MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z Egiptu do Gdańska. Archeologiczna przygoda w Spichlerzu Błękitny Baranek

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Z Egiptu do Gdańska. Archeologiczna przygoda w Spichlerzu Błękitny Baranek
Z Egiptu do Gdańska. Archeologiczna przygoda w Spichlerzu Błękitny Baranek Szymon Popławski/mat. Muzeum Archeologiczne
Już niedługo w Spichlerzu Błękitny Baranek przy ul. Chmielnej 53 w Gdańsku odbędzie się wydarzenie związane z ekspedycją archeologiczną w Egipcie. Będzie to okazja, aby spotkać się z jednym z uczestników badań w Berenike - Jakubem Mosiejczykiem. Opowie on o polskich badaniach na Pustyni Wschodniej oraz o niezwykłej architekturze grobowców starożytnego Egiptu. To wszystko juz 28 maja!

Spotkanie z uczestnikiem ekspedycji archeologicznej

Jak przetrwać podczas kilkutygodniowego pobytu na pustkowiu? Jak uniknąć ukąszenia skorpiona? Jak wygląda namiot ekspedycyjny i jakie zwyczaje pogrzebowe były popularne na Pustyni Wschodniej? O tym oraz o samej ekspedycji archeologicznej w Egipcie opowie jeden z jej uczestników - Jakub Mosiejczyk.

ZOBACZ TAKŻE: Weekend ciepły, choć pod chmurami. Kto czeka na burze?

– Zaprezentuję wyniki badań z dwóch ostatnich sezonów wykopaliskowych na cmentarzysku w Berenike – zapowiada Jakub Mosiejczyk. – Skupię się między innymi na zwyczajach pogrzebowych Nomadów z Pustyni Wschodniej, ostatnich mieszkańców antycznego portu nad Morzem Czerwonym. Opowiem o niezwykłej architekturze i wyposażeniu grobowców komorowych, wybudowanych z pozostałości rafy koralowej.

Podczas spotkania w Spichlerzu Błękitny Baranek będzie można zadawać pytania. Wydarzenie będzie idealne dla każdej osoby zainteresowanej archeologią.

ZOBACZ TAKŻE: Dużo emocji w Gdańsku wokół akcji przenoszenia płazów podczas corocznej migracji zwierząt. Ludzie pomogli czy zaszkodzili? Sprawdziliśmy

- Wykopaliska antycznego portu nad Morzem Czerwonym mają długą tradycję. Polsko-amerykańska misja pracuje w Egipcie od 2008 roku. Jest to kontynuacja badań wcześniejszego projektu amerykańsko-holenderskiego, prowadzonego w latach 1994–2001 pod kierunkiem S. E. Sidebothama i W. Z. Wendricha. W 2022 roku zainicjowano badania blemijskiej, postrzymskiej nekropoli w zachodniej części miasta. Tymi badaniami kieruje dr Mariusz Gwiazda z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego - czytamy w komunikacie o wydarzeniu.

Badania archeologiczne postrzymskiej nekropoli są finansowane z funduszy Narodowego Centrum Nauki. Projekt uzyskał dofinansowanie NCN w programie Sonata 17. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Wydarzenie odbędzie się 28 maja o godzinie 17:00.

ZOBACZ TEŻ: Gdańsk cofnął się do XVII wieku z okazji otwarcia Żurawia

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Wnętrze żurawia nad Motławą, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego

Czy zarwaliście noc by pozwiedzać? Europejska noc muzeów w G...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki