Wielki powrót małego dzwonka

  Wielki powrót małego dzwonka

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  O tym, jak specjaliści, konserwatorzy i ekipy budowlane ratują gdański gotycki kościół św. Katarzyny, strawiony przez wielki pożar i zalany wodą w czasie gaszenia, pisze Jacek Sieński
  Nad dopiero co odbudowanym dachem nawy gdańskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który spłonął 22 maja 2006 roku, góruje zrekonstruowana sygnaturka, ośmioboczna wieżyczka z dzwonem, zwanym również sygnaturką. Powróciła ona na dach po 64 latach od momentu zniszczenia podczas działań wojennych. Jeszcze w tym roku gruntownie odnowiony zostanie barokowy, ozdobny hełm wieży gotyckiej budowli, a jej cztery ceglane elewacje odzyskają barwy i wygląd sprzed stuleci. - Do odbudowy dwuspadowych dachów kościoła, które zawaliły się w czasie pożaru, przystąpiono w 2007 roku - przypomina Maciej Szczepkowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  - Najpierw odtworzono drewniane więźby dachowe, poszyte ceramicznymi dachówkami, nad prezbiterium i kaplicami, a potem - nad nawą. Prace dekarskie kosztowały prawie 4 miliony złotych. Liczymy, że wkrótce otrzymamy 2,5 miliona złotych na renowację hełmu wieży, które ma przyznać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozwoli to na rozpoczęcie prac restauracyjnych. Latarnia, najwyższa kondygnacja hełmu, wsparta jest na trzonowej konstrukcji stalowej, a kopuła i cztery narożne wieżyczki mają konstrukcję drewnianą.

  Podczas pożaru drewniane elementy konstrukcyjne, pokryte miedzianą blachą, wyżarzyły się i powstał węgiel drzewny. Przepaleniu uległy też duże połacie blachy. Trzeba będzie całkowicie rozebrać kopułę i dwie wieżyczki, a następnie je zrekonstruować, pokrywając nową blachą. Obecnie finalizujemy opracowywanie dokumentacji konserwatorskiej fasad wieży, aby w tym roku dokończyć roboty renowacyjne, zaczęte w 2008 roku.

  Szczególny element architektoniczny, jaki pojawił się na odbudowywanym kościele, stanowi sygnaturka (w języku łacińskim - dzwonek sygnałowy). Takie wieżyczki, pełniące rolę małych dzwonnic, montowano już we wczesnym średniowieczu na dachach kościołów romańskich, a w późniejszych okresach na świątyniach gotyckich, renesansowych i barokowych.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo