reklama

Więźniowie zasiedli w szkolnych ławkach w Zakładzie Karnym w Sztumie

Szymon ZiębaZaktualizowano 
Nauczyciel języka polskiego z uczniami
Nauczyciel języka polskiego z uczniami OISW Gdańsk
Więźniowie skazani za rozmaite przestępstwa, którzy chcą wyjść na prostą, z dniem 1 września rozpoczynają edukację szkole w Zakładzie Karnym w Sztumie.

- W ubiegłym roku szkoła została wyremontowana i aktualnie jest bardzo dobrze wyposażona w narzędzia oraz pomieszczenia do zajęć praktycznych, dlatego też ma upoważnienia Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku do przeprowadzenia egzaminów, potwierdzających kwalifikacje zawodowe do tych zawodów - tłumaczy mjr Małgorzata Sarnowska z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

Jak wyglądają statystyki? Więziennicy tłumaczą, że z dniem 1 września naukę w sztumskiej „szkole więziennej” zacznie 310 skazanych.

- Oznacza to, że w Gimnazjum dla Dorosłych będzie 55 nowych uczniów, w LO dla Dorosłych - 62. Co więcej, skazani będą uczyć się w takich zawodach jak elektryk, ślusarz, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz oraz stolarz - wylicza mjr Sarnowska.

Pomorscy więźniowie robią okna i próbują podbić rynek pralniczy

Zdawalność egzaminów zewnętrznych w ubiegłym roku szkolnym, potwierdzających kwalifikacje zawodowe oscylowała w granicach 88 procent (kucharz) i 89 proc. (ślusarz).

Z kolei w liceum ogólnokształcącym (w roku szkolnym 2015/2016) 19 uczniów ukończyło szkołę, ale tylko trzech skazanych przystąpiło do egzaminu maturalnego. Zdała jedna osoba.

- Osadzeni po ukończeniu liceum ogólnokształcącego niechętnie przystępują do egzaminu maturalnego. Jak twierdzą, nie chcą się stresować, ponieważ i tak nie zamierzają podjąć studiów - uzasadnia mjr Sarnowska.

Dodaje przy tym: - Uczniowie, którzy uczą się w szkole podstawowej lub gimnazjum przystępują do ogólnopolskich testów kompetencji, takich samych jak wszyscy uczniowie szkół poza więzieniem. Z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej otrzymują takie same wyniki jak wszyscy pozostali uczniowie w Polsce, a na świadectwach nie ma żadnej adnotacji, że są absolwentami szkoły więziennej.

Z kolei „skazany absolwent” po zdanym egzaminie, potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, otrzymuje z danej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej potwierdzenie uzyskanych kwalifikacji, jeżeli nie ma odpowiedniego wykształcenia na poziomie szkoły zasadniczej lub średniej.

- W przypadku, gdy po takim zdanym egzaminie skazany ma ukończoną co najmniej szkołę zasadniczą, wówczas otrzymuje z danej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Dlatego też, aby uzyskać dyplom zawodowy część uczniów podejmuje naukę w liceum ogólnokształcącym - zaznacza mjr Sarnowska.

Przedstawiciele Służby Więziennej w Gdańsku tłumaczą, że wielu uczniów, którzy ukończyli gimnazjum kontynuuje naukę w liceum ogólnokształcącym. Umożliwia im to dobrze wyposażona placówka.

- W Centrum Kształcenia Ustawicznego znajduje się 9 sal lekcyjnych, w których są m. in. odbiorniki TV, rzutniki i tablice multimedialne, w sali komputerowej jest 17 komputerów do nauki informatyki. Ponadto CKU posiada własną bibliotekę szkolną, w której znajduje się około 10 tysięcy książek - podręczniki i lektury szkolne - mówi mjr Sarnowska. I podsumowuje: - W każdej klasie znajduje się sprzęt komputerowy z projektorem i ekranem tworząc komplet multimedialny. W czterech klasach są zamontowane tablice multimedialne. Pracownie do nauki zawodu są wyposażone w nowoczesny sprzęt, z którego korzystają uczniowie podczas zajęć.

Jednak, by skazani mogli nadrabiać zaległości w edukacji, potrzebna jest wyspecjalizowana kadra. Pieczę nad ponad 300 więźniami od 1 września sprawować będzie 26 nauczycieli - 4 kobiety i 22 mężczyzn, w tym zatrudnionych na pełnym etacie 5 nauczycieli, a 21 nauczycieli na niepełnym etacie.


szymon.zieba@polskapress.pl


Cały artykuł na ten temat przeczytasz w czwartkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 1.09.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie