Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaognia się spór o tereny Westerplatte. Wojewoda zwrócił się do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza o nie wykonywanie działań

Szymon Zieba
Szymon Zieba
01.09.2016 gdanskgdansk westerplatte . obchody 77 rocznicy wybuch ii wojny swiatowej z udzialem najwyzszych wladz panstwowychfot. przemyslaw swiderski / polska press / dziennik baltycki
01.09.2016 gdanskgdansk westerplatte . obchody 77 rocznicy wybuch ii wojny swiatowej z udzialem najwyzszych wladz panstwowychfot. przemyslaw swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
Zaognia się spór o tereny Westerplatte. Miejscy urzędnicy poinformowali w czwartek 14.06 o piśmie, które otrzymali z urzędu wojewody Dariusza Drelicha. Urzędnicy zwrócili się do prezydenta Pawła Adamowicza z prośbą nie wykonywanie działań na Półwyspie, w związku z wystąpieniem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta Gdańska przez urzędników gdańskiego PUW, chodzi o "zbadanie z urzędu prawidłowości komunalizacji nieruchomości, położonych na Półwyspie Westerplatte w Gdańsku".

Przedstawiciele Gdańskiego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, w związku z wystąpieniem do MSWiA, zwracają się z prośbą o "niewykonywanie czynności prawnych i faktycznych, które uniemożliwią unieważnienie decyzji komunalizacyjnych, w razie ewentualnego uznania, że decyzje te są wadliwe".

W sprawie gdańscy samorządowcy zorganizowali konferencję. W jej zapowiedzi pytali o to "czy Westerplatte zostanie odebrane Gdańskowi".

- Pismo od urzędników wojewody mówi o tym, żeby prezydent Gdańska powstrzymał się od wszystkich czynności prawnych i faktycznych, które uniemożliwią unieważnienie decyzji komunalizacyjnych - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska.

Wytłumaczyła, że chodzi o decyzje z 1993 roku, kiedy podczas powstawania samorządu, jego majątek był wnoszony przez wojewodę.

- Była to właśnie komunalizacja. W tamtym czasie były to 34 tysiące decyzji komunalizacyjnych. Pierwszy raz, od 25 lat otrzymaliśmy pismo mówiące o sześciu decyzjach komunalizacyjnych - wskazała wiceprezydent, pytając przy tym, czy "przypadkiem zostały wybrane działki znajdujące się na Westerplatte".

- Śmiem wątpić - stwierdziła, przypominając o propozycji dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, Karola Nawrockiego, który proponował odkupienie terenów na Westerplatte za 2 mln złotych.

Czytaj o tym więcej: Muzeum II Wojny Światowej złożyło prezydentowi Gdańska ofertę w sprawie Westerplatte. Paweł Adamowicz: - Za ofertę dziękuję

- Dzisiaj mamy kolejny odcinek tego serialu, czyli wzruszenie decyzji z 1993 roku. Czy to jest tak że wojewoda Dariusz Drelich chce podważyć decyzje wydane przez ś.p. wojewodę Macieja Płażyńskiego? - pytała.

Podkreśliła, że miasto nie zamierza powstrzymywać się przed "żadnymi działaniami faktycznymi". - Bo co to oznacza? Czy to oznacza, że mamy nie utrzymywać terenów Westerplatte? Nie sprzątać tam? Mamy nie dopuszczać ruchu turystycznego? - stwierdziła wiceprezydent Dulkiewicz.

Zaznaczyła także, że działania prawne zostały podjęte. - W kwietniu tego roku, Rada Miasta Gdańska upoważniła prezydenta do wniesienia darowizny na rzecz Muzeum Gdańska - przypomniała, precyzując, że chodzi o tereny będące (w wyniku komunalizacji) własnością gminy.

W kwietniu tego roku Rada Miasta Gdańska upoważniła prezydenta do wniesienia darowizny na rzecz Muzeum Gdańska - wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz

- Na razie mamy do czynienia z użyczeniem - doprecyzowała, wskazując, że chodzi o trzyletni okres użyczenia.

Prezydent Paweł Adamowicz w odpowiedzi do wojewody stwierdził z kolei, że pismo z Gdańskiego PUW przyjął z "zaskoczeniem i zdziwieniem". I on odniósł się do tematu darowizny.

- Radni Miasta Gdańska upoważnili mnie uchwałą w kwietniu 2018 roku do przekazania w formie darowizny należącego do miasta terenu Westerplatte miejskiej placówce - Muzeum Gdańska. Nawet pisemna "prośba" wojewody tego procesu wstrzymać nie może - stwierdził m.in. Adamowicz.

Aleksander Masłowski, rzecznik Muzeum II Wojny Światowej podkreśla, że przedstawiciele placówki z niecierpliwością czekają na decyzje, które umożliwią im podjęcie działań terenach Westerplatte. Zaznacza także, że nie zamierza komentować pism wymienianych między gdańskim PUW, a miastem. - Podtrzymujemy natomiast stanowisko, że jako jedyni jesteśmy w stanie natychmiast przystąpić do prac przekształcających strasznie zaniedbane Westerplatte w park historyczno-krajobrazowy - mówi Aleksander Masłowski.

Stanowisko Gdańskiego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego:

W dniu 16 kwietnia 2018 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zwróciło się do Wojewody Pomorskiego z prośbą o zweryfikowanie, czy decyzje dotyczące komunalizacji mienia państwowego, na mocy których przekazano z zasobu Skarbu Państwa na rzecz Gminy Miasta Gdańska nieruchomości położone na Półwyspie Westerplatte w Gdańsku, zostały wydane zgodnie z prawem.
Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego takiej weryfikacji nie może dokonać Wojewoda, jako organ wydający decyzję, ale Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako organ wyższego stopnia. Postępowania tego rodzaju mogą być prowadzone na wniosek lub z urzędu. Ponieważ Muzeum II Wojny Światowej nie przysługuje prawo złożenia wniosku w tej sprawie, Wojewoda Pomorski zgromadził niezbędne dokumenty i pismem z dnia 30 maja 2018 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozważenie stwierdzenia nieważności decyzji komunalizacyjnych dotyczących przedmiotowych nieruchomości. Jednocześnie pismem z dnia 30 maja 2018 r. zwrócił się do Prezydenta Miasta Gdańska z prośbą o niepodejmowanie czynności prawnych i faktycznych, w związku z wątpliwościami dotyczącymi decyzji przeniesienia z mocy prawa, własności z zasobu Skarbu Państwa na rzecz Gminy Miasta Gdańsk.
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zbada, czy decyzje były prawidłowe.
Należy mieć na uwadze, że Półwysep Westerplatte oraz usytuowany na nim Pomnik Obrońców Wybrzeża są dobrami ogólnonarodowymi służącymi zachowaniu pamięci. Zatem w przypadku unieważnienia decyzji komunalizacyjnych gospodarowanie nimi (w tym ponoszenie kosztów) pozostanie w gestii Skarbu Państwa.
Jednocześnie wyjaśnić należy, że nie po raz pierwszy Wojewoda Pomorski, powziąwszy wątpliwości co do prawidłowości decyzji, wystąpił do organu wyższego stopnia o rozważenie jej unieważnienia. Kwestia, w której gminie położone są nieruchomości objęte tymi decyzjami pozostaje bez znaczenia.

Przegląd najważniejszych informacji ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki