Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Zakończył się Festiwal Pianistyczny "Fermata"

  Zakończył się Festiwal Pianistyczny "Fermata"

  Tomasz Lipiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Tegoroczna "Fermata" to dziesiąta edycja Festiwalu Pianistycznego, który odbywał się tradycyjnie w Kolbudach, ale w tym roku już także w Gdańsku.
  Zdarzyło się wiele atrakcyjnych imprez, między innymi koncert Diny Joffe wraz z Filharmonią Bałtycką, show Waldemara Malickiego czy recital fortepianowy Bogdana Czapiewskiego. W niedzielę w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej miał miejsce koncert finałowy uczestników warsztatów pianistycznych, które są, moim zdaniem, najistotniejszym elementem imprezy.

  Wspieranie i edukacja młodych utalentowanych muzyków jest zresztą głównym założeniem twórców festiwalu.
  W tym roku wśród wykładowców znaleźli się tacy wybitni pianiści i pedagodzy, jak: Dina Joffe, Viera Nossina, Salvatore Spano, Zbigniew Raubo i profesor gdańskiej akademii Waldemar Wojtal. Ten ostatni zwrócił uwagę na to, że młodzi muzycy, dla których zorganizowano festiwal, są naszym największym narodowym skarbem i nadzieją, dlatego szczególnie należy o nich dbać. Przypomniał także o tym, że to przecież kultura wysoka jest najsilniejszym nośnikiem tradycji, suwerenności, niepodległości. Muzyka sprawia, że stajemy się lepszymi ludźmi, niesie tym samym pokój i pojednanie. Podczas koncertu wysłuchaliśmy pianistów, uczestników kursów mistrzowskich tegorocznej "Fermaty".

  Słuchanie młodych muzyków, jeszcze nie całkiem oszlifowanych diamentów, jest interesujące z wielu powodów. Zauważyłem, że młodzi artyści pozbawieni są jeszcze zmanierowania. Muzykę prezentują zatem w czystej postaci, wyrażają siebie takimi jakimi są, bez nuty fałszu.

  Dowiedziałem się, że ze względu na ciągłe problemy z pozyskaniem sponsorów może być to już ostatnia edycja festiwalu. Byłaby to ogromna strata dla Gdańska. To właśnie pianistyka jest dziedziną, w której przodujemy i która najlepiej świadczy o naszej lokalnej kulturze muzycznej, między innymi dzięki dobrym w skali kraju wykładowcom AM i wielu wybitnym absolwentom klasy fortepianu. Liczyłem na to, że kiedyś nasi pianiści pociągną za sobą smyczkowców, sekcję dętą i cały muzyczny świat Trójmiasta. Jednak bez takich imprez może okazać się to trudne.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo