Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za dziewięć złotych możesz kupić przekąski albo... uratować życie! "Profilaktyka to podstawa. Na zdrowiu nie warto oszczędzać"

Pola Lewicka
Morfologia krwi to podstawowe badanie diagnostyczne. O kupieniu przekąsek na wieczór nie zapominamy, ale zdarza się, że niektórzy przez kilka lat "zapominają" o wykonaniu morfologii. To błąd, bo dzięki temu badaniu można rozpocząć dalsze działania i dzięki jej wskazaniom możemy zorientować się co do stanu naszego zdrowia.

- Badasz się choć raz w roku? - pyta autorka konta fitneskami. - Najczęstszą wymówkę jaką słyszę to: „badania są za drogie”. Ale tłumaczysz się przede mną czy przed sobą? Jasne, czasami sama morfologia nie wystarczy, ale wystarczy zrezygnować z paru paczek chipsów i piwerka. Hajs sam się uzbiera. Pamiętaj, że profilaktyka to podstawa. Na zdrowiu nie warto oszczędzać. Bądź tą osobą, która zaciągnie bliskich na badania. Ja tak robię.

Morfologia krwi - na czym polega? Kiedy ją wykonać? Ile kosztuje morfologia?

Morfologia krwi to badanie profilaktyczne. Lekarze zalecają, by wykonywać ją co 2 lata. Jednak najlepiej profilaktycznie byłoby wykonywać ją przynajmniej raz w roku.

Gdy z naszym zdrowiem dzieje się coś złego, robi się to częściej. Zdarza się, że męczy nas złe samopoczucie, ale kolejki do lekarza są długie, a badania drogie. To błędne myślenie, że przejdzie samo, bo wykonanie morfologii prywatnie w laboratorium to koszt ok. 9 zł. Jeśli nie mamy problemu z wydaniem 9 złotych na wieczorne przekąski, to tym bardziej nie powinniśmy szukać wymówek do wykonania najprostszego badania. Oczywiście, gdy mamy problemy zdrowotne powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza, ale wykonanie morfologii (na skierowanie jest bezpłatna) może posłużyć nam jako wskazówka, co do tego, u jakiego specjalisty najlepiej zasięgnąć opinii.

Morfologia krwi - normy. Jak się przygotować? Morfologia z rozmazem

Do wykonania tego badania nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Warto pamiętać, by nie jeść 12 godzin przed badaniem obfitych posiłków, a wcześnie rano w gabinecie zabiegowym stawić się na czczo. Normy mogą różnić się między różnymi stacjami laboratoryjnymi. Morfologia z rozmazem to badanie rozszerzone, wykonywane, by pogłębić digagnostykę.

Morfologia krwi. Jak odczytać wyniki? Jakie choroby wykrywa morfologia?

Warto pamiętać, że poszczególne wskaźniki mogą być odrobinę niższe bądź wyższe - to zależy od naszego stanu fizycznego, czy przechodziliśmy w ostatnim czasie infekcję, czy nasza dieta jest odpowiednia, a może jesteśmy po weekendzie niewyspani i wyczerpani. Jednak gdy wyniki dość mocno odbiegają od normy, mogą być wskazaniem do skontaktowania się z lekarzem specjalistą i do wykonania dalszych badań. Jeśli wyniki są prawidłowe a nasze samopoczucie prawidłowe, mamy pewność, że nie zaniedbaliśmy profilaktyki, a ta pozwala wykryć różne schorzenia w bardzo wczesnym stadium.

Morfologia krwi - co wskazuje? Wyniki

Wyniki morfologii krwi powinien obejrzeć lekarz. Jakie choroby może wykryć morfologia?

  • anemię
  • niedobór żelaza
  • przewlekłe choroby bakteryjne
  • zapalenie wsierdzia
  • stany zapalne
  • choroby tarczycy
  • choroby autoimmunologiczne
  • nowotwory np. białaczki
  • odwodnienie, choroby układu oddechowego

To tylko kilka z dolegliwości, które może pomóc wykryć tak proste badanie jak morfologia.

Jak wskazuje autorka, warto nie tylko badać się samemu, ale również wysyłać na badania naszą rodzinę i znajomych. Zdarza się, że niektórzy idą wykonać badania, gdy są im potrzebne do pracy albo gdy czują, że już naprawdę nie dają rady, chudną, tracą siły, zaczynają odczuwać ból - często okazuje się, że choroba jest w zaawansowanym stanie.

Kiedy wykonać morfologię?

Wskazaniem do wykonania morfologii powinno być zmęczenie, osłabienie, częste infekcje, chudnięcie, bezsenność, nocne poty, zmiany na skórze, stany podgorączkowe utrzymujące się poza infekcją, zmiany na skórze, ból. Jeśli mamy wątpliwości, warto przed pracą odwiedzić laboratorium - wyniki morfologii krwi uzyskamy jeszcze tego samego dnia.

Morfologia to zawsze dobra inwestycja, zwłaszcza jeśli jej "kosztem" mamy zrezygnować przekąsek zawierających duże ilości soli czy cukru.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki