Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum II Wojny Światowej złożyło prezydentowi Gdańska ofertę w sprawie Westerplatte. Paweł Adamowicz: - Za ofertę dziękuję

Szymon Zieba
Szymon Zieba
Karolina Misztal/archiwum
Karol Nawrocki złożył ofertę handlową, w której proponuje, że kierowane przez niego Muzeum II Wojny Światowej kupi od miasta Gdańska teren Westerplatte - poinformował prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Chodzi o 2 miliony złotych.

- Zupełnym przypadkiem, w momencie gdy wicepremier Gliński tłumaczył się mediom w Warszawie z wyprowadzenia z Polski 500 mln zł dla Fundacji Czartoryskich, Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP. Karol Nawrocki złożył ofertę handlową, w której proponuje, że kierowane przez niego Muzeum II Wojny Światowej kupi od Miasta Gdańska teren Westerplatte - napisał na Facebooku prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Stwierdził, że "to już kolejny w ostatnich dniach przypadek, gdy środowiska bliskie PiS lekką ręką przeliczają na pieniądze miejsca ważne dla wszystkich Polaków". - Najpierw NSZZ Solidarność wynajął ONR salę BHP, teraz nominat PiS w muzeum proponuje gdańszczanom 2 miliony złotych za teren Westerplatte wraz z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża - zauważył samorządowiec.

Za ofertę... "podziękował". - To miejsce nie jest przedmiotem operacji handlowych. Westerplatte służyło i będzie służyć wszystkim Polakom, którym droga jest bohaterska walka polskiego żołnierza w 1939 - napisał Adamowicz.

Dodał, że 1 września 1999 zainicjował na Westerplatte coroczne obchody rocznicy wybuchu wojny z udziałem harcerzy. - Tak, jak zapowiedziałem kilka dni temu, chcemy kontynuować tę tradycję i godnie przygotować się do przyszłorocznych, uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej - podsumował.

Czytaj też:Kolejna zmiana na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej. To pogłębi konflikt?

O komentarz zwróciliśmy się do przedstawicieli Muzeum II Wojny Światowej.

- Media pojawiły się na miejscu, dowiedziawszy się, że oferta zostanie panu prezydentowi przekazana, a to jest istotna sprawa. Pan Paweł Adamowicz natomiast nie raczył się zatrzymać i porozmawiać z nami; zatrzasnął przed delegacją Muzeum II Wojny Światowej drzwi - komentuje Aleksander Masłowski, rzecznik Muzeum II WŚ.

Potwierdza przy tym, że oferta została złożona i chodzi o kwotę 2 milionów złotych. - To oferta zakupu terenu na półwyspie Westerplatte. Wynika to z tego, że Muzeum II WŚ, będąc wszechstronnie przygotowane do bardzo prędkiego zagospodarowania i zrealizowania przestrzeni muzealnej, wystawienniczej na Westerplatte, uciekało się już do różnych argumentów, by przekonać miasto, że ta współpraca dla dobra Westerplatte jest niezbędna - mówi Aleksander Masłowski.

Czytaj również:Pierwsze urodziny Muzeum II Wojny Światowej

Dodaje, że miasto utrudniało Muzeum działalność na Westerplatte. - Żadne argumenty urzędników nie przekonały. Ani względy prawne, ani względy merytoryczne, ani historyczne, ani patriotyczne. Uznaliśmy więc, że może prezydenta przekona argument finansowy i dzięki niemu będzie można w końcu podjąć działania, by przywrócić godność temu miejscu - stwierdza rzecznik Muzeum II WŚ.

Podkreśla przy tym, że Muzeum wciąż czeka na odpowiedź z miasta na złożoną ofertę. - Wpis na Facebooku nie ma prawnego znaczenia, z naszej strony oferta jak na razie pozostaje bez oficjalnej odpowiedzi - podsumowuje.

- Oczywiście, udzielimy MIIWŚ odpowiedzi, ale wtedy, kiedy te dokumenty oficjalnie do nas wpłyną - powiedziała Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Gdańska. - Na razie, póki co, mieliśmy do czynienia nie ze złożeniem pisma, a ze zrobieniem pewnego rodzaju spektaklu medialnego - dodaje.


Oświadczenie Muzeum IIWŚ


Muzeum II Wojny Światowej informuje, że w dniu 18 kwietnia br. złożyło Prezydentowi Miasta Gdańska ofertę zakupu nieruchomości położonej na Półwyspie Westerplatte.
Na nieruchomość będącą przedmiotem oferty składają się działki nr 4, 9, 10, 11, 12 13, 14, 15 i 16 obrębu geodezyjnego nr 062.
Oferowana przez Muzeum II Wojny Światowej kwota to 2 miliony złotych.
Oferta została w dniu dzisiejszym złożona w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Próba wręczenia jej osobiście Prezydentowi spotkała się z zaskakującą reakcją tego ostatniego, polegającą na zatrzaśnięciu przed delegacją MIIWŚ drzwi strefy Biura Prezydenta.
Muzeum II Wojny Światowej od początku swojego istnienia, tj od kwietnia ub. roku (a będące obecnie Oddziałem MIIWŚ Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 od lat), pracuje nad koncepcją rewitalizacji i muzealnego zagospodarowania przestrzeni Półwyspu Westerplatte. Intensywnie prowadzone prace oparte są o posiadaną wiedzą fachową zarówno samych pracowników Muzeum, jak i naukowego zaplecza w postaci luminarzy nauki należących do Rady Muzeum. Oprócz koncepcji programowej Muzeum dysponuje także kilkunastoma tysiącami eksponatów związanych z Westerplatte, materiałami pozyskanymi w toku wieloletniej kwerendy archiwalnej, wynikami badań archeologicznych, gotową ofertą edukacyjną, a nawet rozwiązaniami w technologii wirtualnej rzeczywistości, będącymi wstępem do realnej ekspozycji na Półwyspie. Posiadamy również zabezpieczenie finansowe dla realizacji naszych planów względem Westerplatte.
Ponieważ do zakresu działania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zgodnie z § 5 jego Statutu, należy między innymi ochrona, utrzymanie i rewitalizacja zespołu obiektów architektury militarnej na terenie Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej wielokrotnie występowało do władz Gdańska z propozycjami rozwiązań mających na celu przywrócenie obszarowi Pola Bitwy na Westerplatte stanu godnego tego symbolicznego miejsca. Pod różnymi pozorami i uciekając się do rozmaitych uzasadnień władze Gdańska odrzucały wszelkie nasze wnioski.
Dowiadując się obecnie o planach przekazania przez Gminę gruntów na Westerplatte Muzeum Gdańska w celu utworzenia na nich bliżej nieokreślonego jak dotąd bytu w postaci placówki muzealnej o statusie oddziału, Muzeum II Wojny Światowej apeluje do władz Gdańska o zaniechanie tego pomysłu w imię dobra Westerplatte, którego zagospodarowanie przesunie się w ten sposób w bliżej nieokreśloną przyszłość. Muzeum Gdańska, w odróżnieniu od Muzeum II Wojny Światowej nie dysponuje bowiem ani zapleczem eksperckim, ani stosownymi eksponatami, o innych niezbędnych dla prawidłowej muzealnej oprawy tego wyjątkowego miejsca nie wspominając. Przekazanie przez Miasto Gdańsk gruntów Muzeum II Wojny Światowej gwarantuje bardzo szybką realizację rozwiązań czyniących z terenu Pola Bitwy na Westerplatte nie tylko miejsca w godny sposób upamiętnionego, ale również atrakcyjnego pod względem turystycznym.
Jeśli jednak możliwość nieodpłatnego przekazania terenu motywowana dobrem świętego dla polskiej historii Pola Bitwy nie znajdzie uznania władz Gdańska, oferujemy możliwość jego odkupienia, dzięki czemu rewitalizacja i zagospodarowanie Westerplatte będzie mogło wreszcie ruszyć z miejsca, a Gmina wzbogaci się o sporą kwotę, którą będzie mogła spożytkować ku dobru Mieszkańców. Muzeum próbowało przekonać władze Gdańska o konieczności współpracy dla dobra Westerplatte. Niestety Prezydent Adamowicz pozostaje głuchy na argumenty merytoryczne, prawne czy historyczne. Determinacja Muzeum II Wojny Światowej w kwestii zapewnienia Polu Bitwy godnego miejsca na muzealnej i kulturalnej mapie Polski spowodowała, że odwołujemy się do argumentu finansowego, wiedząc, że tego rodzaju argument bywał niejednokrotnie skuteczny.
Czas by wreszcie teren Pola Bitwy na Westerplatte przestał być przedmiotem zainteresowania Prezydenta Adamowicza raz w roku – przed rocznicą 1 września i co parę lat z okazji kampanii wyborczej. Ćwierć wieku zaniedbań to aż nadto dla tak ważnego miejsca.
dr Karol Nawrocki
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
w Gdańsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki