Zabytkowe budynki z Targu Maślanego w Gdańsku odzyskały świetność. Od teraz to nowe siedziby Gdańskiego Urzędu Pracy oraz Wydziału Geodezji

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Oficjalne otwarcie zrewitalizowanych budynków dawnego gimnazjum miejskiego i  bursy przy ulicy Lastadia 13.07.2020
Oficjalne otwarcie zrewitalizowanych budynków dawnego gimnazjum miejskiego i bursy przy ulicy Lastadia 13.07.2020 Przemyslaw Swiderski
Po 2,5 roku od rozpoczęcia remontów, oficjalnie otwarto dwa zabytkowe budynki okalające Targ Maślany w Gdańsku. - Od dzisiaj mamy najładniejszy urząd w Polsce – cieszy się dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy, którego siedziba od teraz mieści się w byłej bursie. Uzupełnieniem targu ma być nowa, reprezentacyjna fontanna.

Zakątek gdańskiego neogotyku, jak nazwano obiekty podczas uroczystości, to zrewitalizowane budynki przy ul. Lastadia 2 (dawne gimnazjum, później szkoła średnia z 1837 r.) oraz Lastadia 41 (Naddyrekcji Poczty Królewskiej z 1878 r.).

Obiekty będą pełnić funkcje publiczne

Projekt pierwszego z nich wyszedł z pracowni czołowego wówczas architekta Europy, Karla Friedricha Schinkla, twórcy takich perełek jak Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Lata młodości w murach późniejszej szkoły średniej spędziła radna Teresa Wasilewska, która dzieliła się wspomnieniami podczas poniedziałkowej uroczystości (13.07.2020).

- Ściska mnie w gardle, gdy wspominam tamten czas. Uczęszczaliśmy do klas ponad 30-osobowych. Większość dzieci pochodziła z rodzin robotniczych. Nauczyciele przeżyli wojnę i potrafili utrzymać nas w ryzach, a dyrektor Maciejewski, który mieszkał po sąsiedzku, potrafił wszystkich jednoczyć. Mam z tego okresu przyjaźnie, które przetrwały do dziś – mówiła wiceprzewodnicząca RM.

Po generalnym remoncie, przede wszystkim odsłonięciu północnej ściany, przywróceniu płaskiego dachu, oraz wygospodarowaniu nowej kondygnacji, w byłym gimnazjum znalazło się miejsce na biura Wydziału Geodezji Urzędu Miasta.

- Mam ogromną satysfakcję, że te obiekty będą pełnić funkcje publiczne – mówił odchodzący na emeryturę Bogumił Koczot, dyrektor wydziału. - W tym budynku będą rozpoczynać się i kończyć miejskie inwestycje, tu znajdują się opisy nieruchomości wszystkich mieszkańców naszego miasta czy też to, co potrzebne do sprzedaży czy przekształceń. Śp. prezydent Adamowicz mocno zabiegał o to, by były te archiwa były odpowiednio zabezpieczone, dlatego bardzo dziękuję pani prezydent za dokończenie tej przebudowy.

Oficjalne otwarcie zrewitalizowanych budynków dawnego gimnazjum miejskiego i  bursy przy ulicy Lastadia 13.07.2020

Zabytkowe budynki z Targu Maślanego w Gdańsku odzyskały świe...

Teraz czas na nową fontannę

Z kolei w budynku dawnej Bursy zachowano i wzmocniono stropy, a także odrestaurowano elementy historycznej klatki schodowej i balustrady. Od połowy czerwca mieści się w nim Gdański Urząd Pracy.

- Niespodzianką był dla nas wyjątkowo pozytywny odbiór społeczny wykonywanych prac – mówiła Renata Wiśniowska, dyrektor ds. inwestycji w Gdańskich Wodach, czyli miejskiej spółce, która w 2015 r. wzięła na siebie zadanie zrewitalizowania zabytkowych obiektów. - Z kolei najbardziej dumni jesteśmy z wyglądu elewacji oraz tego, że udało się zrewitalizować detale oraz szczegóły. O firmach wykonawczych mogę powiedzieć tylko jedno: pasjonaci.

CZYTAJ TAKŻE: Murale reklamowe zamiast banerów w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej. Czy o to chodziło w uchwale krajobrazowej?

Wraz z postępującymi pracami malało niezadowolenie niektórych mieszkańców z faktu wyburzenia budynku przy Lastadii 1, który po wojnie "doklejono" do północnej ściany szkoły średniej.

- Decyzja wynikała z tego, że na skutek drgań, obiekt zaczął się odspajać, co powodowało niszczenie także historycznego budynku. Jednak dzięki rozbiórce, elewacja dawnej szkoły została jeszcze piękniej wyeksponowana - dodaje dyrektor Wiśniowska.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz dziękowała zarówno dyrektor Wiśniowskiej, za przypilnowanie robót budowlanych, jak i generalnemu wykonawcy, firmie Polaqua oraz podwykonawcom. Ostateczna wartość inwestycji wyniosła niespełna 51 mln zł.

- Od dłuższego czasu myślimy również o tym, by na środku targu stworzyć fontannę (przed wojną stała w tym miejscu Fontanna Wintera – dop. red.). Mam nadzieję, że rozmowy z konserwatorem w tym zakresie będą przebiegać sprawnie – mówiła prezydent Dulkiewicz.

Gdańsk sfinansuje renowację dwóch zabytków

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie