Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WFOŚiGW rozpoczął trzecią edycję programu "Moja Woda". Można otrzymać do 6 tysięcy złotych dotacji na utworzenie systemów zatrzymywania wód

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
Program "Moja Woda" ma na celu złagodzenie skutków suszy i zapobieżenie podtopieniom budynków w Polsce. W ramach programu właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dotacje na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) właśnie rozpoczął trzecią edycję programu. Za pośrednictwem funduszy wojewódzkich można otrzymać do 6 tysięcy złotych dotacji na utworzenie na swoich nieruchomościach systemów zatrzymywania wód opadowych.

Ruszają dotacje na przydomowe systemy zbierania deszczówki

Program „Moja Woda” pomaga chronić polskie zasoby wody poprzez zwiększanie retencji przy budynkach jednorodzinnych oraz gospodarczych i wykorzystywanie zgromadzonej w ten sposób wody opadowej i roztopowej. Drogą do osiągnięcia tego celu jest udzielanie osobom fizycznym (gospodarstwom domowym) dofinansowania na budowę przydomowych systemów „małej retencji” na terenie prywatnej posesji.

- Podobno mamy najcieplejsze od tysięcy lat lato, nasi turyści i my tego nie odczuwamy, ale rzeczywiście widzimy, że nasilają się gwałtowne zjawiska pogodowe - mówił Szymon Gajda, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Mieliśmy ostatnio w Gdańsku ulewę, widać, że system retencji, który powstaje w bólach, nie jest wydolny, aby ocalić nas przed zalewem - dodał.

NFOŚiGW realizuje program „Moja Woda” we współpracy z funduszami wojewódzkimi. Właścicielom lub współwłaścicielom nieruchomości z domem jednorodzinnym przekazuje dofinansowanie na instalacje, które pozwalają zatrzymywać deszczówkę w obrębie nieruchomości. Dzięki temu wody opadowe lub roztopowe z posesji nie są odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej albo do rowów odwadniających czy na sąsiadujące tereny, ulice i place), lecz służą do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach oraz do innych celów bytowych i gospodarczych.

- Potrzebujemy retencji wielopoziomowej, potrzebujemy retencji przydomowej - tę którą będziemy teraz wspierać właśnie konkretną kwotą 6 mln zł przeznaczoną dla województwa pomorskiego - kontynuował Gajda.

Wprowadzona w 2020 roku pierwsza odsłona inicjatywy "Moja Woda" zdobyła ogromną popularność wśród mieszkańców Polski. Podobna tendencja zaobserwowana była również w 2021 roku. Początkowy budżet programu wynosił 100 milionów złotych, a na drugi etap Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zainwestowało już ponad 136 milionów złotych.

Z państwowych środków zostało przeznaczone łącznie 236 milionów złotych na finansowanie dwóch dotychczasowych edycji programu. Zrealizowane projekty umożliwiły gromadzenie i efektywne wykorzystanie na prywatnych posesjach około 2,5 miliona metrów sześciennych wód opadowych i topniejących każdego roku. Trzecia faza programu, dzięki kolejnym inwestycjom, może dodatkowo zwiększyć tę wartość o około 1,2 miliona metrów sześciennych deszczówki. Ta zasobność zostanie wykorzystana przez właścicieli domów jednorodzinnych do wspierania działań przeciwsuszeniowych oraz lokalnej ochrony przed podtopieniami.

Głównym celem rządowego programu jest wdrożenie 67,6 tysiąca instalacji retencyjnych na prywatnych posesjach, umożliwiających zagospodarowanie około 3,38 miliona metrów sześciennych wód opadowych i topniejących rocznie.

CZYTAJ TAKŻE:Pobicie, zniewagi i narkotyki. Słuchacz Szkoły Policji w Słupsku z prokuratorskimi zarzutami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki