XXIII Konkurs Wiedzy o Kaszubach. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Muzeum Kaszubskim

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (128 zdjęć)
W sobotę, 1 czerwca do Muzeum Kaszubskiego zjechały dzieci i młodzież z całych Kaszub. Wszystko w związku z uroczystą galą rozdania nagród w XXIII Konkursie Wiedzy o Kaszubach. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 300 uczniów wszystkich typów szkół.

W Dzień Dziecka Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach gościło prawdziwy tłum zdolnych dzieci z całych Kaszub. I to nie ze względu na szczególną okazję, jaką jest 1 czerwca, ale z racji uroczystego wręczenia nagród w XXIII Konkursie Wiedzy o Kaszubach. W tym wielkim wydarzeniu wzięli też udział specjalni goście, m.in. Barbara Kąkol, dyrektor muzeum, Danuta Rek, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, reprezentująca też przewodniczącego Jana Kleinszmidta, Elżbieta Kowalewska, prezes kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego czy wiceprezes kartuskiego ZK-P Kazimierz Formela, Jolanta Czerwińska (która była autorką pytań dla dwóch młodszych grup wiekowych) oraz wiceburmistrz Kartuz Sylwia Biankowska.

Nie zabrakło również inicjatora samego konkursu - Mariusza Szmidki, redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”. Uroczystość z kolei poprowadziła Lucyna Puzdrowska, redaktor prowadząca „Tygodnika Kartuzy”. Na początek przytoczyła ona słowa prof. Edmunda Wittbrodta, prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który porównywał Muzeum Kaszubskie i ZK-P, jako że oba robią to samo, ale w muzeum efekty tej pracy można zobaczyć i dotknąć. Szczególną wagę działalności muzeum podkreślał też Mariusz Szmidka.

- Chciałbym podziękować gospodarzom - pani dyrektor Muzeum Kaszubskiego, które, można powiedzieć, jest takim budzicielem tożsamości kaszubskiej wśród Kaszubów, ale też propagatorem dla pozostałych mieszkańców naszego kraju i świata - mówił redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”.

Wielki sprawdzian wiedzy i... znaczenia nauczycieli

Żeby wziąć udział w konkursie, jego uczestnicy musieli nie tylko posiąść wiedzę o kulturze Kaszub, ale też zgłębić historię regionu, jak również język i znaczenie poszczególnych słów. Sytuacja była w tym roku o tyle problematyczna, że ogłoszenie konkursu zbiegło się w czasie ze strajkiem nauczycieli, co, jak zresztą podkreślał też redaktor Szmidka, pokazało ogromna rolę nauczyciela nie tylko w „murach szkoły”.

- To był dość trudny okres - większość nauczycieli w tym czasie strajkowała. Praktycznie jak ogłosiliśmy konkurs to rozpoczął się też strajk i to było bardzo widoczne, jeśli chodzi o frekwencję - tłumaczyła Lucyna Puzdrowska. - W zasadzie, poza kilkoma wcześniej otrzymanymi zgłoszeniami, dopiero po zawieszeniu strajku zaczęły do nas spływać prace.

Na szczęście, w dużej mierze poprzez przeniesienie ostatecznego terminu nadsyłania prac, do udziału w konkursie zgłosiły się prawdziwe tłumy dzieci i młodzieży nie tylko z terenów powiatu kartuskiego. W tym roku wpłynęło 295 odpowiedzi od uczniów wszystkich typów szkół oraz osobno 29 prac w ramach wyłącznie zadania dodatkowego. Wiele osób pracowało nie tylko nad prawidłowymi odpowiedziami konkursowymi, ale też wykonali specjalne zadanie, ze względu na obchodzony rok związane z Janem Trepczykiem i Matką Boską Sianowską Królową Kaszub. W szczególności oceniających zachwyciła praca, jaką wykonała Sandra Hinca z SP w Miechucinie. Jej przepiękna figurka dołączyła tego dnia do eksponatów, pokazywanych w Muzeum Kaszubskim.

Nagrody i warsztaty

Dla dzieci (i dorosłych, o czym mogło świadczyć choćby zainteresowanie samego redaktora Szmidki) przygotowano też specjalne warsztaty. Joanna Reglińska poprowadziła zajęcia z filcowania, Urszula Sychta prezentowała tkanie, Alicja Stenka przędła na wrzecionie i wykonywała nić, z kolei Sylwia Gruchała uczyła zgromadzonych pisania gęsim piórem.

Konkurs Wiedzy o Kaszubach odbył się już XXIII raz. Jego inicjatorem był Mariusz Szmidka, wtedy jeszcze redaktor „Naszego Tygodnika Kartuzy”. Współorganizatorem pierwszej odsłony konkursu był też Hubert Hoppe, były prezesa ZK-P.

Tegoroczny konkurs zorganizował „Dziennik Bałtycki” wraz z zarządem głównym oraz oddziałem kartuskim ZK-P. Nagrody, poza wymienionymi, ufundował również Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. W organizacji gali wręczenia nagród redakcję „Dziennika…” wsparła Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa Mestwin przy ul. Jeziornej 2 w Kartuzach.
Laureaci XXIII Konkursu Wiedzy o Kaszubach:

W tym roku wyjątkowo nie przyznano miejsc I-III. Jak wyjaśniała redaktor Puzdrowska, najlepsze prace stały na tak wyrównanym poziomie, że nie sposób byłoby postawić jedną ponad innymi w danej kategorii.

Klasy I-III
* Natalia Świątek-Brzezińska - SP im. Jana III Sobieskiego w Brzeźnie Szlacheckim
* Aniela Grzenkowicz - SP nr 2 w Kartuzach
* Michał Wiśnik - SP w Łebuni
Wyróżnienie: Zofia Formela - SP nr 2 w Kartuzach

Klasy IV-VI
* Sandra Hinca - SP Miechucino
* Kornelia Garstka - SP w Górze
* Konrad Stosik - SP Kiełpino
Wyróżnienia: Zofia Krawczyńska - Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie,
Antoni Majkowski - SP w Orlu, Maria Formela - SP w Górze

Klasy VII-VIII i gimnazjalne
* Romina Molska - SP w Nakli
* Amelia Syldatk - SP w Tuchlinie
* Karolina Treder - SP w Bukowinie
Wyróżnienia: Natalia Waldowska - SP w Nakli, Kaja Dutkiewicz - SP w Górze

Szkoły średnie
* Marta Toporek - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach
* Damian Borzyskowski - Liceum Ogólnokształcące w Bytowie
* Mateusz Domaszk - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach
Wyróżnienia: Agnieszka Bronk, Zuzanna Syldatk - ZSZiO w Kartuzach

Nagroda specjalna redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”
Milena Świątek-Brzezińska - SP w Brzeźnie Szlacheckim
Zuzanna Pek - SP w Kiełpinie

Nagroda specjalna przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego
Emilia i Antoni Majkowscy

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie