Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2011: Co dalej ze służbą zdrowia? Propozycje partii

Jacek Wierciński
Platforma wycofała się z pomysłu likwidacji NFZ, zlikwidować fundusz chcą teraz PiS i PJN. Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla pacjentów?
Platforma wycofała się z pomysłu likwidacji NFZ, zlikwidować fundusz chcą teraz PiS i PJN. Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla pacjentów? Grzegorz Mehring
Służba zdrowia to jeden z najmocniejszych i najchętniej wykorzystywanych przez polityków tematów. Od 1989 roku nieustannie wraca, w różnych formach, przy okazji każdych wyborów parlamentarnych czy prezydenckich. Raz chodzi o kwestię płac pracowników szpitali, innym razem kolejek i braku łóżek, kiedy indziej o dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne.

- W 2009 roku przygotowaliśmy plan oddłużenia szpitali pod warunkiem przekształcenia ich w spółki handlowe. W latach 2009-2011 z tej formy wsparcia skorzystało 38 szpitali. Na wsparcie tego procesu do 30 sierpnia 2011 roku przeznaczyliśmy już kwotę 300 mln zł - chwali się w swoim programie wyborczym Platforma Obywatelska.

To właśnie ten pomysł, nazywany "komercjalizacją", wywołał najostrzejsze protesty opozycji.

- W Polsce szpitali jest około 800. Program "komercjalizacji" prowadzącej do prywatyzacji polskich szpitali spowoduje potężne zaburzenia w dostępie do świadczeń zdrowotnych i uruchomi gwałtowny wzrost kosztów - część świadczeń więc będzie niedostępna dla uboższej grupy naszych obywateli, co oczywiście jest niezgodne z art. 68 Konstytucji RP, który gwarantuje wszystkim równy dostęp do świadczeń zdrowotnych - twierdzi kandydatka PiS Jolanta Szczypińska.

Na dowód posłanka powołuje się na ujawnione w czwartek przez Wikileaks rozmowy Jana Krzysztofa Bieleckiego z Lee Fensteinem.

Wszystko na temat wyborów 2011

Innego zdania jest Platforma. - W naszym województwie w programie uczestniczyło chyba sześć szpitali. Wszystkie decyzje w takich sprawach należą do zarządcy szpitala, czyli na Pomorzu najczęściej Urzędu Marszałkowskiego. To nie "prywatyzacja", o prywatyzacji mówi się po to, by straszyć pacjentów - odpowiada kandydatka PO Krystyna Kłosin.

Co ciekawe, część programu PO sprzed wyborów w 2007 roku o zagwarantowaniu bezpłatnego dostępu do opieki medycznej i o likwidacji NFZ przejęły PiS i PJN. Teraz to partie Jarosława Kaczyńskiego i Pawła Poncyljusza zapowiadają likwidację funduszu, a PO chce stworzyć konkurencyjne fundusze zdrowotne, które mają wymusić poprawę jakości usług. Likwidacji NFZ nie chce także SLD, który uważa, że problemem jest zbyt mały wpływ społeczny na funkcjonowanie placówek medycznych.

W kontekście NFZ na Pomorzu szczególnie dużo mówiło się o źle szacowanych procedurach medycznych dotyczących kardiologii. Prywatni przedsiębiorcy zdobyli kontrakty na opłacalną kardiologię inwazyjną, która "zdecentralizowana" trafiła do Wejherowa i Starogardu Gd., a w trójmiejskich szpitalach chorzy na serce trafiają na internę, bo na kardiologię zabrakło kontraktów. Wcześniej podobna sytuacja zdarzyła się w pomorskiej stomatologii.

- Problem leży w zaniedbaniach ze strony NFZ, którego nie chcemy likwidować - uważa Mariusz Falkowski, kandydat SLD. - Fundusz przeznaczył ogromne pieniądze na wszczepianie bypassów i leczenie inwazyjne, na Pomorzu mamy tu poziom wyższy niż średnia europejska, a jednocześnie nie pomyślano o zapewnieniu dostępu do zwykłej porady u lekarza. Trzeba skorelować wydatki, bo w kardiologii problemem nie jest ich brak, tylko sposób podziału - dodaje.

Inną wizję ma PO. - Chcielibyśmy, by już w 2013 roku umożliwić pacjentom wybór ubezpieczyciela - mówi Krystyna Kłosin. - Będzie więcej funduszy, proponujących różne warunki.

Zdaniem kandydatki Platformy, sytuacja, kiedy bogatsi Polacy "uciekną" do prywatnych funduszy, a w NFZ zostanie niewiele pieniędzy i ci najbiedniejsi, to także straszenie pacjentów. - Każdy fundusz będzie miał zróżnicowane oferty - zapewnia.

Czytaj więcej na temat programów partii:
WYBORY 2011: Jak ułatwić start młodym? Propozycje partii
WYBORY 2011: Jak rozwiązać problemy na kolei. Propozycje partii
WYBORY 2011: Co obiecują partie w sprawie naszych dróg?
WYBORY 2011: Co sądzą partie na temat GMO

Stanowisko największych partii w sprawie reformy służby zdrowia

Sojusz Lewicy Demokratycznej
Najważniejsza jest dostępność, racjonalne i efektywne wydatki. Chce wprowadzić maksymalny okres oczekiwania na usługę medyczną, stworzyć sieć centrów opieki nad rodziną, które mają zapewniać kompleksowe świadczenia medyczne.

Platforma Obywatelska
Stworzenie funduszy zdrowotnych konkurencyjnych wobec NFZ. Mają one mobilizować NFZ i siebie nawzajem do poprawy jakości usług. "System, jaki planujemy wprowadzić, będzie oparty o powszechność dostępu do służby zdrowia" - twierdzą.

Prawo i Sprawiedliwość
Likwidacja NFZ i stworzenie sieci szpitali publicznych. Opiekę zdrowotną mają finansować wojewodowie, którzy będą odpowiadali za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Chce usunięcia limitów na opiekę zdrowotną.

Oceń pomorskich posłów i senatorów

Polskie Stronnictwo Ludowe

Nie poświęca służbie zdrowia zbyt wiele miejsca w programie. Zapowiada, że chce zadbać o dobry dostęp do opieki medycznej, w tym przywrócenie opieki lekarskiej, stomatologicznej i pielęgniarskiej w szkołach.

Polska Jest Najważniejsza

Likwidacja NFZ, stworzenie w jego miejsce regionalnych kas. Kasy na poziomie regionalnym mają dysponować środkami na opiekę zdrowotną. Wprowadzenie kart czipowych dla pacjentów, które przyspieszą i usprawnią pomoc.

Ruch Poparcia Palikota
Brak danych. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania w tej sprawie.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki