Kwarantanna narodowa. Co będzie zamknięte? Co z fryzjerami i kościołami?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Narodowa kwarantanna potrwa od 28 grudnia do 17 stycznia. Rząd wprowadził też zakaz przemieszczania się w sylwestra (od godz. 19 dnia 31 grudnia do godz. 6 dnia 1 stycznia). W czasie kwarantanny zamknięte będą m.in. galerie i hotele. Natomiast nie wiadomo, co z salonami fryzjerskimi. Pojawiają się też pytania o kolędy w parafiach, w których miały się one odbyć.

Eksperci mają wiele wątpliwości co do konstytucyjności tej regulacji, bo rząd wprowadził ograniczenia rozporządzeniem. Specjaliści wskazują, że ograniczenia praw i wolności można wprowadzić aktem prawnym o rangi ustawy.

„Ogólnospołeczna kwarantanna, czyli powszechny lockdown sprowadzający się do zakazu wychodzenia z domu przez wszystkich obywateli nie ma podstawy prawnej w aktualnie obowiązującej ustawie. Rządzący nie mają więc kompetencji, by nałożyć go na obywateli w drodze rozporządzenia" - czytamy na blogu dogmatykarnisty.pl, który prowadzi dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rządzący tłumaczą jednak, że wprowadzenie zakazu przemieszczenia się oparte jest na ustawowym „upoważnieniu do wydania rozporządzenia w tej sprawie”. Chodzi o art. 46 ust. 4 ustawy regulującej kwestie stanu epidemii oraz stanu zagrożenia epidemiologicznego. Jeżeli epidemia występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, rozporządzenie o wprowadzeniu stanu epidemii wydaje minister zdrowia. Taki akt prawny może zawierać dodatkowo ograniczenia w przemieszczeniu się.

Argumentacja rządu nie przekonuje wielu prawników. Prof. Marek Chmaj na Facebooku napisał, że wprowadzenie zakazu przemieszczania się będzie niezgodne z Konstytucją, zatem nie będzie obowiązywać.

„Niezależnie od tego, czy godzina policyjna będzie wprowadzona w drodze ustawy czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba, że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej)” - twierdzi prof. Chmaj na swoim profilu facebookowym.

Co oznacza rządowy zakaz przemieszczania się?

Wprowadzona w sylwestra "godzina policyjna" zakłada możliwość opuszczenia miejsca zamieszkania tylko w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb. Minister zdrowia wskazał, że to np. konieczność udania się do apteki lub na SOR. Może być to także droga do lub z pracy lub w celach opieki nad osobą starszą. Minister podkreślił, że podczas sylwestra będzie można spotkać się w gronie domowym. Jednak liczba gości spoza domostwa nie może przekroczyć pięć osób. Za złamanie zakazu przemieszczania się grozić będą mandaty - policyjny to maksymalnie 500 zł. Jeśli wobec łamiącego przepis zostanie skierowany wniosek do sanepidu, wtedy kara może wzrosnąć do nawet 30 tys. zł.

Te obostrzenia nadal obowiązują! Narodowa kwarantanna aż do ...

Poza wprowadzeniem „godziny policyjnej” w sylwestra, od 28 grudnia do 17 stycznia, zamknięte będą galerie handlowe. W tym okresie otwarte będą tylko sklepy z podstawowymi produktami i apteki, a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
W sklepach wciąż obowiązują godziny dla seniora. Między godz. 10 a 12 (z wyłączeniem sobót i niedziel handlowych) mogą robić zakupy wyłącznie osoby po 60. roku życia.

W okresie narodowej kwarantanny od 28 grudnia do 17 stycznia całkowicie zamknięte będą hotele. Rządzący tłumaczyli, że wielu hotelarzy przyjmowało klientów „na lewo”, tłumacząc, że goście przyjechali w delegację służbową. Teraz służbowy wypoczynek w hotelach we wskazanym okresie też będzie zakazany. Hotele będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Otwarte będą też hotele pracownicze. Zamknięte będą stoki narciarskie. Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne wydało oświadczenie:

„Rodzaj prowadzonej przez nas działalności wymaga precyzyjnego zaplanowania kolejnych kroków, a rozruch stacji wymaga decyzji, których konsekwencją jest duży nakład środków finansowych. Ta szczególna zima, w kształcie jakim była przygotowana przez rządzących 23 listopada, pozwalała chociaż na planowanie, a co za tym idzie – przetrwanie. Nikt nie liczył w tym roku na jakiekolwiek zyski. Dzisiejsza wiadomość jest katastrofą dla branży. (…). Trudno jest funkcjonować przedsiębiorcom w państwie, które zmienia swoje postanowienia w tak nieprzewidywalny i diametralny sposób. (…). Warto również zaznaczyć, że zmęczone społeczeństwo i tak wyjedzie na narty do naszych południowych sąsiadów, czyli do Czech i Słowacji. Czy na pewno rząd tego chce? ” – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne.

Nadal zamknięte będą też:

  • kluby nocne
  • wesołe miasteczka i parki rozrywki
  • baseny
  • aquaparki
  • siłownie
  • kluby fitness (zgodnie z obowiązującym cały czas rozporządzeniem z 26 listopada sportowcy przygotowujący się do zawodów mogą przychodzić do klubów sportowych).
  • restauracje, puby i kawiarnie – ale mogą one przygotowywać dania na wynos. Działalność kulturalna i rozrywkowa jest dozwolona tylko bez udziału publiczności.

Nie mogą odbywać się:

  • targi
  • wystawy
  • kongresy i konferencje

Co z fryzjerami i kosmetyczkami?

Nie wiadomo, czy narodowa kwarantanna oznacza zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Ta kwestia nie została sprecyzowana.

- Nie mam pojęcia, czy mam się zamknąć. Oglądałam wystąpienie ministra kilka razy i dzwoniłam do innych właścicieli salonów. Nikt nic nie wie. Do tej pory mogliśmy działać w reżimie sanitarnym i rozumiem, że to się nie zmieni. Może rząd to doprecyzuje – mówi Ilona Kasprzak, właścicielka salonu „Pretty Woman” w Gdyni.

Zgromadzenia

Zgromadzenia mogą mieć maksymalnie pięciu uczestników, którzy muszą przebywać w odstępie 1,5 metra od siebie. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Z kolei żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian.

Co z kościołami?

Nadal obowiązuje wymóg, że w świątyniach jedna osoba może przebywać na powierzchni 15 metrów kwadratowych. Zgodnie z tą zasadą odbędą się pasterki w Wigilię. Wiele osób co do tej mszy ma jednak wątpliwości. Niektórzy pytają, dlaczego rząd zezwala na udział wiernych na wigilijnej pasterce, a tydzień później w sylwestra wprowadza zakaz przemieszczania się.

"Sylwester. Rozumiem. Co z pasterkami? Tysiące starszych ludzi ruszy w Wigilię do kościołów.
Decyzja w sprawie pasterek. Nie ma co unikać problemu" – napisał na Twitterze Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia.

Poza tym, po świętach, a więc w czasie narodowej kwarantanny, w wielu parafiach ruszą kolędy.

Niektóre diecezje w Polsce już w listopadzie zdecydowały, że w tym roku nie odbędą się doroczne wizyty duszpasterskie w domach wiernych (np. w archidiecezji gdańskiej).

Nie wszędzie tak będzie. W diecezji pelplińskiej proboszczowie mogli zdecydować, że będą odwiedzać domy z uwzględnieniem reżimu sanitarnego albo że spotkają się z parafianami w ramach kolędy na specjalnej mszy świętej. Niektóre parafie postawiły na to pierwsze rozwiązanie i stwierdziły, że jednak kolęda w tradycyjnej formie się u nich odbędzie. Być może w tych parafiach proboszczowie jeszcze zmienią decyzję.

W święta w kościołach będzie można zorganizować więcej mszy świętych, by rozładować ewentualne tłumy i stworzyć możliwość uczestnictwa w nich w mniejszych grupach.

Episkopat udzielił zgody biskupom na wydanie pozwolenia księżom, aby mogli oni celebrować
cztery msze w następujące dni: 25 grudnia (Narodzenie Pańskie), 1 stycznia (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi) i 6 stycznia (Objawienie Pańskie).

Według prawa kanonicznego kapłan może odprawić tylko jedną mszę świętą dziennie, a drugą i trzecią jedynie za zgodą ordynariusza. Wyjątkiem są uroczystość Narodzenia Pańskiego i Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, kiedy kapłan może odprawić trzy msze święte.

„Przywilej udzielony biskupom jest ważny tylko na tegoroczny Okres Narodzenia Pańskiego i wynika z uwarunkowań wynikających z panującej na świecie pandemii. Zastosowanie tego przywileju wynika z racji duszpasterskich i nie jest obowiązkowe” - czytamy w komunikacie episkopatu.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co z fryzjerami i kościołami?

Mają się nieźle !

G
Gość

KoronaCYRK 😅😂🤣

Dodaj ogłoszenie