Województwo pomorskie i TVP przed sądem. Chodzi o materiał...

  Województwo pomorskie i TVP przed sądem. Chodzi o materiał na temat byłego wicedyrektora PORD

  wie

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Województwo pomorskie i TVP przed sądem. Chodzi o materiał na temat byłego wicedyrektora PORD

  ©Przemysław Świderski

  Przed gdańskim sądem rozpoczął się we wtorek proces wytoczony Telewizji Polskiej SA przez województwo pomorskie. Urzędnicy twierdzą, że gdański oddział TVP naruszył reputację lokalnego samorządu i zarzucają opublikowanemu przez publicznego nadawcę materiałowi nierzetelność. Chcą by nagranie zniknęło z sieci, a telewizja zapłaciła 20 tys. zł na cel społeczny.
  Województwo pomorskie i TVP przed sądem. Chodzi o materiał na temat byłego wicedyrektora PORD

  ©Przemysław Świderski

  O skazującym, prawomocnym wyroku roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 2 tys. zł grzywny oraz zakazu sprawowania stanowisk kierowniczych związanych z egzaminowaniem kandydatów na kierowców, orzeczonym w lutym 2017 wobec byłego wicedyrektora PORD za przyjęcie łapówki pisaliśmy tutaj.

  Wówczas również gdański oddział TVP3 wyemitował poświęcony tej samej sprawie reportaż zatytułowany „Nietykalni”, w którym głosu udzielił skazanemu.

  - W odczuciu przeciętnego odbiorcy tego materiału, który nie zna szczegółów sprawy, jego bohater - były wicedyrektor PORD jest przedstawiany jako osoba pokrzywdzona zmową władz. B. wicedyrektor wskazuje, że to bardzo dziwne, że jego procesy tak szybko się toczą, co nie jest prawdą bo w I instancji sprawa trwała aż 4 lata. Wrażenie jakie reportaż pozostawia u zwykłego odbiorcy jest takie, że jest on pokrzywdzony działaniem instytucji i polityków trójmiejskich i ze względu na konflikt z jednym z egzaminatorów stracił pracę i został skazany za korupcję - powiedziała „Dziennikowi Bałtyckiemu” mec. Dominika Szumała, która tłumaczy, że w sprawie chodzi o „renomę” Województwa Pomorskiego. W jej opinii wymaga to zaś usunięcia ze strony internetowej publicznego nadawcy wyemitowanego nagrania oraz zakazu jego ponownej emisji na antenie stacji. Powinno mu towarzyszyć oświadczenie odczytane na antenie przez lektora, w którym znajdzie się stwierdzenie, że „nie był on przygotowany w sposób rzetelny” oraz wpłata 20 tysięcy złotych na placówkę opiekuńczą Dom im. Janusza Korczaka w Gdańsku.

  Kontynuuje mec. Dominika Szumała: - Nawet opis materiału na stronie TVP zawiera stwierdzenie, że „działania urzędników budzą daleko idące podejrzenia” - tłumaczy mec. Dominika Szumała. - Fakty przedstawiane są niechronologicznie, głównym narratorem jest były wicedyrektor PORD, a stanowisko drugiej strony prezentowane jest w postaci wyrwanych z kontekstu bardzo krótkich wypowiedzi, podczas gdy dysponujemy – dokonanym za zgodą reportera TVP – nagraniem rozmowy z panią dyrektor PORD, Wiesławą Kasprzewską-Charkin i sama ta rozmowa trwała godzinę. Często stanowisko drugiej strony w ogóle nie jest prezentowane – jak w przypadku poważnych oskarżeń o szantażowanie b. wicedyrektora PORD przez dyrektora generalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który nie mógł on się do tych zarzutów odnieść. Ten materiał może pozostawiać wrażenie, że urzędnicy czyhali na zdrowie a nawet życie b. wicedyrektora PORD. Działania niezgodne z prawem sugeruje sposób prezentacji, muzyka, nawet tytuł. Chcemy by ocenił to sąd.

  Na wtorkowym posiedzeniu przesłuchanych zostało 2 świadków ze strony Województwa Pomorskiego, a kolejny termin rozpatrywania pozwu zaplanowano na 20 września.

  Udało nam się skontaktować z kancelarią reprezentującego Telewizję Polską SA, radcy prawnego Wenantego Plichty, gdzie poprosiliśmy o przedstawienie stanowiska w tej sprawie. Wielokrotnie usiłowaliśmy również połączyć się z telefonem komórkowym mecenasa. Bezskutecznie. Gdy tylko otrzymamy stanowisko strony pozwanej, niezwłocznie opublikujemy je poniżej.

  [b]POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIETYKALNI

  JA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ten cały port to jedna wielka rodzina znajomi znajomych i każdy kręci coś na boku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo