Co wiesz o Kaszubach? Sprawdź się z nami!

J. Stefanowska
Udostępnij:
Zaczynamy jubileuszową, XX edycję Konkursu Wiedzy o Kaszubach.

Zachęcamy wszystkich uczestników do udziału w konkursie wiedzy, a dla ochotników mamy też zadanie specjalne, premiowane dwiema wyjątkowymi nagrodami - przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego i redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”.

Dla uczniów szkół podstawowych zadaniem będzie plastyczna wizja zanikających rzemiosł i zawodów na Kaszubach. Które z zajęć - Waszym zdaniem - zagrożone jest zaginięciem?

Pokażcie na malunkach, wydzierankach, w rysunkach i pracach przestrzennych warsztaty, rzemieślników, których już coraz mniej na kaszubskiej wsi.

Gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy do przygotowania wywiadu z przedstawicielem ginącego zawodu na Kaszubach.

Tutaj możecie dać upust swojej kreatywności - bowiem rozmowa ta może być napisana, nagrana, a nawet - sfilmowana!

Gdy rok temu przygotowywaliśmy się do Konkursu Wiedzy o Kaszubach skierowanego do dzieci i młodzieży z Pomorza, przed oczami przemknęło 18 wcześniejszych edycji. A tu już zapraszamy do jubileuszowej, już dwudziestej.

Konkurs jest wspólną inicjatywą „Dziennika Bałtyckiego”, zarządu głównego oraz kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Tradycyjnie patronat nad tym regionalnym konkursem sprawuje Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.

- Z naszym konkursem docieramy do wielu małych miejscowości na całych Kaszubach - podkreśla Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”. - Dzięki różnorodnym pytaniom poszerzamy wiedzę młodego pokolenia o historii i współczesności naszej małej ojczyzny, skłaniamy do poznawania nowych słów kaszubskich, poszukiwania informacji o bohaterach tej ziemi. Przez tych 20 lat przez nasz konkurs przewinęły się setki, jeśli nie tysiące uczestników. Może i rodzice dzisiejszych uczestników brali udział w naszym konkursie? Zapytajcie w domu.

Dziś prezentujemy pytania w czterech kategoriach wiekowych. Przygotowała je Jolanta Czerwińska, nauczycielka języka kaszubskiego, członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Kartuzach.

Na odpowiedzi czekamy do 29 kwietnia w redakcji „Dziennika Bałtyckiego w Kartuzach, ul. Jeziorna 2/2. Można je przysłać mailem na adres: [email protected].pl. W „Nordzie” 6 maja opublikujemy poprawne odpowiedzi na pytania oraz listę laureatów. Już dziś zapraszamy ich - wraz z opiekunami szkolnymi, rodzicami - na finał do Kartuz, na 12 maja.

Pytania dla uczniów klas I - III szkoły podstawowej
1. Wymień w języku kaszubskim dni tygodnia.
2. Podaj imię i nazwisko pochodzącego z Kaszub autora pieśni „Mazurek Dąbrowskiego”, uznanej za hymn państwowy Rzeczpospolitej Polski.
3. Ile barw ma haft kaszubski według szkoły żukowskiej?
4. Jakie barwy widnieją na kaszubskiej fladze?
5. Jak nazywa się najwyższe wzniesienie na Pomorzu? Podaj nazwę tej góry.
6. Przetłumacz na język kaszubski słowa: gąska, indyk, podróżnik

Pytania dla uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej
1. Jakie zwyczaje i obrzędy są pielęgnowane w czasie „Gòdów” i „Jastrów”. Podaj po trzy przykłady dla każdego święta.
2. Podaj imię misjonarza
(później ogłoszonego świętym), który w 997 r. chrzcił mieszkańców Pomorza Wschodniego.
3. Podaj nazwę miejscowości, w której od ponad czterdziestu lat odbywa się finał Konkursu Recytatorskiego Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”.
4. Podaj nazwę miasta, które na Kaszubach założył Jakub Wejher.
5. Podaj imię i nazwisko działacza kaszubskiego, który do legendy przeszedł jako delegat Kaszubów na konferencję pokojową w Paryżu w 1919 r. Jego pomnik stoi przy Placu Kaszubskim w Gdyni.
6. Przetłumacz na język kaszubski słowa: miasto, mgła, duma

Pytania dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
1. Podaj imię księcia pomorskiego, za którego panowania zorganizowano w Gdańsku pierwszy Jarmark Dominikański i lokowano to miasto na prawie lubeckim.
2. W którym z kaszubskich miast pastorem był Szymon Krofey - autor najstarszych drukowanych zabytków języka kaszubskiego?
3. Kto jest autorem „Słownika Języka Pomorskiego czyli Kaszubskiego” - podaj imię i nazwisko autora.
4. W tym roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (wcześniej Zrzeszenie Kaszubskie) obchodzi jubileusz powstania - podaj datę założenia tej największej organizacji regionalnej na Kaszubach.
5. Paul Nipkow stworzył tzw. tarczę Nipkowa i przyczynił się w ten sposób do powstania telewizji. Podaj nazwę miasta na Kaszubach, w którym urodził się ten wynalazca.
6. Rok 2016 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ogłosiło Rokiem prof. Gerarda Labudy - największego historyka rodem z Kaszub, jednego z najwybitniejszych znawców początków Państwa Polskiego. Podaj nazwę miejscowości, w której został pochowany prof. Labuda.

Pytania dla uczniów gimnazjów
1. Jak nazywała się dynastia panująca w Księstwie Pomorskim od średniowiecza do 1637 r. Przyjmuje się, że jej najwybitniejszym przedstawicielem był Bogusław X Wielki.
2. W jakim mieście pochowany jest Aleksander Majkowski?
3. Które z miast kaszubskich (obecnie stolica jednego z powiatów) było w przeszłości bazą floty kaperskiej?
4. W którym roku ukazało się pierwsze wydanie powieści „Żëcé i przigòdë Remùsa”?
5. Podaj nazwę miasta na Kaszubach, które w tym roku obchodzi 90-lecie praw miejskich.
6. Podaj nazwę miejscowości, w której w 2016 r. odbędzie się Zjazd Kaszubów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie