Wyrok w sprawie brutalnych pobić gimnazjalistek: "Gang...

  Wyrok w sprawie brutalnych pobić gimnazjalistek: "Gang młodocianych przestępczyń" [zdjęcia]

  wie, wideo Szymon Szewczyk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Cztery dziewczyny trafią do ośrodków wychowawczych, a z nich jednej grozi "poprawczak", z kolei trzy kolejne będą mieć kuratora. Gdański sąd wydał nieprawomocny wyrok w głośnej sprawie całego szeregu pobić nieletnich dziewczynek, z których najmłodsza miała tylko 10 lat. Sędzia porównała sprawczynie do gangu i apelowała do ich rodziców, odpowiedział jej... śmiech.
  Wyrok w sprawie brutalnych pobić gimnazjalistek: "Gang młodocianych przestępczyń" [zdjęcia]
  1/17

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  - Nie spotkalibyśmy się na tej sali gdybyśmy mieli do czynienia z wydolnymi wychowawczo rodzicami. Nie ma pojęcia "trudna młodzież", jest to synonim określenia beznadziejnych rodziców - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Izabela Żurek, a odpowiedział jej głośny śmiech jednego z opiekunów. - To być może przykra i trudna do zaakceptowania prawda. Nieletnie mają po 14-15 lat i jest jeszcze czas na refleksję, na wprowadzenie radykalnych zmian w życiu waszym i waszych dzieci. Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi – apelowała.Zobacz galerię

  Sonda

  Czy uważasz, że sąd wydał słuszny wyrok w sprawie brutalnych nastolatek?  O głośnej i bulwersującej sprawie, w której proces odbył się za zamkniętymi drzwiami wielokrotnie pisaliśmy wcześniej, a na początku stycznia w sprawie usłyszeliśmy mowy końcowe.

  Gdańsk: Koniec procesu w sprawie brutalnego pobicia dziewczyny przez gimnazjalistki na Chełmie

  Wobec jednej z obwinionych sędzia zdecydowała się zastosować zakład poprawczy – jednak warunkowo zawiesiła ten środek wychowawczy na 3 lata. Małoletnia trafi jednak do ośrodka wychowawczego podobnie jak jej trzy koleżanki. Z kolei trzy kolejne dziewczyny będą miały przydzielonego kuratora (wszystkie mają dodatkowo wykonać po 30 godzin prac społecznych na rzecz swoich szkół), a wobec jedynego obwinionego 15-letniego chłopaka postępowanie umorzono, jednak – jak wyjaśniła prokurator – wynikało to z faktu, że już przebywa on w ośrodku wychowawczym, który opuści dopiero z osiągnięciem pełnoletniości.  W uzasadnieniu swojego postanowienia sędzia wskazywała m.in. na fakt, że – choć punktem wyjścia było głośne nagranie wideo z brutalnym pobiciem dziewczynki w okolicach gdańskiej szkoły, szybko okazało się, że sprawa nie dotyczy jednego incydentalnego pobicia, ale całej serii brutalnych ataków, a najmłodsza z ofiar miała zaledwie 10 lat.

  Nastolatki brutalnie pobiły dziewczynę na Chełmie w Gdańsku. Sprawa w sądzie rodzinnym [WIDEO]

  - W grupie czuły się silne i niestety bezkarne – podkreśliła Izabela Żurek, która mówiła wręcz o "gangu młodocianych przestępczyń".
  - Już jako niespełna 12-letnia dziewczynka miała grozić rówieśnikom nożem i trafić do poprawczaka – powiedziała o jednej z sądzonych, sędzia, która regularnie przy niemal każdej z obwinionych mówiła o "stale postępującej demoralizacji".

  - Przemoc traktowała jako normalny sposób rozwiązywania problemów – mówiła o jednej z gimnazjalistek. O innej powiedziała, że by wywołać jej agresję "wystarczyło się źle popatrzeć" – jak 10-latka, która zastraszona przepraszała ją później i całowała rękę. Kolejna już w trakcie trwania tego procesu - w wakacje miała grozić małoletniej.

  - Nie z wszystkimi ustaleniami sądu się zgadzamy. Na pewno będziemy wnosić o pisemne uzasadnienie i na 90 procent będziemy ten wyrok skarżyć – zapowiedział adwokat Marcin Szczerkowski, obrońca siedmiu z ośmiu nieletnich. Pytany o to z czym konkretnie się nie zgadza odparł, że chodzi np. o używane wobec dziewczynek określenie "gang".

  - Nie uważamy, że gang istniał. Ustalenia sądu są zbyt daleko idące. Nie wszystkie osoby brały udział we wszystkich zdarzeniach. Tam były różne konfiguracje – mówił obrońca wskazując, że orzeczone wobec części dziewczynek pobyty w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych są "zbyt daleko idące", podobnie jak przydzielenie innym kuratora.

  Zadowolenia nie kryła z kolei prok. Marzanna Majstrowicz z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście, która przyznała, że z pamięci nie jest nawet w stanie podać liczby brutalnych ataków i liczby pokrzywdzonych z udziałem gimnazjalistek: - Konfiguracji było bardzo dużo. Wobec większości nieletnich, które otrzymały środek wychowawczy w postaci umieszczenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym już wcześniej miało nadzór kuratorski, który niestety okazał się nieskuteczny – powiedziała i zastrzegła, że również ona w mowie końcowej używała określenia "gang".

  Liczbę ofiar szacowała na 6-7 podobnie jak liczbę ataków, które rozegrały się wiosną 2017 roku.

  - Działo się to od maja – w praktyce w maju były co kilka dni. Jestem bardzo zadowolona z tego orzeczenia. Praktycznie jest ono zgodne z wnioskami prokuratury – dodała podkreślając, że jest zdziwiona głośnym śmiechem rodziców, który był odpowiedzią na skierowany do nich apel sędzi.

  Wyrok nie jest prawomocny.

  Polecamy: Świadkowie często myślą: "jak dobrze, że mnie to nie dotyczy"


  Czytaj też:  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Najgroźniejsi przestępcy poszukiwani na Pomorzu  Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji  Nieoznakowane radiowozy marki BMW dla pomorskiej policji  Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]  Kobiety poszukiwane przez pomorską policję
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!