Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Jak policja będzie to interpretować? Czy będą mandaty za wyprowadzenie psa?

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Czwartkowa informacja o wprowadzeniu narodowej kwarantanny, w tym także zakazu i ograniczenia w przemieszczeniu się od 31 grudnia od godziny 19 do godziny 6 rano dnia następnego, budzi wiele wątpliwości i pytań. Nie tylko o zgodność - nieznanego jeszcze - rozporządzenia z Konstytucją, ale także o szczegółową jego interpretację. Jedno jest pewne - jak zapowiedział w piątek w Radiu Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w Sylwestra będą obowiązywały takie same zasady jak na wiosnę, kiedy obowiązywało ograniczenie w przemieszczaniu się. A patrole policji mają konsekwentnie stosować środki przymusu w celu wykonania orzeczeń władz.

Podobnie jak wiosną, kiedy zakazano nam wstępu do parków i lasów, i dziś prawnicy wskazują na słabe przygotowanie podstaw prawnych przy wprowadzaniu narodowej kwarantanny.

- To, co powiedział na czwartkowej konferencji minister zdrowia o zakazie i ograniczeniu przemieszczania się w Sylwestra nie jest źródłem prawa - uważa mec. Jacek Potulski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego z Katedry Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii. - Do tej pory nie zostało opublikowane żadne rozporządzenie na ten temat w Dzienniku Ustaw. Ponadto, zdaniem większości prawników, wprowadzenie ograniczeń w poruszaniu się budzi wątpliwości konstytucyjne. Można byłoby je wprowadzić jedynie po ogłoszeniu stanu wyjątkowego.

Problemy budzi także bardziej szczegółowa interpretacja zakazu.

Słowa ministra Adama Niedzielskiego o wyłączeniach spod zakazu są wyjątkowo ogólnikowe. Zdanie: "Uzasadnione są tylko i wyłącznie wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, wyjście w innym celu na przykład zawodowym" nie obejmuje wszystkich, potencjalnych powodów opuszczenia domu. Poprosiliśmy mec. Potulskiego o próbę odpowiedzi na szereg pytań, związanych z sylwestrowymi ograniczeniami.

Obostrzenia także po 18.01.2021!Podczas grudniowej konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie narodowej kwarantanny od 28 grudnia 2020 roku. Potrwać miała ona do 17 stycznia 2021 roku. Została jednak przedłużona!Oto zmiany, które obowiązują aż do 31.01.2021 roku. Są też poluzowania obostrzeń! Co się zmieniło, a co nadal obowiązuje? Sprawdź na kolejnym slajdzie >>

Te obostrzenia nadal obowiązują! Narodowa kwarantanna aż do ...

Czy domowe imprezy będą zakazane?

Zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową między godziną 19 a 6 rano nie oznacza zakazu organizowania skromnej imprezy na powitanie Nowego Roku - uważa profesor Potulski. - Będziemy mogli zaprosić do 5 osób, pod warunkiem, że przyjadą przed godz. 19 i zostaną na noc.

Czy będą potrzebne zaświadczenia z zakładu pracy, pozwalające na bezkarne wyjście z domu?

Raczej nie. Jednorazowe wprowadzenie ograniczeń i zakazu na jedną noc zapewne nie będzie wymagało wystawiania zaświadczeń. Być może wystarczy ustne poinformowanie policjantów, że np. pełniliśmy dyżur w pogotowiu energetycznym i wracamy do domu.

Nie ma też listy zawodów wyłączonych z zakazu.

- Jako adwokat mogę po godzinie 20 wracać z posiedzenia aresztowego lub przesłuchania na policji - mówi mec. Potulski. - Są osoby, nie tylko pracownicy służby zdrowia, służb komunalnych itp, które pracują tego dnia do późnych godzin wieczornych.

Czy policja ma prawo w takich nieoczywistych sprawach karać zatrzymanych mandatem?

Według prawnika - nie.
- Nie ma mowy, bym w takiej sytuacji przyjął mandat - mówi mec. Potulski. - Nie ma podstawy konstytucyjnej, by rozporządzenie to stanowiło prawo. Liczę jednak na rozsądek policjantów. Rozsądek będzie także potrzebny w innych sytuacjach.

Czy mogę iść na wieczorną mszę?

Nie wiadomo, czy w związku z ograniczeniami, wszystkie polskie parafie zrezygnują z wieczornych mszy świętych w Sylwestra. Czy wobec tego uczestniczenie w sylwestrowej mszy świętej sprawowanej po godzinie 19 może oznaczać groźbę mandatu?
Zgodnie z Konstytucją "Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych", co oznacza, że osoba opuszczająca w tym celu dom nie powinna być karana.

- Podobnie problemem może być legalność uczestnictwa w sylwestrowej pielgrzymce - twierdzi prawnik. - Jeśli ktoś co roku, w noc sylwestrową udaje się do miejsca kultu religijnego, rozporządzenie nie może mu tego zabronić.

Pies w pampersie?

Czy wyprowadzenie psa po godzinie 19 będzie należało do "potrzeb nagłych"? Większość czworonogów zwyczajnie nie wytrzyma 11 godzin bez toalety. A ich opiekunowie będą albo zakładać zwierzakom pampersy, albo zaryzykują z nadzieją, że w razie spotkania z patrolem policji trafią na miłośników zwierząt.

- Myślę, że wyprowadzenie psa będzie dopuszczalne, ale powinniśmy poczekać na szczegółowe wytyczne - uważa mec. Potulski. - Pozostaje jeszcze kwestia, jak będzie traktowany wyjazd z chorym zwierzakiem do weterynarza. Tu też potrzebne jest doprecyzowanie.

Bal sylwestrowy1975/1976Zabawa sylwestrowa w Poznaniu.W wigilię Nowego Roku wciąż wkładamy do buta lub portfela łuskę karpia - ma to zagwarantować szczęście i dostatek pieniędzy. Zwyczaj pojawił się wraz z karpiem na wigilijnych stołach - czyli w połowie XX wieku.

Kiedyś to były bale! Jak dawniej witano Nowy Rok? Imprezy sy...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki