"Zdrowie Seniora" to kolejna konferencja, którą...

  "Zdrowie Seniora" to kolejna konferencja, którą zorganizowaliśmy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego

  Weronika Skiba, Łukasz Kamasz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kolejna konferencja z cyklu "Strefa Seniora" za nami. Do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku zjechali seniorzy z całego Pomorza. Spotkanie zorganizował "Dziennik Bałtycki" wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
  28.09.2018 - Europejskie Centrum Solidarnosci w Gdańsku. Wspólna konferencja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Dziennika Baltyckiego
  1/158
  przejdź do galerii

  28.09.2018 - Europejskie Centrum Solidarnosci w Gdańsku. Wspólna konferencja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Dziennika Baltyckiego "Zdrowie Seniora" ©Przemysław Świderski

  Tematem przewodnim było zdrowie osób starszych. Goście uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez lekarzy, ekspertów od ruchu i zdrowego odżywiania. W ramach konsultacji spotkali się z onkologiem, dermatologiem i dietetykiem.

  - Witam wszystkich na czwartej z kolei konferencji z serii "Strefa Seniora" - mówił Mariusz Szmidka, redaktor naczelny “Dziennika Bałtyckiego”. - Mottem dzisiejszego spotkania jest powiedzenie “Człowiek może być niedoskonały, ale dzięki konferencjom “Dziennika Bałtyckiego” oraz Urzędu Marszałkowskiego poradzi sobie z tym doskonale.” Każde nasze spotkanie jest ważne. Mają Państwo niezwykłe doświadczenie życiowe i zawodowe. My z tych spotkań czerpiemy energię do działania - dodał.

  O zdrowiu, które jest "dziedziną" skomplikowaną mówił Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
  - Staramy się bardzo mocno inwestować jako samorząd w profilaktykę i edukację. Bardzo się cieszę z tych spotkań. Jesteśmy na etapie tworzenia wieloletniej polityki senioralnej. Chcemy więcej wiedzieć o potrzebach seniorów, aby planować pod te potrzeby działania samorządu. Jesteście Państwo dla nas ambasadorami seniorów. Zdrowie to także ciągłe polepszanie standardów placówek medycznych, w naszym wymiarze chcemy zapewnić najlepszy standard aparatury medycznej oraz infrastruktury szpitali - dodał.

  Program konferencji podzielony został na dwie części. W każdej prelekcje wygłaszali specjalni goście, zawodowo związani z tematem zdrowia seniorów. W wypełnionej sali Europejskiego Centrum Solidarności trwała żywa dyskusja na tematy dotyczące zdrowia osób starszych.

  Po pierwsze - ruch i dieta  Cykl wykładów rozpoczęli eksperci od wysiłku fizycznego. Dr Łukasz Płóciennik przybliżył temat ćwiczeń, objaśniając, jak pozytywny wpływ mają na zdrowie.

  - Ruch może zastąpić każde lekarstwo, podczas gdy w drugą stronę ta relacja nie działa - cytował.
  Wykład miał także część praktyczną, w której Magdalena Płóciennik z Fitness Fitback pokazywała, jak poprawnie wykonywać kilka podstawowych ćwiczeń. Seniorzy mieli okazję powtórzyć układy pod okiem ekspertów.

  Wiedzę na temat zdrowego odżywiania pogłębiło kolejne wystąpienie. Maria Fall-Ławryniuk, dietetyk z Centrum Zdrowego Odchudzania Sylwetka w Sopocie w duecie z Danutą Adamczyk-Wiśniewską z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, zebrały praktyczne porady dotyczące przygotowywania posiłków, komponowania dań, zachęcając do prowadzenia zdrowej kuchni i zwiększenia aktywności.

  Senior u lekarza  Niezwykle interesującym wykładem rozpoczęła drugą część spotkania dr n. med. Małgorzata Wójcik-Stasiak, internista, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii i Geriatrii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Zainteresowała gości problemami, z jakimi na co dzień spotykają się lekarze diagnozujący osoby starsze.

  - Zawsze, udając się do lekarza, należy mieć ze sobą wyniki badań, wypisy ze szpitala - radziła. - Jedną z najważniejszych rzeczy jest też spis leków, które się zażywa. Najlepiej przygotować taką listę i mieć ją przy sobie. To duża pomoc i bezpieczeństwo dla pacjenta - podsumowała. Poruszyła także niezwykle ważny problem związany z samodzielnym dawkowaniem leków, stosowaniem preparatów przeciwbólowych bez konsultacji ze specjalistą oraz nadmiernym zażywaniem suplementów.

  Ofertę nowego, tworzonego w Sopocie specjalnie dla Seniorów Centrum Opieki Geriatrycznej przedstawiła dr Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologii. Opowiedziała o miejscu, w którym wkrótce zespół specjalistów będzie działał na rzecz starszych mieszkańców województwa.

  Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego, Hanna Zych-Cisoń, opowiadała z kolei o stylu życia nowoczesnego seniora - oczywiście zdrowym!

  - Usłyszeliśmy życiowe, praktyczne rady, podpowiedzi, jak radzić sobie bez nadmiaru leków i co zrobić, by polepszyć komfort życia w starszym wieku. Bardzo jesteśmy zadowolone - komentowały seniorki. - Oczywiście będziemy korzystać z tych wskazówek - słyszeliśmy od gości.

  Warto się badać  Po wystąpieniach prelegentów seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnego badania poziomu cukru we krwi, pomiaru ciśnienia oraz badania krwi w celu wykrycia przeciwciał anty-HCV typu C.

  Dermatolog rozpoznał dwa przypadki czerniaka. Onkolog skierowała kilka osób na dalsze badania. Spośród 120 osob przebadanych w celu wykrycia przeciwcial anty-HCV typy C jedna osoba miała wynik pozytywny.

  - Profilaktyka ma ogromne znaczenie - powtarzali specjaliści.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  badania

  Bambi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  to bardzo ważne żeby propagować profilaktykę, starsze osoby mają dość starodawne poglądy i myślą że do lekarza idzie się jak się coś dzieje dopiero. Ja moich rodziców i dziadków przekonałam do...rozwiń całość

  to bardzo ważne żeby propagować profilaktykę, starsze osoby mają dość starodawne poglądy i myślą że do lekarza idzie się jak się coś dzieje dopiero. Ja moich rodziców i dziadków przekonałam do zrobienia badania z okazji akcji Zdrowa Jesień - na ich stronie są bony do pobrania na pakiety dla mężczyzn i kobiet. zwiń

  Partner:

  Strefa Seniora

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!