reklama

Współpraca z Unią Europejską oraz gospodarka morska. W tych komisjach pomorscy posłowie reprezentowani są najliczniej

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Zaktualizowano 
Od inauguracji Sejmu IX kadencji oraz Senatu X kadencji mija właśnie tydzień. Jakie funkcje oraz członkostwo w jakich komisjach i zespołach przypadły parlamentarzystom z Pomorza?

Na 460 posłów na Sejm 26 pochodzi z Pomorza (12 z okręgu gdańskiego i 14 z okręgu gdyńsko-słupskiego). Oprócz nich do Sejmu dostał się także Jan Kanthak, rzecznik ministra sprawiedliwości i szef gabinetu politycznego Zbigniewa Ziobry, który po roku bycia gdańskim radnym dostał się do Sejmu kandydując z okręgu lubelskiego.

Jedynie dwoje pomorskich posłów należy do prezydiów swoich klubów parlamentarnych. Jeszcze przed październikowymi wyborami funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska stracił szef PO na Pomorzu Sławomir Neumann. Przyczyną były kontrowersje jakie wzbudziły opublikowane przez telewizję publiczną nagrania z rozmów Neumanna z byłym działaczem PO w Tczewie Bartoszem Paprotem. Na nagraniach omawiał on sprawy partii używając wulgarnego języka oraz odnosił się do postępowań prokuratorskich, które toczyły się przeciwko ówczesnemu prezydentowi Gdańska, nieżyjącemu już Pawłowi Adamowiczowi oraz prezydentowi Tczewa Mirosławowi Pobłockiemu. W nowej kadencji, na funkcję przewodniczącego Klubu Koalicji Obywatelskiej wybrano ostatniego ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, pochodzącego ze Śląska posła Borysa Budkę.

Wśród dwojga posłów, będących w prezydiach swoich klubów, jest Janusz Śniadek (Prawo i Sprawiedliwość), były szef struktur partii na Pomorzu oraz były przewodniczący NSZZ Solidarność. Z kolei wiceprzewodniczącą klubu Lewicy jest liderka Wiosny Roberta Biedronia na Pomorzu, a wcześniej jego bliska współpracownica jako prezydenta Słupska Beata Maciejewska. Słupski poseł KO Zbigniew Konwiński został sekretarzem klubu. Z kolei jednym z dwudziestu sekretarzy Sejmu został debiutujący w polityce Michał Urbaniak z Konfederacji (zwyczajowo sekretarzami Sejmu zostają najmłodsi posłowie, do ich zadań należą czynności związane z kierowaniem obradami sejmu przez Marszałka).

Czytaj także

Pomorze ma liczną czteroosobową reprezentację poselską w Komisji ds. Unii Europejskiej. Są w niej posłowie Agnieszka Pomaska jako wiceprzewodnicząca oraz mający za sobą 10 lat pracy w Parlamencie Europejskim Jarosław Wałęsa (oboje KO) oraz Tadeusz Cymański (również mający doświadczenie europarlamentarzysty) i debiutujący w Sejmie Kacper Płażyński (obaj PiS).

Najliczniejszą pomorską reprezentację poselską ma Koalicja Obywatelska. Szef PO w regionie oraz lider gdańskiej listy Sławomir Neumann zasiada jedynie w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Oprócz tego jest również członkiem Parlamentarnego Zespołu Sportowego.

Podobnie licznie jest obsadzona Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Są w niej Tadeusz Aziewicz i Jerzy Borowczak (KO) oraz Marcin Horała i Kacper Płażyński (PiS).

W Komisji Kultury i Środków Przekazu - tak jak zapowiadał - znalazł się Piotr Adamowicz (KO), dziennikarz oraz brat zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Są w niej także wieloletnia posłanka SLD prof. Joanna Senyszyn z Lewicy oraz Michał Urbaniak z Konfederacji.

Nowi posłowie 2019 LISTA Nazwiska wszystkich posłów. Kto dos...

Wiceprzewodniczącym Komisji Finansów Publicznych został Tadeusz Cymański reprezentujący w klubie PiS Solidarną Polskę. W komisji tej znaleźli się także Kazimierz Smoliński, były wiceminister infrastruktury z PiS oraz Zbigniew Konwiński z KO.

Wiceprzewodniczącym Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży został Artur Dziambor z Konfederacji. W komisji znalazł się także chojnicki poseł PiS Aleksander Mrówczyński. Obaj są wieloletnimi nauczycielami. Do tej komisji trafiła też Barbara Nowacka z KO. Trwają negocjacje na temat członkostwa liderki Inicjatywy Polskiej w innych komisjach.

W Komisji Gospodarki i Rozwoju znaleźli się Tadeusz Aziewicz z KO i Beata Maciejewska z Lewicy. W Komisji Infrastruktury są Małgorzata Chmiel z KO oraz Aleksander Mrówczyński z PiS.

W Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą znaleźli się Henryka Krzywonos-Strycharska z KO oraz Kacper Płażyński z PiS, który zapowiadał, że będzie chciał kontynuować tam pracę swojego ojca, zmarłego w katastrofie smoleńskiej Marszałka Sejmu, Macieja Płażyńskiego, któremu bliskie były sprawy Polonii za granicą. Komisja ta - w momencie pisania tego tekstu - nie ma jeszcze prezydium. Podobnie jest w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w której są Zbigniew Konwiński z KO i Joanna Senyszyn z Lewicy.

Przewodniczącym Komisji Spraw Poselskich i Immunitetowych jest Kazimierz Smoliński z PiS, a jest w niej także Henryka Krzywonos-Strycharska z KO.

W Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi są Kazimierz Plocke z KO i Michał Urbaniak z Konfederacji.

W Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka znaleźli się Marcin Horała i Kazimierz Smoliński z PiS. Trafił też do niej Jan Kanthak, który jest także w Komisji Spraw Zagranicznych (która nie ma jeszcze wybranego prezydium).

Poseł PiS Marcin Horała zasiada także w Komisji Ustawodawczej. Wiceprzewodniczący Komisji ds. Kontroli Państwowej został Janusz Śniadek z PiS. Zasiada on także w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, zgodnie z przewidywaniami, znalazła się Beata Maciejewska z Lewicy, która w kampanii wyborczej poświęcała sporo uwagi odnawialnym źródłom energii oraz walce z węglem. W Komisji Obrony Narodowej jest Kazimierz Plocke z KO. W Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa znalazła się szefowa gdańskiej PO Agnieszka Pomaska, która od miesięcy sporo swoich działań poświęca kwestiom ekologii. W Komisji Zdrowia jest Marek Rutka z Lewicy.

Jedyny pomorski poseł z Koalicji Polskiej (PSL - Kukiz '15) to Marek Biernacki, który wcześniej przez lata trafiał do Sejmu z ramienia PO. Były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz minister sprawiedliwości zasiada w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Pomorze nie ma żadnego przedstawiciela w Komisjach ds. Petycji, Etyki Poselskiej, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Polityki Senioralnej, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, a także Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Nie ustalono jeszcze składu Komisji ds. Służb Specjalnych.

W żadnej komisji nie zasiadają rzecznik rządu Piotr Müller oraz wiceminister kultury, który najprawdopodobniej zachowa stanowisko w resorcie, Jarosław Sellin, a także była już radna sejmiku Magdalena Sroka (wszyscy troje PiS).

Senatorowie 2019. Lista wszystkich nowych senatorów - nazwis...

Liderka Inicjatywy Polskiej znalazła się jednak w kilku zespołach parlamentarnych. W tym samym przytoczonym powyżej wywiadzie zapowiadała działalność w Grupie Kobiet, w której niegdyś działała jej matka, związana z SLD Izabela Jaruga-Nowacka, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. W liczącej 83 osoby grupie (w której jest też 12 mężczyzn) są wszystkie pomorskie posłanki, oprócz Magdaleny Sroki z Porozumienia Jarosława Gowina (klub PiS). Znalazła się ona za to w Zespole ds. Policji (ma doświadczenie zawodowe jako policjantka).

Równolegle do Grupy Kobiet funkcjonuje także Zespół Praw Kobiet, składający się głównie z osób z klubu Lewicy. Są tam Beata Maciejewska i Joanna Senyszyn.

W zespole ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+ są Barbara Nowacka z KO i Beata Maciejewska z Lewicy. Barbara Nowacka jest także w Zespole ds. Onkologii oraz Zespole ds. Pomocy Humanitarnej. Henryka Krzywonos-Strycharska jest w Zespołach ds. Cukrzycy oraz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Beata Maciejewska z Lewicy jest w Zespole ds. Polityki Migracyjnej, a jej klubowy kolega Marek Rutka w Zespole ds. Systemu Ratownictwa Medycznego. W Rolnym Zespole znalazł się Jan Kanthak z klubu PiS.

Nikogo z Pomorza nie ma w Parlamentarnych Zespole Przyjaciół Zwierząt, Zespole na rzecz Życia i Rodziny, Zespole ds. Zdrowia Publicznego, Zespole ds. Uzdrowisk, Zespole ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Zespole ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, Zespole ds. Praw Reprodukcyjnych, Zespole ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Zespole ds. Miast, Zespole ds. Afryki, Zespole ds. Gospodarki Odpadami oraz w trzech zespołach dot. innych regionów. Żadnego pomorskiego posła nie ma w Zespole ds. Budowy Dróg Ekspresowych S6 i S11, a ta pierwsza może mieć szczególne znaczenie dla mieszkańców Pomorza poruszających się samochodem między Trójmiastem a Słupskiem.

Nieco większe znaczenie Pomorze może mieć w Senacie. Bogdan Borusewicz drugą kadencję z rzędu będzie wicemarszałkiem Senatu (wcześniej przez trzy kadencje był Marszałkiem). Jego kandydaturę blokowało PSL. Marszałkiem Senatu ostatecznie został prof. Tomasz Grodzki ze Szczecina. Współorganizator strajku w Sierpniu 80 jest także w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. W tej drugiej czterech na ośmiu członków stanowią senatorowie z Pomorza. To także Ryszard Świlski oraz Leszek Czarnobaj, który jest szefem KO w Senacie oraz Kazimierz Kleina jako przewodniczący Komisji.

Senatorowie Kleina i Czarnobaj zasiadają także w Komisji Ustawodawczej. Sławomir Rybicki jest przewodniczącym Komisji Regulaminowej. Wieloletni poseł, obecnie senator, Stanisław Lamczyk jest w Komisjach Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, a także Infrastruktury. Debiutujący w parlamencie, wcześniej m.in. wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski trafił także do Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Został też jednym z ośmiu sekretarzy Senatu, czyli senatorów, do których zadań należy m.in. liczenie oddanych głosów czy przygotowywanie protokołów posiedzeń.

Kliknij i sprawdź, ile zdobyli głosów w wyborach do Sejmu:

Wybory 2019. To oni zdobyli najwięcej głosów w wyborach na P...

WYBORY PARLAMENTARNE 2019 - SONDAŻ, WYNIKI, FREKWENCJA

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
ruth

Marek Rutka jest inicjatorem i założycielem Zespołu ds Ratownictwa

Dodaj ogłoszenie