Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. Dyskusje specjalistów o portach, logistyce, geopolityce i programie Miecznik. 14.10.2022

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni od 21 już lat oznacza branżowe dyskusje ekspertów z Polski i zagranicy.
Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni od 21 już lat oznacza branżowe dyskusje ekspertów z Polski i zagranicy. Przemysław Świderski
W piątek 14 października odbędzie się 21. Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. Tradycyjnie już podczas tego wydarzenia nie zabraknie ciekawych dyskusji z udziałem licznych ekspertów.

Forum Gospodarki Morskiej 2022. Co w programie?

Forum, jak co roku, podzielono na kilka paneli tematycznych. W Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym przy al. Zwycięstwa 96/98 w godz. 8:30 - 15:30 ekonomiści, menedżerowie, naukowcy i samorządowcy omawiać będą takie zagadnienia, jak m.in. technologie morskie i energia odnawialna. Osobne panele poświęcone zostaną także sytuacji portów, logistyce i przemysłowi jachtowemu.

Przedstawiciele gdyńskiego samorządu, organizatorzy przedsięwzięcia, nie mają wątpliwości, że tego typu dyskusje i wymiana doświadczeń są niezwykle korzystne w kontekście rozwoju całej branży, nierozerwalnie związanej z Trójmiastem.

- Forum Gospodarki Morskiej na trwale wpisało się do kalendarza wydarzeń biznesowych Gdyni - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Nasze miasto bardzo mocno jest związane z morzem. Wielu naszych mieszkańców pracuje w firmach z tego sektora. Wiele przedsiębiorstw z tej branży ma tutaj swoją siedzibę. Jesteśmy więc bardzo mocno zainteresowani, aby ten sektor się prężnie rozwijał.

Ciekawym akcentem tegorocznego forum będzie specjalne seminarium, poświęcone programowi Miecznik. Zamówienie trzech fregat wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP za kwotę, która przekroczyć może nawet dziesięć miliardów złotych, jest wielką szansą dla uczestników konsorcjum, realizującego projekt, w tym dla PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i Remontowej Shipbuilding w Gdańsku. Nic więc dziwnego, że tak ambitne i kosztowne zadanie, rzadko spotykane w polskim przemyśle zbrojeniowym, wywołuje wśród specjalistów ożywione dyskusje.

Jednym z głównych tematów, które poruszone zostaną w gdyńskim PPNT, będzie napięta sytuacja geopolityczna, związana ze zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę. Nikt z ekspertów nie ma wątpliwości, że wojna, rozpętana przez reżim Władimira Putina za wschodnią granicą Polski, mocno wpływa na sytuację w globalnej gospodarce, w tym także w branży morskiej. Mocno winduje ceny gazu i ropy w całej Europie. Sankcje wojenne, nałożone na Rosję, paraliżują też eksport i import między tym państwem, a krajami UE, który odbywał się m.in. z wykorzystaniem polskich portów. Omówiony zostanie ponadto wpływ kryzysu po pandemii na zakłócenie globalnego łańcucha dostaw. Nie zabraknie akcentów, związanych ze stuleciem powstania Portu Gdynia.

Podczas gdyńskiego forum dojdzie też do premiery zwycięskiego filmu w konkursie „Morze mnie kręci”. Reżyserzy produkcji, zgłoszonych do oceny jury, mieli za zadanie w atrakcyjny sposób ująć temat perspektyw i szans zawodowych w branży morskiej.

W Gdyni pojawią się eksperci nie tylko z kraju, ale także gości specjalnych z zagranicy. Swój udział zapowiedzieli m.in. Marisa Farrugia, Anders H. Eide i Ole Toft, czyli ambasadorzy odpowiednio Malty, Norwegii i Danii w Polsce.

Tegoroczne 21. Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, odbędzie się pod patronatem m.in. „Dziennika Bałtyckiego”.

ZOBACZ TAKŻE:
Specjaliści z kraju i goście z zagranicy dyskutowali podczas Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki