stylu życia nowoczesnego seniora - oczywiście zdrowym!

  - Usłyszeliśmy życiowe, praktyczne rady, podpowiedzi, jak radzić sobie bez nadmiaru leków i co zrobić, by polepszyć komfort życia w starszym wieku. Bardzo jesteśmy zadowolone - komentowały seniorki. - Oczywiście będziemy korzystać z tych wskazówek - słyszeliśmy od gości.

  Warto się badać  Po wystąpieniach prelegentów seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnego badania poziomu cukru we krwi, pomiaru ciśnienia oraz badania krwi w celu wykrycia przeciwciał anty-HCV typu C.

  Dermatolog rozpoznał dwa przypadki czerniaka. Onkolog skierowała kilka osób na dalsze badania. Spośród 120 osob przebadanych w celu wykrycia przeciwcial anty-HCV typy C jedna osoba miała wynik pozytywny.

  - Profilaktyka ma ogromne znaczenie - powtarzali specjaliści.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  badania

  Bambi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  to bardzo ważne żeby propagować profilaktykę, starsze osoby mają dość starodawne poglądy i myślą że do lekarza idzie się jak się coś dzieje dopiero. Ja moich rodziców i dziadków przekonałam do...rozwiń całość

  to bardzo ważne żeby propagować profilaktykę, starsze osoby mają dość starodawne poglądy i myślą że do lekarza idzie się jak się coś dzieje dopiero. Ja moich rodziców i dziadków przekonałam do zrobienia badania z okazji akcji Zdrowa Jesień - na ich stronie są bony do pobrania na pakiety dla mężczyzn i kobiet. zwiń

  Partner:

  Strefa Seniora

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!