Władze Trójmiasta przygotowują się do zimy 2019/2020. Ile będzie kosztować odśnieżanie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Władze Trójmiasta przygotowują się do zimy 2019/2020. Ile będzie kosztować odśnieżanie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Archiwum
Samorządy zapewniają o pełnej mobilizacji do sezonu zimowego na drogach. Zgromadzone zostały już zapasy piasku i soli, gotowa ma być też flota pługopiaskarek i wszelkich innych pojazdów wykorzystywanych do ochrony nawierzchni przed oblodzeniami i śniegiem. Wkrótce stan przygotowań zweryfikuje aura.

Ile Gdańsk zapłaci za odśnieżanie?

Wszystko wskazuje na to, że na prawdziwie zimowy krajobraz w tym roku przyjdzie nam jeszcze poczekać. Ale już teraz władze Gdańska, Gdyni i Sopotu informują o zakończeniu fazy przygotowań do zimy. Najwięcej funduszy - 18 mln zł - na utrzymanie przejezdnych i odśnieżonych ulic przeznaczył Gdańsk.

- Drogowcy będą mieli do dyspozycji ponad 130 różnego typu pojazdów do odśnieżania, posypywania jezdni solą bądź kruszywem i wywożenia śniegu. Oprócz nich śnieg i lód będą usuwane z wybranych chodników, ścieżek rowerowych, przystanków komunikacji miejskiej, parkingów, a także tuneli i kładek dla pieszych - powiedziała Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Ponadto w razie obfitych opadów śniegu drogowcy będą mogli wykorzystać specjalny pojazd z pługiem wirnikowym, a miejscy urzędnicy nie wykluczają wprowadzenia na wybranych trasach ruchu jednokierunkowego.

WIDEO: Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Ile Gdynia zapłaci za odśnieżanie?

Pełną mobilizację ogłosiła również Gdynia. O stan łącznie 460 km dróg w mieście ma zadbać 5 firm, które zostały wyłonione w przetargu. W razie potrzeby drogowcy mają do dyspozycji około 100 pojazdów, w tym między innymi pługo-piaskarki, pługi klinowe czy ciągniki. Odśnieżane będą również ciągi piesze, drogi rowerowe i Strefy Płatnego Parkowania.

- W ostatnich latach mieliśmy w miarę łagodne zimy, ale miasto musi być przygotowane na najtrudniejsze scenariusze. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom ruchu - zapewnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Służby miejskie będą koncentrować swoje działania na głównych ciągach komunikacyjnych, ale nie zapomnimy o lokalnych drogach oraz chodnikach. Zadbamy o to, aby zima była jak najmniej uciążliwa dla naszych mieszkańców.

Na wydatki związane z odśnieżaniem miasto może przeznaczyć nawet 15 mln zł.

Czytaj także

Ile Sopot zapłaci za odśnieżanie?

Z kolei sopocki magistrat zapewnia, że już teraz zgromadzono niezbędne materiały, w tym 1150 ton piasku i 530 ton soli. W razie opadów śniegu do dyspozycji drogowców będzie 10 pojazdów, w tym 5 pługopiaskarek.

- Prognozy mówią, że albo będzie mroźna, śnieżna i długa zima, albo wręcz przeciwnie, krótka i lekka. Wiosną ocenimy, którzy synoptycy mieli rację, tymczasem sopockie służby miejskie zakupiły już piasek i sól, sprawdzono sprzęt, który wykorzystywany jest do usuwania negatywnych skutków zimy - powiedziała Anna Dyksińska z sopockiego Urzędu Miasta.

Na utrzymanie 70 km dróg miasto może przeznaczyć miesięcznie 450 tys. zł. Natomiast urząd podkreśla, że fundusze, które uda się zaoszczędzić np. na lżejszej zimie, zostaną przeznaczone na sprzątanie dróg i ulic.

Czy zima tym razem nie zaskoczy kierowców, przekonamy się jednak tradycyjnie po pierwszych opadach śniegu.

Kodeks drogowy 2019. Jakie zmiany czekają kierowców? Zmiany ...

ZOBACZ WIDEO: Jak przygotować rower na zimę?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie