Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Władysława Frasyniuka nie będzie na Święcie Wolności. Przyczyną reakcja na jego słowa w TVN24? „Oczekuję na zatrzymanie przez Błaszczaka”

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Władysław Frasyniuk nie weźmie udziału w gdańskim Święcie Wolności
Władysław Frasyniuk nie weźmie udziału w gdańskim Święcie Wolności Karolina Misztal
Po słowach Władysława Frasyniuka: „śmieci” i „watahy psów”, o żołnierzach pilnujących granicy białoruskiej przy koczowisku migrantów z Bliskiego Wschodu, jego nazwisko zniknęło z listy uczestników imprezy w Gdańsku towarzyszącej rocznicy porozumień sierpniowych. Frasyniuk ironicznie uzasadnia powód swojego zniknięcia. Współorganizator twierdzi co innego.

Władysław Frasyniuk nie weźmie udziału w gdańskim Święcie Wolności

Święto Wolności to cykl wydarzeń kulturalnych, wystaw, debat i paneli dyskusyjnych mających miejsce corocznie w Gdańsku w okolicach rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. W tym roku impreza trwa od 27 sierpnia do 1 września. W jednej z debat, zatytułowanej „Czy Solidarność była monolitem? Frakcje i podziały”, miał wziąć udział Władysław Frasyniuk, ważny działacz opozycji PRL, współtwórca związku NSZZ „Solidarność”.. Miał, jednak udziału nie weźmie. Jego nazwisko figurowało wśród dyskutantów obok Tomasza Kozłowskiego, Wojciecha Polaka i Jana Rulewskiego jeszcze w poniedziałek, 23 sierpnia, po wypowiedzi w TVN24. Określił tam żołnierzy pilnujących granicy białoruskiej przy koczowisku migrantów z Bliskiego Wschodu jako „śmieci” i „watahy psów”. W aktualnym programie przedsięwzięcia wśród dyskutantów Frasyniuka nie ma.

Sam zainteresowany w rozmowie telefonicznej poinformował, że z powodu „jakichś ważnych spraw rodzinnych” nie może być obecny w Gdańsku. Zapytaliśmy, czy jest to jedyna przyczyna absencji.

– Oczekuję na zatrzymanie przez „marszałka polnego Mariusza Błaszczaka” – z właściwą sobie swadą odpowiedział Frasyniuk. – Jesteśmy wolnymi ludźmi, informujemy, tłumaczymy jak chcemy – odpowiedział na reakcję, że to dosyć dziwne wyjaśnienie.

Tymczasem Europejskie Centrum Solidarności, gdzie odbędzie się cykl debat, twierdzi co innego. Grażyna Pilarczyk, rzecznik ECS odpowiedziała, że nie wie, co się stało, jest wiele drobnych zmian w programie Święta Wolności, i poprosiła o zadanie pytania mailem. W uzyskanej po paru godzinach odpowiedzi czytamy:

„Pan Władysław Frasyniuk powiadomił Europejskie Centrum Solidarności około dwóch tygodni temu, że, ze względów osobistych, nie może wziąć udziału w debacie [...] Niestety, wszystkie materiały informacyjno-promocyjne były już wówczas przygotowane do druku lub niektóre już wydrukowane. Nie było już możliwości wprowadzenia tej zmiany”.

Dokument elektroniczny z komunikatu prasowego, w którym Władysław Frasyniuk jest jeszcze wymieniany jako dyskutant, posiada datę 23.08.2021 r.

Słowa Władysława Frasyniuka o żołnierzach spotkały się z krytyką, również części środowisk opozycyjnych z którymi sympatyzuje. Stacja TVN24 przeprosiła za wyemitowaną wypowiedź.

„W związku z inwektywami pod adresem żołnierzy wypowiedzianymi przez Władysława Frasyniuka na żywo w TVN24, wyrażamy ubolewanie, że zabrakło stanowczej, krytycznej wobec używanych zwrotów reakcji ze strony prowadzącego program. Nie będziemy powielać tej wypowiedzi. Oświadczamy, że sprzeciwiamy się każdej formie agresji, także tej słownej, w życiu publicznym” – podaje w oświadczeniu TVN24.

Szef resortu obrony narodowej minister Mariusz Błaszczak (PiS) zapowiedział zawiadomienie organów ścigania w sprawie podejrzenia przestępstwa.

– Szkoda słów i komentarzy na prostacką wypowiedź jednego z najważniejszych autorytetów TVN24. Takie zachowania trzeba konsekwentnie zwalczać. Kieruję zawiadomienie do prokuratury ws. znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego – napisał na Twitterze minister.

Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Warszawiew poniedziałek, 23.08.2021 r.

Organizatorami Święta Wolności są: miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki