Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się Wielki Tydzień. Modlitewny czas prowadzi do Wielkanocy, pamiątki zmartwychwstania Jezusa, najważniejszego święta chrześcijan

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Maja Czech
Maja Czech
Lucyna Nenow / Polska Press
Niedzielą Palmową rozpoczął się Wielki Tydzień, którego finałem będzie Triduum Paschalne. Triduum to z łaciny trzy dni. To najważniejszy czas w życiu katolików, podczas którego rozważa się mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To także zapowiedź Zmartwychwstania Pańskiego, czczonego Świętami Wielkanocnymi.

Liturgią Niedzieli Palmowej rozpoczął się okres Wielkiego Tygodnia, prowadzącego ku Wielkanocy zmartwychwstania.

- Uroczystą procesją z palmami wkroczyliśmy do tej pięknej historycznej archikatedry dokładnie tak jak kiedyś Jezus – do świątyni, do świętego miasta Jeruzalem, aby rozpocząć przeżywanie wielkich wydarzeń paschalnych – mówił w oliwskiej świątyni w homilii na Niedzielę Palmową metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - To będzie msza św. krzyżma w Wielki Czwartek, podczas której zostaną poświęcone oleje do sakramentalnych namaszczeń. Wieczorem zaś tego samego dnia będziemy przeżywać Wieczerzę Pańską, to znaczy ustanowienie Eucharystii – nowego przymierza między Bogiem a jego ludem oraz kapłaństwa i jego odnawiania. Następne dni to haniebny proces nad Jezusem, droga krzyżowa i jego ukrzyżowanie na Golgocie i złożenie do grobu… po czym nastanie cisza. Wielka cisza, czas zadumy nad śmiercią Jezusa, Syna Bożego, ale również nad sensem naszego ludzkiego życia. Ta cisza poprowadzi nas ku Wigilii Paschalnej i zmartwychwstaniu Pana. Wielki Tydzień, gdy podążamy przez jego wydarzenia, mówi nam o niepojętym miłosierdziu Boga, w którym dokonało się odkupienie człowieka z grzechu i zjednoczenie już na zawsze z Bogiem – opisywał chronologię prowadzącą do najważniejszego święta wyznań chrześcijańskich.

Spis treści

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne – znaczenie terminów

Wielki Tydzień, okres od Niedzieli Palmowej po Wigilię Paschalną, w wierze katolickiej obchodzi się już od IV wieku. Natomiast sama nazwa Triduum Paschalne funkcjonuje dopiero od 1924 roku (wcześniej Triduum Sacrum)

Triduum Paschalne, kulminacja Wielkiego Tygodnia, to najważniejszy czas w roku liturgicznym katolików. Triduum oznacza dosłownie trzy dni. Druga część tej nazwy odnosi się do misterium paschalnego, które celebruje się w tym czasie. Owo misterium to męka, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Triduum Paschalne 2024 – kiedy wypada świąteczny czas

Triduum Paschalne to Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota, zamykające Wielki Tydzień. W 2024 roku czas ten potrwa od mszy wieczornej w wigilię Wielkiego Czwartku, która wypada w środę 27 marca. Triduum zakończy się w Wielką Sobotę wieczorem – 30 marca.

Jak obchodzi się Triduum Paschalne? Wielki Czwartek

Obchody Triduum zaczynają się mszą wieczorną w Wielki Czwartek jednocześnie kończąc okres Wielkiego Postu. Jest to msza Wieczerzy Pańskiej odbywająca się na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.

Wtedy, podczas odgrywania Chwała na Wysokości, w całym kościele mają bić wszystkie dzwony kościoła. Wspomina się wtedy również obrzęd obmycia nóg na dowód pokory i skromności wiernych.

Po zakończonej mszy przenosi się Najświętszy Sakrament do ciemnicy, gdzie odbywa się jego adoracja.

W Wielki Czwartek wierni wspominają ustanowienie dwóch sakramentów – kapłaństwa i Eucharystii. Rozmyśla się także o ostatnich chwilach Jezusa przed męką.

Jak obchodzi się Triduum Paschalne? Wielki Piątek

W Wielki Piątek nie odbywa się msza święta. To dzień, w którym wspomina się śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wierni biorą wtedy udział tylko w liturgii Męki Pańskiej, a wcześniej w drodze krzyżowej. Adoruje się wtedy drzewo krzyża Chrystusa.
Ołtarz kościelny pozostaje obnażony - nie ma na nim krzyża, kwiatów, obrusów. Po liturgii odprawiane są gorzkie żale - nabożeństwo pasyjne, a także symboliczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Jak obchodzi się Triduum Paschalne? Wielka Sobota

W Wielką Sobotę również nie odbywa się msza święta. To dzień, w którym trwają rozważania na temat męki i cierpienia Jezusa Chrystusa. Odwiedza się wtedy Groby Pańskie, a także groby najbliższych zmarłych. Jest to Wigilia Paschalna, a więc dzień poprzedzający Zmartwychwstanie.
Święci się wtedy ogień i wodę, a wierni symbolicznie święcą także swoje pokarmy. Można wtedy także odnowić przyrzeczenia chrzcielne.
O północy w kościołach rozbrzmiewa Alleluja na znak Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W Wielką Sobotę również nie odbywa się msza święta. To dzień, w którym trwają rozważania na temat męki i cierpienia Jezusa Chrystusa.

Triduum Paschalne 2024. Kiedy się zaczyna? Czym jest Triduum...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki