Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wiadomo już ile dokładnie dostanie woj. pomorskie z unijnej puli na lata 2021-2027

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Urząd Marszałkowski w Gdańsku
Na Pomorze trafi 1,674 mld euro ze środków unijnych na lata 2021 – 2027. W środę, 23 czerwca w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano ostateczny podział wynegocjowanych funduszy.

Według pierwotnych założeń Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021–2027 województwo pomorskie miało otrzymać na program regionalny aż o 736 mln euro (czyli prawie 40 proc.) mniej niż w poprzedniej perspektywie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Pomorza – tylko 482 euro, w porównaniu z 810 euro w latach 2014–2020.

CZYTAJ TAKŻE: Parlamentarzyści i samorządowcy rozmawiali o okrojonych unijnych funduszach dla Pomorza

- Długie negocjacje, merytoryczne argumenty, dobrze przygotowana wizja rozwoju regionu, ale także presja ze strony zarówno samorządowców, jak i wszystkich mieszkańców naszego regionu, Komisji Europejskiej i organizacji pozarządowych przyniosły efekt: w ramach nowej Umowy Partnerstwa na Pomorze trafi prawie 1,7 mld euro - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - To wciąż mniej niż w poprzedniej perspektywie, ale znacznie więcej niż pokazywały pierwsze szacunki i pierwsze propozycje rządowe. Ze spotkania w ministerstwie Funduszy i Rozwoju wracamy więc w poczuciu dobrze wykonanego zadania i w dobrym nastroju, wiedząc że nasz nowy program regionalny (pod nazwą Fundusze Europejskie dla Pomorza) będzie mógł nadal skutecznie wspierać inicjatywy lokalne, rozwój transportu, ochronę zdrowia, przedsiębiorczość, edukację i działalność organizacji pozarządowych.

Fundusze unijne dla Pomorza. Dla kogo najwięcej, dla kogo najmniej?

Rozmowy wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy z przedstawicielami wszystkich województw o podziale funduszy trwały od początku marca. Przypomnijmy, że samorządy województw będą zarządzać ok. 40-proc. funduszy z polityki spójności. To w sumie 28,4 mld euro. Każde województwo będzie mieć swój program regionalny, w ramach którego będzie dzielić pieniądze.

W styczniu ministerstwo podzieliło 75 proc. tej kwoty w oparciu - jak zapewnia - o obiektywne kryteria, przede wszystkim liczbę ludności i PKB na mieszkańca. 25 proc. z 28,4 mld euro pozostawiono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktu programowego.

CZYTAJ TAKŻE: Waldemar Buda, wiceminister funduszy: Stać nas na to, aby podać sobie ręce i działać razem dla wspólnego dobra

- Stworzyliśmy rezerwę po to, by finalny podział funduszy na regiony był efektem dyskusji z samorządowcami i odzwierciedlał potrzeby rozwojowe naszych województw. To praktyczny wyraz współpracy samorządu i rządu w realizacji polityki rozwoju – mówi wiceminister Waldemar Buda.

Umowa Partnerstwa, przed przesłaniem do Komisji Europejskiej, zostanie uzupełniona o ostateczny podział funduszy. Plany MFiPR zakładają, że dokument zostanie przesłany do Komisji Europejskiej w trzecim kwartale br. Według ostatecznego podziału, najwięcej otrzymają: woj. śląskie (2,7 mld zł), woj. małopolskie (2,3 mld zł), woj. łódzkie (2,2 mld zł) oraz woj. lubelskie (2,2 mld zł). Najmniej woj. lubuskie - 861 mln zł. Uwzględniając środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz Program dla Polski Wschodniej, podział wypada najkorzystniej dla woj. śląskiego (4,8 mld zł), woj. lubelskiego (2,9 mld zł), łódzkiego (2,6 mld zł) oraz woj. podkarpackiego (2,5 mld zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki