Niedziela Wielkanocna 2021
Niedziela Wielkanocna zwana rownież Zmartwychwstaniem Pańskim to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Obrzędy Wigilii Paschalnej, stanowiącej serce Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, jak ukazują np. przepisy obrządku rzymskiego, rozpoczynają się w sobotę po zapadnięciu zmroku. Wielkanoc obchodzono już w czasach apostolskich. Jest to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, a więc w 2021 roku będzie to 4 kwietnia.
Niedziela Wielkanocna jest poprzedzona czterdziestodniowym Wielkim Postem, którego ostatni tydzień to tak zwany Wielki Tydzień.
Msza święta 4.04.2021. Gdzie oglądać nabożeństwo w Niedzielą Wielkanocną?
Chorych na koronawirusa w Polsce przybywa. Kilka tygodni temu do wiadomości publicznej podano informację mówiącą o tym, że wkraczamy w trzecią falę pandemii koronawirusa, z tego też względu zaostrzono dotychczas obowiązujące restrykcje sanitarne. Szczególną prośbę skierowano do osób starszych - seniorów - których uprasza się o możliwie jak największe ograniczenie wszelkich wizyt, również do kościoła. Rządzący apelują o szczególną rozwagę podczas świąt wielkanocnych. Całe szczęście nałożone ograniczenia nie oznaczają, że nie można będzie wziąć udziału w mszy świętej podczas Wielkanocy.
- Nabożeństwa świąteczne transmitowane będą przez stacje telewizyjne, radio czy Internet.
Gdzie i o której obejrzeć mszę w Niedzielę Wielkanocną, 4.04.2021? SPRAWDŹ NIŻEJ!
Msza święta TV. Nabożeństwo w telewizji w Wielkanoc, 4 kwietnia 2021
W poranek Wielkiej Niedzieli zostaje przerwane milczenie, kiedy to podczas uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej obwieszczamy zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią. Niestety sytuacja pandemiczna w Polsce nie jest najlepsza. Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce rośnie z dnia na dzień. Wśród zaleceń wielkanocnych należy wymienić ograniczenie do minimum wszelkich wyjść i wizyt - w tym także do kościoła. Nie oznacza to jednak, że nie można uczestniczyć w nabożeństwie, zwłaszcza podczas Wielkiego Tygodnia! W oparciu o dostępne informacje, przygotowaliśmy listę kanałów telewizyjnych, na których już w Wielkanoc, 4.04.2021, zostaną wyemitowane nabożeństwa:
- 7:00 - TVP1 - Msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach
- 9:00 - Polsat News - Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej
- 10:55 - TVP1 - Msza Zmartwychwstania Pańskiego z Watykanu oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi
- 11:00 - TV TRWAM - Msza Święta w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z Watykanu
- 11:00 - TVP POLONIA - Msza Zmartwychwstania Pańskiego z Watykanu oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi
- 18:00 - TV TRWAM - Regina Coeli
- 20:20 - TV TRWAM - Różaniec
- 21:00 - TV TRWAM - Apel Jasnogórski
Msza święta radio. Wielkanoc, 4 kwietnia
Poniżej lista stacji radiowych transmitujących mszę świętą w Niedzielę Wielkanocną - 4 kwietnia 2021 roku:
- 6:00 – Radio Maryja - Msza św. rezurekcyjna
- 9:00 - Program Pierwszy Polskiego Radia - Transmisja mszy św.
- 10:00 - Radio Głos - Msza św.
- 11:00 - Radio Maryja - Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego z błogosławieństwem Urbi et Orbi z Watykanu
- 18:00 - Radio Głos - Anioł Pański
Wielkanoc, 4.04.2021 r. Msza święta na żywo na YouTube. Transmisje online prosto z największych sanktuariów w Polsce
Największe parafie również zdecydowały się na transmisje online mszy świętych na Facebooku lub YouTubie. Poniżej znajdziecie listę największych sanktuariów w Polsce, które będą transmitować nabożeństwo online w święta wielkanocne:
Msza święta online z Watykanu 4.04.2021. Transmisja na żywo
Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało do wiadomości publicznej program liturgii i innych wydarzeń Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem lub z udziałem papieża Franciszka prosto z Watykanu. I tak oto w Wielkanoc odbędzie się o godz. 10:00 msza św. w bazylice św. Piotra i błogosławieństwo „Urbi et Orbi”.
Transmisję nabożeństwa wielkanocnego z Watykanu będzie można obejrzeć poniżej:
Msza święta podczas Wielkanocy. Obostrzenia sanitarne obowiązujące w kościołach
Duchowni zachęcają wiernych do uczestnictwa we mszach świętych z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii. Mowa o następujących obostrzeniach kościelnych:
- limicie osób w kościołach (1 osoba na 15 mkw),
- obowiązku noszenia masek także w przestrzeni otwartej,
- regularnej dezynfekcji rąk
Przypominamy, że podczas ostatniej konferencji prasowej zapytano ministra zdrowia o formę obchodów zbliżających się świąt wielkanocnych. Jeden z dziennikarzy zapytał szefa resortu zdrowia o to, czy kościoły pozostaną wówczas otwarte.
- Trudno rozważać, by w naszej tradycji kulturowej te święta odbyły się bez wizyty w kościele. Na pewno będą obowiązywały normy, które już w tej chwili są takie same jak w galeriach handlowych czy innych miejscach - odpowiedział minister zdrowia.
Mimo tego część ekspertów jest zdania, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń kościoły powinny zostać zamknięte. Zgodnie z analizami specjalistów - ludzie zakażają się w kościołach, a podczas świąt - ryzyko zarażenia będzie jeszcze większe.
Niewykluczone, że przed świętami w życie wdrożone zostaną kolejne ograniczenia, także te mogące ograniczyć działalność kościołów. Wszystko to zależy od liczby zakażeń koronawirusem.
ZOBACZ TAKŻE: Wielki Tydzień 2021 bez wytycznych Episkopatu. O formie i zachowaniu obrzędów zdecydują biskupi diecezji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?