Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygraj drewniany dom! Bunkier Ptasia Wola mówi o partyzantach. Pytanie 32

Iwona Nody
W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku poczesne miejsce zajmują pamiątki po działalności patriotycznej i wojskowej na Kaszubach. Goście CEPR zwiedzić mogą bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", gdzie dowiadują się, jak wyglądał zwykły dzień żołnierza podziemia. Wyrazem hołdu dla partyzantów jest pomnik TOW Gryf Pomorski.

Prawdziwy bunkier Ptasia Wola, na którym wzorowano replikę w Szymbarku, znajduje się na terenie Leśnictwa Mirachowo w Nadleśnictwie Kartuzy. Zbudował go podleśniczy z Kamiennej Góry. Bunkier został zburzony w 1943 r. przez hitlerowców. Odbudowano go w 1979 r. Niedaleko ustawiono metalowy krzyż, upamiętniający śmierć czterech partyzantów z Gryfa Pomorskiego.

Wygraj drewniany dom! Szymbarskie piwa na bazie dawnych receptur. Pytanie 31

W 2004 r. dokonano remontu bunkra, ułatwiając zwiedzającym dostęp do niego, obok ustawiono pamiątkowy kamień.
Rekonstrukcję bunkra Ptasia Wola zwiedzać można jedynie z przewodnikiem. Wyżsi goście będą musieli się schylić, bo strop znajduje się wyjątkowo nisko. Prawdziwy bunkier był o wiele mniejszy. Broń i umundurowanie, które znajdują się w CEPR, są autentyczne i pamiętają działania wojenne. Atmosferę walki partyzanckiej tworzą efekty dźwiękowe i świetlne, które włącza przewodnik, gdy wszyscy znajdują się w bunkrze. Zapada ciemność. Jedynie migające światła pozwalają cokolwiek dostrzec. Efekty dźwiękowe sprawiają wrażenie, jakby niedaleko padały bomby.


Czytaj także: CEPR w Szymbarku to miejsce także dla dzieci

Bunkier nie jest miejscem dla osób z klaustrofobią. Ci, którzy nie przepadają za ciasnymi i ciemnymi pomieszczeniami, mogą oddać hołd żołnierzom Gryfa Pomorskiego przed pomnikiem w CEPR.

Olbrzymi głaz to wyraz pamięci Kaszubów o wszystkich walczących o wolność ojczyzny. Kamień był największym okazem, jaki udało się wydobyć na Kaszubach. Podczas jego transportu i obróbki maszyny odmawiały posłuszeństwa. Gdyby nie wytrwałość i upór twórców, pomnik by nie powstał.

Głaz jest pęknięty. W jego środek wbity jest pocisk. To symbol ryzyka, jakie ponosili działacze Gryfa Pomorskiego. Zabić mógł ich hitlerowiec, enkawudzista, a później UB. Belki, które ustawiono wokół obelisku, nie są przypadkowe. Pamiętają one czasy wojenne. Przechowywane były przez dziesięciolecia przez rodziny Gryfowców niczym relikwie. Teraz zyskały godne miejsce. Dzwonnica wykonana jest z belek pochodzących z terenów, gdzie działał Gryf Pomorski. Przypominać ma jego historię.
Gdy wybuchła II wojna światowa, Kaszubi podjęli działania przeciwko najeźdźcy. 24 grudnia 1939 r. w miejscowości Czarlino w gminie Sulęczyno powołali Tajną Organizację Wojskową "Gryf Kaszubski". Na jej czele stanął por. Józef Dambek.
Gryf namawiał do walki zbrojnej i propagandowej z okupantem w celu obrony ojczyzny i Kościoła. Do organizacji szybko przyłączały się małe oddziały ukrywające się w lasach.

Czytaj także: Szymbark kryje wciąż wiele tajemnic

Gryf miał swoich ludzi we wszystkich miastach i wioskach na terenie Pomorza. Miejscowa ludność chętnie udzielała pomocy. Grupy bojowe liczyły do 30 żołnierzy.

Organizacja prowadziła sabotaż, dywersję oraz represje wobec hitlerowców. Dbano o ludność cywilną.
Jej dowódca por. Józef Dambek zginął w marcu 1944 r.

Wszystko o konkursie na stronie www.dziennikbaltycki.pl/wygrajdrewnianydom

CEPR dba o zachowanie pamięci o Gryfie Pomorskim. Trudne warunki, mieszkanie w ziemiankach, ciągłe zagrożenie - z tym na co dzień zmagali się partyzanci. Goście centrum mogą zetknąć się choć przez chwilę z życiem żołnierzy podczas II wojny światowej.

Pytanie 32: Gdzie znajduje się oryginalny bunkier "Ptasia Wola" Tajnej Organizacji Wojskowej Gryfa Pomorskiego?

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki