Wodowanie holownika dla Marynarki Wojennej RP w Remontowej Shipbuilding w Gdańsku 8.07.2019. Holownik otrzymał imię Mieszko [wideo, zdjęcia]

Jacek Klein
Jacek Klein
Zaktualizowano 

Wideo

Źródło: TVN 24

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Trzeci holownik typu B860 przeznaczony dla Marynarki Wojennej RP otrzymał imię Mieszko. Na terenie Stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku w poniedziałek, 8 lipca 2019, odbyła się uroczystość chrztu nowego sprzętu, który trafi do 3. Flotylli Okrętów.

Dostawy holowników typu B860 są efektem umowy z 2017 r. zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a stocznią Remontową Shipbuilding SA. Zgodnie z jej postanowieniami wykonawca dostarczy sześć holowników dla Marynarki Wojennej RP - po trzy okręty do 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Przekazanie okrętów nastąpi w latach 2019-2020, z czego trzy jednostki powinny zostać dostarczone jeszcze w tym roku - jeden do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i dwa do 3. Flotylli Okrętów. Pozostałe trzy okręty zostaną oddane do końca 2020 roku - dwa trafią do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i jeden do 3. Flotylli Okrętów.

Zwodowany 8 października ubiegłego roku pierwszy holownik H-11 Bolko, który trafi do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża jest obecnie w trakcie realizacji portowych i morskich prób zdawczych.

Przeczytaj więcej na temat stoczni Remontowej Shipbuilding>

Na przewidzianym dla 3. Flotylli Okrętów holowniku H-1 Gniewko, który został zwodowany w marcu tego roku trwają obecnie prace montażowe, natomiast czwarta i piąta jednostka znajdują się w fazie prefabrykacji o różnym stopniu zaawansowania.

Zobacz nasz serwis gospodarce morskiej >>

Pozostałe jednostki będą nosiły następujące nazwy: H-12 Semko, H-3 Leszko i H-13 Przemko. Holowniki przeznaczone są miedzy innymi do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody torped. Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki posiadać będą możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4,0 t. i uciągu 35 t.

Wodowanie holownika dla Marynarki Wojennej RP w Remontowej S...

Remontowa Shipbuilding to obecnie największy dostawca nowych okrętów dla Marynarki Wojennej. Oprócz holowników stocznia zbudowała w ubiegłym roku nowoczesny niszczyciel min Kormoran.

Wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding 27.03.2018. Wodow...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie