Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna jest systematyczna diagnostyka

Maciej Wajer
Rozmowa z dr Krzysztofem Szkarłatem, ordynatorem oddziału urologicznego kościerskiego szpitala

Proszę przybliżyć zakres działalności oddziału urologicznego?

Na początku chciałbym podkreślić, że urologia to nie tylko leczenie kamicy. Wiążą się z nią na przykład tak różne schorzenia jak nowotwór prostaty, nadreaktywność pęcherza moczowego, znana szerszej części społeczeństwa jako jedna z przyczyn nietrzymania moczu, a nawet zaburzenia erekcji. Warto dodać, że aż 70 procent chorych, którzy trafiają na urologię, to pacjenci borykający się z nowotworami. Trzeba też pamiętać, że w przypadku naszego kraju, z 10 najczęściej występujących nowotworów, 4 związane są właśnie z urologią.
Są to nowotwory - prostaty, pęcherza, nerek oraz jądra. Jako ciekawostkę podam fakt, że wzrastająca zachorowalność na raka prostaty w naszym kraju wiąże się m.in. z tym, że mężczyźni żyją coraz dłużej.

Dlaczego tak ważna jest właśnie profilaktyka?

Odpowiedź jest bardzo prosta - bo przede wszystkim pozwala zapobiegać chorobie. Wczesne rozpoznanie zaś daje bardzo dużą skuteczność wyleczenia, nawet w przypadku przerzutów, czego przykładem jest chociażby słynny sportowiec Lens Armstrong. Mamy obecnie duże możliwości leczenia chirurgicznego poprzez małoinwazyjne zabiegi laparoskopowe czy też endoskopowe. Wszystko dzięki nowym technologiom medycznym, które w przypadku zabiegów małoinwazyjnych zmniejszają na przykład ból pooperacyjny. W wielu przypadkach wcześnie wykryta choroba może być wyleczona bez konieczności przeprowadzenia zabiegów. Dlatego zachęcamy wszystkich pacjentów do systematycznej diagnostyki.

Czy zwykły Kowalski może więc samodzielnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby związane z urologią lub wykryć nowotwór we wczesnym stadium?

Oczywiście tak. Dużo zależy od prowadzonego przez nas trybu życia. Być może wielu pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy, ale na przykład palenie papierosów zdecydowanie i wielokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu pęcherza.
Druga sprawa związana jest z dietą, która może zmniejszyć ryzyko nowotworu prostaty. W tym przypadku zaleca się przede wszystkim dietę śródziemnomorską, czyli spożycie dużej ilości warzyw, w szczególności tych, które zawierają likopen, czyli barwnik występujący w pomidorach oraz przetworach pomidorowych. Ponadto, sami możemy obserwować swoje ciało.
Samodzielnie możemy wykryć np. nowotwór jądra, na który szczególnie narażeni są mężczyźni w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat. Wystarczy podczas kąpieli sprawdzić, czy występują jakieś zgrubienia, czy też doszło do zmiany konsystencji jąder. Takie objawy powinny być sygnałem do wizyty u urologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki