Wicepremier Jarosław Gowin w Pszczółkach i Trąbkach Wielkich. O czym rozmawiał z samorządowcami?

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Udostępnij:
W poniedziałek 19.04.2021 r. wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z samorządowcami z Pszczółek i Trąbek Wielkich. Rozmawiano bieżących i planowanych inwestycjach w tych gminach.

Wicepremier Gowin w Trąbkach Wielkich 19.04.2021 r.

Z prezesem Związku Gmin Pomorskich i wójtem gminy Trąbki Wielkie Błażejem Konkolem wicepremier Jarosław Gowin oraz poseł Magdalena Sroka rozmawiali o aktualnej sytuacji pandemicznej samorządów, oraz bieżących i planowanych inwestycjach.

Poruszonych zostało kilka istotnych tematów. Wicepremier chciał poznać zdanie wójta na temat planów rządu w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Z punktu widzenia samorządu tego typu ruch spowodowałby istotny spadek wpływu podatku dochodowego do budżetu gminy. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku wymagałoby wzrostu udziału gmin w podziale wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych z obecnych ok. 38% do ok. 60%.

O infrastrukturze i budowie ośrodka zdrowia

Kolejnym tematem była kwestia obowiązku budowy kanałów technologicznych dla infrastruktury teleinformatycznej przy nowo budowanych drogach. Wójt Błażej Konkol sugeruje zmianę rozporządzenia, tak by obowiązek budowy kanałów technologicznych był realizowanych tylko w uzasadnionych przypadkach.

Podczas spotkania, wójt zaprezentował także wicepremierowi Gowinowi i poseł Sroce projekt budowy w Trąbkach Wielkich domu dla seniorów wymagających stałej opieki.

- Wartość tego zadania wynosi ponad 13 mln zł brutto, dlatego gmina Trąbki Wielkie będzie ubiegać się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych - mówił wójt.

Przy tej okazji wicepremier pogratulował pozyskania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę nowego ośrodka zdrowia w Mierzeszynie i życzył powodzenia w realizacji inwestycji.

Wicepremier Gowin w Pszczółkach

Z kolei w Pszczółkach goście obejrzeli stację uzdatniania wody w tej miejscowości. Przedsięwzięcie to realizowane jest przy wsparciu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Rozmawiałem na temat tej inwestycji z wójtem Maciejem Urbankiem - mówi Jarosław Gowin. - Zabiegamy, by subwencje dla samorządów na stałe wpisały się w ich budżety.

Podczas spotkania, wójt gminy Maciej Urbanek, odebrał z rąk wicepremiera symboliczny czek z Funduszu Inwestycji Lokalnych na modernizację ujęcia wody w Pszczółkach.

- Będzie to strategiczna inwestycja dla zapewniania dostaw wody w gminie na kolejne dekady - mówi Maciej Urbanek, wójt gminy Pszczółki. - Będą m.in. wymienione zestawy pompowe na nowe, zwiększające wydajność wydobycia wody o 100 proc., pojawią się nowe układy elektryczne w tym zdalny odczyt ich pracy, zmodernizowane zostaną zbiorniki wodne. Obiekt przejdzie gruntowny remont w środku i na zewnątrz.

- Niebawem rozpoczniemy kolejne inwestycje - zapowiada wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie