Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieczorem rozpoczyna się w Gdyni festiwal "Pociąg do miasta"

Lechosław Dzierżak
Manuela Mróz, Krzysztof Winciorek
Rozpoczyna się trzecia edycja letniego festiwalu teatralnego „Pociąg do miasta”, organizowanego przez Teatr Gdynia Główna. Spektakle odbywać będą się od poniedziałku 25 lipca do soboty, 29 lipca. Aktorzy nie grają jednak - jak to mają w zwyczaju - na scenach teatralnych, a w szeroko rozumianej tzw. przestrzeni miejskiej - na podwórkach, w bramach, na schodach, placach, parkach, ulicach i tarasach. Łącznie zostanie wystawionych 16 spektakli.

- Scena w przypadku festiwalu „Pociąg do miasta” to pojęcie umowne. Zmienia się bowiem co chwila, wykorzystywany jest każdy skrawek przestrzeni. Gramy na podwórkach, tarasach, trawnikach, placach, a każde z tych miejsc kradniemy na kilka dni i wypełniamy opowieścią. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, nie ma bariery sceny i nie trzeba mieć wiedzy o teatrze, żeby wczuć się w to, co chcemy powiedzieć publiczności - mówi Grzegorz Kujawiński, rzecznik Teatru Gdynia Główna. - Zobaczyć będzie można najpopularniejsze spektakle naszego teatru, takie jak „Burmistrz”, „Pomiędzy”, „Von Bingen. Historia prawdziwa”, „Batszeba” i „Emigrantka” oraz wskrzeszony „Kawa, chleb i ser”. Będzie się działo! - zaprasza.

Spektakle zaczynają się zawsze po zachodzie słońca, o godzinie 21.00. Wstęp na każdy z nich jest bezpłatny.

- 25 lipca na placu przy klubie muzycznym Ucho zobaczymy spektakl „Pomiędzy” wg „Ślubu” Witolda Gombrowicza oraz „Von Bingen. Historia Prawdziwa” , który zostanie wystawiony na tarasie Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Tatrzańskiej 40 na Działkach Leśnych.

- 26 oraz 27 lipca na tarasy wkroczą sztuki „Batszeba” i „Burmistrz”. Pierwszy wg noweli „Bat Seba” Torgny’ego Lindgrena zobaczymy na tarasie Muzeum Miasta Gdyni, drugi Małgorzaty Sikorskiej - Miszczuk na tarasie Muzeum Marynarki Wojennej.

- W weekend, 28 oraz 29 lipca (piątek, sobota), zobaczymy „Emigrantkę” oraz spektakl „Kawa, chleb i ser” na podstawie Menueta Louisa Paula Boona. Pierwszy na zielonych terenach między budynkami Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, drugi w bramie na ul. Św. Piotra w Śródmieściu.

Te spektakle na co dzień są wystawiane w podziemiach gdyńskiego dworca, gdzie siedzibę ma Teatr Gdynia Główna. Tym razem aktorzy odsuną się trochę od głównej magistrali kolejowej.

Projekt jest realizowany z grantów przeznaczonych dla organizacji pozarządowych na kulturę. Fundacja Klinika Kultury na realizację tego projektu otrzymał dotację w wysokości 65 tysięcy złotych.

Dodatkowo 30 lipca i 6 sierpnia Teatr Gdynia Główna organizuje dwie parady w ramach projektu Gdynia ReAktywacja w dzielnicach. Pierwsza rozpocznie się godz. 14:30 na Oksywiu, druga 6 sierpnia o tej samej porze na Babich Dołach.

Źródło: Kurier Gdyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki