Wizyta ministra obrony Mariusza Błaszczaka w Łebie. Piknik wojskowy i efektowne pokazy [zdjęcia]

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Zaktualizowano 
To Łebę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wybrał na inaugurację czwartej edycji kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Inauguracji towarzyszył piknik wojskowy przy falochronie wschodnim z pokazem sprzętu wojskowego. Przed ministrem zaprezentował się także I Lęborski Batalion Zmechanizowany. Minister zawitał na stoisko miasta Łeby, gdzie rozmawiał z burmistrzem Andrzejem Strzechmińskim. Widzowie zobaczyli także pokaz ratownictwa wodnego.

W poniedziałkowe przedpołudnie minister spotkał się z dziennikarzami. Podkreślił, że polskie wojsko musi być liczniejsze i wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt.

- Kiedy w czerwcu tego roku prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump podpisywali porozumienie wynegocjowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w sprawie zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce, wtedy mogliśmy powiedzieć, że osiągnęliśmy nasz cel. To znaczy najpotężniejsza armia na świecie, armia Stanów Zjednoczonych na trwale została sprowadzona do Polski - rozpoczął swoje przemówienie w Łebie minister obrony narodowej. - To jest niezwykle istotne dlatego, że dołączyliśmy do grona państw, w których właśnie ta najpotężniejsza armia na świecie jest obecna. Ale podstawą naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski i Polaków jest Wojsko Polskie. Wojsko Polskie musi być liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, a żołnierze Wojska Polskiego muszą być godnie wynagradzani. Aby Wojsko Polskie było liczniejsze temu służy kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Czytaj także

Na inaugurację kampanii minister wybrał właśnie Łebę, w której w sezonie pojawiają się tysiące turystów.

- Dziś w tym pięknym mieście Łebie, w kurorcie nadmorskim inauguruję czwartą edycję kampanii. Rozpoczęliśmy naszą kampanię w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu zostało złożonych prawie 17 tysięcy wniosków o przystąpienie do Wojska Polskiego. Rezultat naszej kampanii przerósł oczekiwania. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy zdecydowali się związać swoją przyszłość z wojskiem. To naprawdę bardzo dobra decyzja. Dzięki temu Polska może być na pewno bardziej bezpieczna. To jest proces, który uruchomiłem, który doprowadzi do tego, że Wojsko Polskie będzie liczniejsze. Ważne jest to, żeby być aktywnym, żeby wojsko wychodziło do ludzi, a więc zmieniamy nasz sposób podejścia, mentalność. Wcześniej było tak, że to chętni zgłaszali się do garnizonów wojskowych, do wojskowych komend uzupełnień. Dziś to takie mobilne punkty, jak ten bus, który stoi za nami. W tym busie są żołnierze, którzy mówią na temat swojej służby wojskowej. Są to również żołnierze, którzy uczestniczyli w misjach poza granicami naszego kraju, a więc mogą w szczegółach wszystkim zainteresowanym powiedzieć, czym jest Wojsko Polskie.

Wojsko szansą na osobisty rozwój

- Gwarantuje, że ci wszyscy, którzy przystąpią do Wojska Polskiego, będą mieli szansę osobistego rozwoju. Wojsko Polskie to misja. Służenie w Wojsku Polskim to zawód godnie wynagradzany. Wojsko Polskie daje możliwości osobistego rozwoju, ale też służenie w Wojsku Polskim to swoista przygoda. Przede wszystkim to wielki zaszczyt i wyróżnienie nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego. Rozpoczęły się wakacje, a więc rozpoczęliśmy kolejną edycję kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Ministerstwo przygotowało także nową akcję "Wojskowe wyzwanie".

- W każdą sobotę począwszy od 13 lipca, w określonych jednostkach Wojska Polskiego można będzie przyjść i zapoznać się ze sprzętem, wziąć udział w zajęciach tak, jak każdy żołnierz. Na jeden dzień będzie można zostać żołnierzem Wojska Polskiego. Zachęcam, żeby spróbować swych sił. Mam nadzieję, że w rezultacie tej zachęty ci, co przyjdą zdecydują się, żeby zostać żołnierzami Wojska Polskiego. Serdecznie zachęcam - powiedział w Łebie minister Błaszczak.

Czytaj także

- Rozpoczynamy czwartą edycję kampanii. W kurortach nadmorskich, w takim mieście, jak Łeba, w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, ale także warmińsko – mazurskim. Poprzednie edycje zakończyły się sukcesem i jestem przekonany, że również ta takim sukcesem będzie

- podsumował minister.

Ministrowi towarzyszył płk Andrzej Płocha, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku.

- Na wstępie chciałem bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi za tę możliwość inauguracji kolejnej edycji kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, na terenie województwa pomorskiego, w tej pięknej miejscowości nadmorskiej Łeba. Jeśli chodzi o poprzednie edycje, gdy pan minister w październiku rozpoczął pierwszą edycję tej kampanii, do tej pory chęć wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego wyraziło około 18 tysięcy ochotników. W Województwie pomorskim wzrost zainteresowania nastąpił, jeżeli chodzi o terytorialną służbę wojskową w Pomorskiem Brygadzie Obrony OT, w tej chwili na ten stan etatowy posiadamy około 900 żołnierzy. Wniosków procedowanych jest około 322. Natomiast ponad 650 osób jeszcze czeka i deklaruje chęć wstąpienia do tej formacji. Ta formuła dotycząca tej kampanii w stu procentach sprawdziła się. Jeżeli chodzi o zawodową służbę wojskową, to również na terenie województwa pomorskiego uzyskaliśmy bardzo wysoki wyniki, jeżeli chodzi o powołania do zawodowej służby wojskowej, do służby przygotowawczej i do służby kandydackiej. W porównaniu z 2017 rokiem, gdzie zanotowaliśmy w województwie 375 ochotników i tyle wniosków złożono, to w tym roku mamy już 500. To jest wzrost około 35 procent. Poprzednią kampanię realizowaliśmy w ramach kwalifikacji wojskowej. To przyniosła nam kolejne efekty wymierne. W nawiązaniu do tych potrzeb pan minister 8 lutego 2019 r. wydał rozporządzenie w sprawie limitów przyjęć na studia wojskowe kandydatów na żołnierzy. Panie ministrze bardzo serdecznie dziękuję, ten limit został zwiększony. Ochotników potrzebujemy coraz więcej. Patrząc się w przyszłość, w teraźniejszość, jeżeli chodzi o obecną kampanię, jest to kampania w nowej formule, która zawiera dwa elementy. Pierwszy element, to tak, jak do tej pory wyjeżdżamy busami. Kampania obejmuje województwo zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko – mazurskie. Spotkacie nas państwo wszędzie, gdzie są miejscowości atrakcyjne turystycznie, począwszy od Giżycka przez półwysep helski, Puck, Władysławowo, Trójmiasto, Łebę, Ustkę, Rowy a kończąc na województwie zachodniopomorskim. Refleksja dotycząca własnej służby wojskowej. Zawsze chciałem być żołnierzem. To marzenie się spełniło. Przede wszystkim to jest służba dla Ojczyzny, ale też spełnienie wielkiej, ogromnej pasji. Zapraszamy bardzo serdecznie do szeregów Wojska Polskiego.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE LĘBORK NASZEMIASTO.

Zobacz też: M. Błaszczak o ustaleniach ws. obecności wojsk amerykańskich w Polsce: To wydarzenie historyczne na miarę wejścia Polski do NATO

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-02T09:23:37 02:00, Gość:

Jeden z lepsdzych ministrow obrony, widac jaki jest ogromny rozwoj armii! Pozdrawiam

2019-07-02T09:35:55 02:00, Gość:

W jakim matrixie żyjesz pisi trollu.

Pierdolisz jak porąbany!!!!

G
Gość

W tej RPdo wojska nie zglosiłbym się. Ginąć za kaczora , suskiego macierewicza. To nie moja Polska!!!

d
dociekliwy

Panie autorze! Dlaczego cenzurujesz wypowiedź pana pułkownika? Wczoraj była przebojem niektórych TV, a Ty mu odbierasz prawo do bycia celebrytą!

G
Gość
2019-07-02T09:23:37 02:00, Gość:

Jeden z lepsdzych ministrow obrony, widac jaki jest ogromny rozwoj armii! Pozdrawiam

To miał być dowcip? Średnio udany!

P
Patriota

Jak wiele zawdzięczamy Panu Mariuszowi wie niewielu, to nasz prawdziwy bohater. Pozdrawiam, rzyczę dalszych sukcesów.

G
Gość
2019-07-02T09:23:37 02:00, Gość:

Jeden z lepsdzych ministrow obrony, widac jaki jest ogromny rozwoj armii! Pozdrawiam

W jakim matrixie żyjesz pisi trollu.

G
Gość

Jeden z lepsdzych ministrow obrony, widac jaki jest ogromny rozwoj armii! Pozdrawiam

Dodaj ogłoszenie