MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe 2024. Nowe zasady. Od kiedy i dla kogo zwolnienie? Te osoby skorzystają, bo wydłużone wakacje kredytowe nie dla wszystkich

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Wakacje kredytowe 2024, czyli wstrzymanie spłacania rat kredytów. Sejm znowelizował ustawę o wsparciu kredytobiorców, która wydłuża wakacje kredytowe także na 2024 rok.Kto skorzysta? Szczegóły wyjaśniamy na kolejnych stronach. Kliknij i poznaj zasady
Wakacje kredytowe 2024, czyli wstrzymanie spłacania rat kredytów. Sejm znowelizował ustawę o wsparciu kredytobiorców, która wydłuża wakacje kredytowe także na 2024 rok.Kto skorzysta? Szczegóły wyjaśniamy na kolejnych stronach. Kliknij i poznaj zasady 123rf
Wakacje kredytowe 2024 wydłużone przez Sejm, ale z ważnymi zmianami. Dwa razy będzie można zawiesić raty kredytu hipotecznego, program obejmie też osoby z kredytami walutowymi, ale nowe wakacje kredytowe 2024 nie będą dostępne dla każdego. Co się zmieni na plus, co na minus? Sprawdź, jak możesz skorzystać na wydłużonych wakacjach kredytowych 2024. Oto zasady!

Takie będą zasady wakacji kredytowych w 2024 roku. Warunki i nowe przepisy. Sprawdź szczegóły programu ulg finansowych dla osób z kredytami mieszkaniowymi
Dłuższe wakacje kredytowe (2024) dla tych, którzy mają problemy ze spłatą kredytu hipotecznego. Przyjęte przez Sejm przepisy powinny ucieszyć zadłużone osoby, które mają problemy z płynnością finansową.

Co ważne, w okresie zawieszenia spłaty kredytu kredytobiorca nie płaci raty kapitałowo-odsetkowej (poza ewentualnymi opłatami z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu).

- Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom - poinformowała na platformie X Kancelaria Sejmu RP.

Wakacje kredytowe 2024 są wydłużone, ale w znowelizowanych przepisach doszły zmiany. Kto na nich zyska, kto będzie mógł się odkuć finansowo? Oto najważniejsze zasady i regulacje.

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych?

Nowe przepisy przede wszystkim przedłużają wakacje kredytowe na 2024 rok. Do tego rozszerzają możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Najważniejsza zmiana dotyczy zawieszenia raty kredytu mieszkaniowego.

- Już od 1 maja kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę swoich rat na 4 miesiące bez dodatkowych odsetek, w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca oraz miesiąca w każdym z kolejnych kwartałów - tłumaczył minister finansów Andrzej Domański. - Z rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których kredyt nie przekracza 1,2 mln zł oraz ponoszą wydatki związane z kredytem w wysokości przekraczającej 30% dochodów lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci.

Gdzie składać wniosek o wakacje kredytowe?

Aby skorzystać z wakacji kredytowych 2024, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Ten musisz złożyć w banku kredytującym. Do tego dokumentu trzeba też dodać oświadczenie, że spełniasz warunek kryterium dochodowego. Uwaga, składa się je pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń!

To oni mogą skorzystać z wakacji kredytowych

Z wakacji kredytowych 2024 skorzysta więcej osób niż dotychczas, bo uaktualnione przepisy poszerzają grono kredytobiorców, którzy dostaną możliwość złagodzenia swojej sytuacji finansowej.. Przede wszystkim zyskają ci, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego (liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące). Dokładną listę beneficjentów sprecyzowało Ministerstwo Finansów:

  • posiadają kredyt hipoteczny w złotych, który został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jego wartość nie przekracza 1,2 mln zł,
  • ponoszą wydatki związane z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu (RdD – Rata do Dochodu) w wysokości przekraczającej 30% dochodów (za okres ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku) lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci (do 18 roku życia lub do 25 roku życia, gdy kontynuują naukę lub dzieci niepełnosprawnych, bez względu na wiek) - wówczas nie obowiązuje kryterium RdD,
  • zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.,
  • kończą spłatę kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania, ten przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona.

Opcję wstrzymania opłacania raty kredytowej będziemy mieli dwukrotnie:

  • latem - w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia,
  • jesienią, zimą - w okresie od 1 września do 31 grudnia.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

W ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców urośnie m.in. kwota dochodu, która uprawnia do uzyskania wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia. Tu o pomoc ubiegać się mogą osoby w trudnej sytuacji finansowej, których rata przekracza 40% dochodu gospodarstwa domowego. Jak tłumaczą w resorcie finansów, dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, maksymalna wartości wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia będzie wynosić 120 tys. zł.

ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Te banknoty stracą ważność w 2024 roku. Tymi pieniędzmi nie zapłacisz rachunków w sklepie, mandatu, ani podatków. To oznacza kłopoty

Pomoc dla kredytobiorców zwiększy się o:

  • maksymalnego wsparcia rośnie z 2000 zł do 3000 zł,
  • okres pomocy wydłużony zostanie do 40 miesięcy (z 36 miesięcy),
  • wydłużony będzie czas spłat wsparcia lub pożyczki do 200 rat (było 144).

Ze wsparcia Funduszu można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza 2,5-półkrotności kryteriów określonych w ustawie o pomocy społecznej (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego to 1940 zł, a w przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego to 1500 zł pomnożone przez liczbę członków gospodarstwa domowego kredytobiorcy).

Kwota umorzenia może wynieść 39,6 tys. zł (66 rat).

Wakacje kredytowe 2024. To się zmieniło

Ustawa wprowadziła także zapisy dotyczące opłat spółdzielczych, by chronić kredytobiorców przed nieoczekiwanym wzrostem kosztów. Te nie mogą wzrosnąć powyżej poziomu z końca 2023 roku, o ile nie są niezależne od spółdzielni mieszkaniowych.

Są też zmiany dla kredytobiorców, którzy mają zobowiązania w Banku Gospodarstwa Krajowego na cele inwestycyjno-budowlane (budowa lokali mieszkalnych na wynajem lub budowa lokali mieszkalnych, do których ustanowione zostanie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego). Tu wydłużono okres zawieszenia spłaty kredytu do czterech miesięcy w 2024 roku (były dwa).

ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Oto babciowe. Dla kogo, ile wyniesie i kto dostanie? To zasady programu "Aktyny rodzic". Co zrobić, by dostać świadczenie? Znamy terminy

Wakacje kredytowe 2024. Kiedy ruszają zmiany?

Prezydent RP podpisał już m.in. ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki