Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady kontroli drogowych od 7.11.2019. Policja zyska większe uprawnienia

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
Od czwartku wchodzi w życie rozporządzenie na nowo regulujące i precyzujące zasady przeprowadzania przez policję kontroli drogowych. Mundurowi od teraz mogą m.in. zatrzymać kierowcę, nawet gdy radiowóz stoi na miejscu z zakazem parkowania, choćby na chodniku czy wyspie przystankowej, bez włączonych sygnałów świetlnych.

„Jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych, dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego” - czytamy w rozporządzeniu. Warto pamiętać, że nowe zasady dotyczą nie tylko policjantów prowadzących radiowozy oznakowane, ale również te bez oznaczeń. W efekcie do kontroli będzie mogło dochodzić w najmniej spodziewanych miejscach.

Od dziś mandat w wysokości 500 zł możemy też dostać za niedostosowanie się do poleceń funkcjonariusza w czasie kontroli dotyczących: siedzenia w bezruchu, trzymania rąk na kierownicy, nieopuszczania pojazdu. Warto podkreślić, że takie przepisy obowiązują już od dawna, ale teraz zostały wpisane do prawa resortowego, dzięki czemu policjanci unikną zbędnych dyskusji z krnąbrnymi kierowcami.

Niech nie zaskoczy nas sprawdzenie przebiegu pojazdu

Rozporządzenie zakłada też, że przy kontroli policjanci sprawdzą teraz również przebieg danego pojazdu. Kierowca musi im to umożliwić dając zajrzeć do auta bądź wpuszczając mundurowego za kierownicę. Przebieg zostanie wpisany do CEPiK. Wyjątkiem od tej zasady będą akcje typu „trzeźwe poranki”, gdy chodzi o to aby skontrolować jak najwięcej kierowców w określonym celu.
Na bazie nowych przepisów w czasie kontroli policjant nie będzie musiał już obowiązkowo okazywać legitymacji służbowej, chyba że kierowca wyraźnie sobie tego zażyczy.

Ekspert od bezpieczeństwa ruchu: nie tędy droga

- To rozporządzenie to kolejny napisany na kolanie pomysł mający na celu łatanie budżetu. Poziomu bezpieczeństwa na drogach, które jest naszym największym problemem, to nie poprawi. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że kwestie bezpieczeństwa będą priorytetem nowej kadencji rządu. Powiedziałem mu zatem „sprawdzam”, składając w ostatni poniedziałek w kancelarii Rady Ministrów pakiet konkretnych pomysłów na poprawę sytuacji na drogach. Potrzebne są kompleksowe rozwiązania, postawienie na właściwą edukację komunikacyjną i lepszą infrastrukturę, w tym uspokojenie ruchu przed przejściami, a nie wymyślanie kolejnych „batów” na kierowców. Większość wypadków to wymuszenia na skrzyżowaniach a nie nadmierna prędkość czy jazda po alkoholu - komentuje Janusz Popiel ze stowarzyszenia Alter Ego, które pomaga ofiarom wypadków drogowych.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych o utrudnieniach. Czekamy na informacje, zdjęcia i wideo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki