Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Zapraszamy do udziału uczniów pomorskich szkół. Zgłoszenia do 16.10.2020 r.

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach – zapraszamy do udziału uczniów pomorskich szkół
XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach – zapraszamy do udziału uczniów pomorskich szkół Maciej Krajewski
Zapraszamy uczniów pomorskich szkół do udziału w XXIV edycji Konkursu Wiedzy o Kaszubach. Wyjątkowo w tym roku – z powodu pandemii, konkurs ogłaszamy jesienią, a nie jak w poprzednich latach, wiosną. Zapraszamy Was do kolejnego sprawdzenia swojej wiedzy, ale przede wszystkim do zgłębiania niezwykłej historii regionu, poznawania jej bohaterów, tradycji i mowy.

XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Ruszyły zgłoszenia

Badacze regionu, pasjonaci historii i kultury, maniacy konkursowi, odkrywcy ciekawych i niezwykłych miejsc, tropiciele tajemnic z przeszłości, tłumacze języka kaszubskiego – tak możemy nazwać małych i dużych uczestników naszych konkursów wiedzy o Kaszubach. Poszczególne kategorie wiekowe uczniów otrzymują zadania sprawdzające nie tylko wiedzę o kulturze Kaszub, ale też prowokujące do zajrzenia do słownika. Będzie to wspaniała okazja do przypomnienia sobie kaszubskich słówek, którymi będzie można zaskoczyć gości podczas rodzinnych spotkań.

Konkurs został zainicjowany w 1996 roku przez red. Mariusza Szmidkę, ówczesnego redaktora naczelnego „Naszego Tygodnika Kartuzy”, obecnie „Dziennika Bałtyckiego” oraz Huberta Hoppe, ówczesnego prezesa oddziału ZKP w Kartuzach. Najpierw miał zasięg powiatowy, a potem regionalny.

To właśnie nasza gazeta w trosce o utrzymanie i rozwój języka kaszubskiego, kultury i tożsamości kaszubskiej wśród kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży od tylu lat organizuje ten konkurs. A dzięki kaszubskiemu dodatkowi „Norda’’ kształtujemy świadomość i zachęcamy do udziału w konkursie młodych z powiatów:

 • bytowskiego,
 • kartuskiego,
 • kościerskiego,
 • lęborskiego,
 • gdańskiego,
 • puckiego,
 • wejherowskiego,
 • Trójmiasta.

Od lat wspiera nas w tej idei przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt. Kontynuuje w ten sposób dzieło swojego wielkiego poprzednika śp. prof. Brunona Synaka.

Dzięki naszym Czytelnikom: babciom, dziadkom, rodzicom oraz zaangażowanym nauczycielom, trafiamy do najmłodszych mieszkańców regionu.

XXIII Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Nagrody wręczono podczas u...

XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Ważne terminy

Dziś publikujemy pytania konkursowe. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 16 października (decyduje data wpływu do redakcji). Odpowiedzi poznacie 23 października. Opublikujemy je razem z listą nagrodzonych. Z laureatami spotkamy się w sobotę, 24 października, po raz kolejny w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Już dziś rezerwujcie sobie czas na jesienny wypad do Kartuz! Mamy nadzieję, że laureaci dotrą do nas albo z rodzicami, albo z opiekunami ze szkół. Aktywne i atrakcyjne niespodzianki dla nagrodzonych tradycyjnie szykuje Muzeum Kaszubskie. A my – dzięki hojności naszych sponsorów – nagrody rzeczowe i książkowe.

XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Piszcie do nas

Ze względu na pandemię koronawirusa, odpowiedzi należy w tym roku wyłącznie przysyłać pocztą na adres redakcji ,,Dziennika Bałtyckiego’’ w Kartuzach, ul. Jeziorna 2/2, 83-300 Kartuzy lub pocztą mailową na adres: [email protected].

XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Pytania konkursowe

Kl. 0-III SP

1. Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie ustanowiło rok 2020- rokiem 100-lecia Zaślubin Polski z morzem – podaj datę i miasto w którym to wydarzenie miało miejsce.

2. Kto jest autorem wiersza „Nie zabôczta” rozpoczynającego się od słów: „Proszã waji, miłé dzôtczi,pò kaszëbskù nie zabôczta…”

3. Przetłumacz na j. kaszubski:

 • dziadek,
 • pogoda,
 • maj,
 • zabawa,
 • worek.

4. Wymień 7 kolorów tradycyjnego haftu kaszubskiego.

5. Jak nazywa się duch morza w kaszubskiej mitologii ?

Kl. IV-VIII SP

1. Podaj nazwę rzeki przepływającej przez Ręboszewo, Kolbudy i Pruszcz Gdański.

2. Podaj nazwę miasta w którym w 1913 r. środowisko skupione wokół Aleksandra Majkowskiego utworzyło Muzeum Kaszubsko-Pomorskie.

3. Które miasto kronikarz Jan Długosz nazywał „Kluczem i bramą Pomorza”? Podaj jego nazwę.

4. W którym roku w wyniku rozbioru Polski Prusy zajęły Gdańsk?

5. Podaj nazwę najgłębszego jeziora Kaszub.

Szkoły średnie

1. Podaj imię i nazwisko literata, a jednocześnie prawnika, nazywanego „sumieniem regionalizmu kaszubskiego”.

2. Jak się nazywał gdański pastor ewangelicki, tłumacz, edytor i językoznawca, który w I połowie XIX w. zainicjował program badań naukowych nad kaszubszczyzną?

3. Podaj nazwę miejscowości na północnych Kaszubach, niedaleko której zaciężne wojska polskie odniosły zwycięstwo nad Krzyżakami – bitwa ta uważana jest za punkt zwrotny wojny trzynastoletniej.

4. W którym roku przybył do grodu gdańskiego biskup praski Wojciech (późniejszy święty) i ochrzcił jego mieszkańców?

5. Podaj imię i nazwisko autora pomnikowej publikacji wydanej w 1950 r. pt. „Regionalizm kaszubski: Ruch naukowy, literacki i kulturalny. Zarys problematyki”.

XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Zadanie dodatkowe, tzw. specjalne, dla chętnych

Ponieważ obchodzimy w tym roku 100. urodziny św. Jana Pawła II, prosimy o prace na temat Wielkiego Polaka. Podzielmy się w postaci wierszy, opowiadań, rysunków wspomnieniami naszych bliskich o Janie Pawle II. Może nasi rodzice, dziadkowie, czy znajomi spotkali się z obecnym świętym? A może znamy anegdoty z nim związane?

Jedno z pytań konkursowych dotyczy słów wypowiedzianych przez Ojca Świętego właśnie do Kaszubów. Może ktoś z waszych bliskich był na spotkaniu z papieżem i może o tym opowiedzieć? Możecie zabawić się w dziennikarzy i przeprowadzić np. wywiad z bliską osobą na temat Ojca Świętego.

Liczymy na waszą kreatywność!

XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach – zapraszamy do udziału uczniów pomorskich szkół

XXIV Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Zapraszamy do udziału uczni...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki